Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Česká vláda vyčíta poľnohospodárom zisk. Začala škrtať podpory!

Česká vláda vyčíta poľnohospodárom zisk. Začala škrtať podpory!
insert_photoautor - český premiér Petr Fiala

Sú zisky poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov primerané? Česká vlády začala križiacku výpravu proti tamojším agropotravinárom a prstom ukazuje, kto zneužil situáciu. Skôr ako o poľnohospodárstvo sa však zdá, že ide o politický boj. Zápas o voliča prostredníctvom cien potravín sa niesol prvým dňom tradičnej poľnohospodárskej výstavy Zem živiteľka, ktorá sa začala vo štvrtok na českobudějovickom výstavisku.

Poľnohospodári, potravinári či obchod?

„Keď dáme vysoké ceny potravín do kontrastu s výrazným zlepšením hospodárskeho výsledku, z čoho máme radosť, musíme o tom hovoriť,“ uviedol počas otvorenia výstavy český premiér Petr Fiala.

Zástupcovia poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv na otvorení výstavy jasne deklarovali, že za vysokými cenami potravín nie sú ich marže, ale obchod.

„Ak by v Nemecku poradca člena vlády povedal, že poľnohospodári môžu za drahé potraviny, tak by vo funkcii dlho nevydržal,“ povedal Jan Doležal, prezident Agrárnej komory ČR.

Prvý muž českých poľnohospodárov poukazoval na vyjadrenia Tomáša Prouzu, šéfa Zväzu obchodu, ktorý je zároveň poradcom ministra priemyslu a obchodu.

„Najbohatší človek v Nemecku je Dieter Schwarz zo Schwarz Gruppe. To sú tí, čo môžu za drahé potraviny,“ uviedol Jan Doležal.

Ide o skupinu, ktorá vlastní maloobchodné siete potravín Kaufland a Lidl a v Českej republike podľa Doležala ovládajú 39 percent trhu s potravinami.

Neprimerané marže?

Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný otváral výstavu ako posledný. Mal výhodu, že mohol reagovať na príhovory predrečníkov. Deklaroval, že pri rokovaniach o cenách neobíde ani maloobchod. S jeho zástupcami bude hovoriť začiatkom septembra.

Stretnutie s potravinármi a predsedom vlády sa uskutočnilo hneď po otvorení výstavy. Približne o tri hodiny neskôr začal spoločný tlačový brífing, na ktorom zástupcovia vlády a potravinárskej komory informovali o výsledkoch rokovania. A čo sa na sľubovanom a dlho avizovanom stretnutí dohodlo?

Český šéf agrorezortu uviedol, že nie je ministrom cenotvorby. V ďalších vetách ale upozornil, že je potrebné mať reťazec výroby potravín pod kontrolou, aby boli marže primerané.

Vysoké zisky musia pocítiť občania

Aké sú ale primerané marže? Pýta sa novinár denníka Právo hneď prvú otázku. Odpovedá predseda vlády, no číslo nepovie. Začína pracovať s objemom zisku.

„Niektoré potravinárske firmy, ktoré vlani hovorili o vysokých nákladoch a žiadali vládnu pomoc, majú za minulý rok naozaj rekordné zisky. A ak vidíme vysoké zisky, musia to pocítiť občania. Tlak na všetky časti dodávateľského reťazca musí pokračovať,“ hovorí premiér.

Menuje, že niektorým potravinárom vzrástol medziročne zisk aj o 70 alebo 120 percent. Český premiér si dáva pozor, aby žiadny subjekt nemenoval.

„Mám na mysli spoločnosti, ktoré patria medzi najväčšie. A pritom majiteľ týchto firiem vyčíta vláde, že nič nerobí s cenami potravín. Jedným rozhodnutím by mohol ceny potravín znížiť,“ uviedol Petr Fiala.

Český premiér hovoril o Andrejovi Babišovi, ktorý napríklad vlani vyzýval vládu k zníženiu cien potravín pomocou úpravy DPH.

Andrej Babiš je bývalý český predseda vlady a líder najsilnejšej politickej opozičnej strany ANO. Holding Agrofert z trustového fondu Andreja Babiša vlani viac ako zdvojnásobil zisk na takmer 540 miliónov eur (13 miliárd korún).

„Koncern Agrofert nemá takú trhovú silu, aby mohol ovplyvniť koncové ceny na maloobchodnom trhu. Neurčujeme ceny v obchodoch. Mrzia nás útoky vrcholných politikov na súkromnú spoločnosť v rámci ich politického boja,“ povedal dnes ČTK hovorca holdingu Pavel Heřmanský.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinárskej komory ČR je rada, že sa spomínané stretnutie uskutočnilo. Na brífingu nespomína, či sa podarilo určiť, čo je primeraný zisk alebo marža. Cení si prísľub zástupcov vlády, že počas rokovania s maloobchodom budú hovoriť o podieloch českých potravín na pultoch maloobchodu.

Otvorenia výstavy Zem živiteľka 2023 sa zúčastnil aj slovenský minister Jozef Bíreš.

Vláda škrtá poľnohospodárom podpory

Aj keď sa zdá, že česká vláda rozhovormi so zástupcami agropotravinárov nič nezískala a stretnutie bolo bezzubé, nie je to tak. V posledných týždňoch dochádza k citeľnému uzatváraniu dotačného kohútika, ktorý privádza podpory do českého agrosektora.

Napríklad na začiatku aktuálneho týždňa české ministerstvo poľnohospodárstva informovalo, že pre tento rok ruší dotačný program, ktorý smeroval na chov dojníc a hovädzieho dobytka bez produkcie mlieka.

„Riadili sme sa ekonomickými výsledkami sektorov poľnohospodárskej výroby. Ministerstvo odhaduje, že s ohľadom na čerpanie prostriedkov v minulom roku by sa malo tento rok zrušením dotácií ušetriť 13 miliónov eur (310 miliónov korún),“ hovorí podľa správy ČTK hovorca českého agrorezortu.

Vládny ozdravný balíček, ktorý predstavil kabinet Petra Fialu v máji, chce na poľnohospodárskych dotáciách z národných zdrojov v nasledujúcich dvoch rokoch ušetriť vyše 410 miliónov eur (desať miliárd korún). Šetriť sa má najmä v programoch určených na zlepšenie životných podmienok hospodárskych zvierat.

Podľa českej Zelenej správy zisk poľnohospodárstva v roku 2022 dosiahol 1,16 miliardy eur (28 miliárd českých korún). Predvlani dosiahol zisk českého agrorezortu 870 miliónov eur (21 miliárd českých korún).

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - český premiér Petr Fiala

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments