Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Stručne južným Slovenskom: Žatva sa rozbehla naplno

Stručne južným Slovenskom: Žatva sa rozbehla naplno
insert_photoPoľnohospodárske družstvo Bátorove Kosihy - Zber ozimného jačmeňa.

Žatvu v okrese Dunajská Streda a Komárno zahájilo viacero agrárnych subjektov. Kosí sa v Bátorových Kosihách, v okolí Lehníc, Čenkoviec či neďaleko Dunaja v Hornom Bare. Poľnohospodári začínajú kosbami jačmeňov či repky, ktoré vysiali na piesočnatých parcelách a tak úrody nie sú zatiaľ oslnivé. Skorý nástup žatvy potvrdil predpoklady z ostatných týždňov, že vrchol poľnohospodárskych prác začne skôr, ako po minulé roky.

Bátorove Kosihy – Pred dažďom

Poľnohospodári v Bátorových Kosihách z okresu Komárno začali v pondelok mlátiť ozimný jačmeň. Prvých 80 hektárov z ľahších piesočnatých plôch je zožatých.

„Úroda bola 4,7 tony z hektára, čo vyplýva z nízkej objemovej hmotnosti jačmeňa. No, čakal som viac, ale zas vieme, na akých pôdach hospodárime,“ uviedol Maroš Szász, výkonný riaditeľ PD Bátorove Kosihy.

Aktuálne sa pod kombajn pýtajú už aj ďalšie plodiny. Z ekonomického hľadiska majú obavu o repku. S novým týždňom majú prísť dažde a možno aj búrky. A dozretej repke netreba veľa, aby namiesto v zásobníku kombajnu skončila vytrúsená po parcele. Zrelá je už aj skorá odroda pšenice. Prácu aktuálne troch kombajnov posilní čoskoro ďalší.

„Vyzerá to tak, že zber ozimného jačmeňa spomalíme a časť strojov presunieme do repky. Nemáme ju poistenú a škoda by jej bolo, keby ju namiesto našich strojov vymlátila búrka,“ hovorí Maroš Szász.

Dnes (18.6.2024) sa kombajny presunuli na ďalšiu parcelu a je to cítiť. Predplodinou ozimného jačmeňa bol vhodnejší hrach a úroda poskočila. O koľko? Maroš Szász zatiaľ nevie, no vyzerá to na minimálne o pol tony z hektára lepší výsledok, ako dosiahli pri „ozimáku“ v pondelok.

Najskorší začiatok žatvy zaregistrovali v Bátorových Kosihách pred dvoma rokmi. Vtedy začínali kosiť 13. júna. Maroš Szász je presvedčený, že ak by neprišli výdatné zrážky na prelome mesiacov máj a jún, žatvu by rozbehli už v minulom týždni.

PD Bátorove Kosihy hospodári na výmere 2 550 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho obhospodaruje 100 hektárov vinohradov. Pred pár rokmi vrátili do osevného postupu jačmeň, naopak, oslabujú pozíciu kukurice. Významnou plodinou sa stala slnečnica, ktorú pestujú na výmere takmer 500 hektárov.

Poľnohospodárske družstvo Bátorove Kosihy – Žatva ozimného jačmeňa (17.6.2024).

Lehnice – Začali repkou

V utorok (18.6.2024) napoludnie začali so žatvou v spoločnosti Agripent v Lehniciach (okres Dunajská Streda), kde po piatich rokoch nezaradili do svojho osevného plánu ozimný jačmeň. Prvou plodinou do ktorej dnes vošli tri kombajny bola repka vysiata na pätnásťhektárovom poli. A keďže kosba v čase nášho rozhovoru prebieha len hodinu, zástupca spoločnosti František Karika si nedovolil odhadnúť úrodu.

„Je to jedna z tých slabších parciel na ktorých hospodárime. Už teraz ale vidíme, že úrody nebudú také, ako vlani,“ hovorí.

Spoločnosť hospodári na výmere 1 800 hektárov poľnohospodárskej pôdy najmä v okolí obcí Lehnice, Mierovo a Oľdza.

Čenkovce – Lepšie ich ešte čaká

V obci Čenkovce (okres Dunajská Streda) hospodári spoločnosť Agrolens. Jej konateľ Gábor Németh hovorí, že prvé hektáre pokosili už v pondelok. Aj oni začali repkou vysiatou na horšej parcele. Polovica jej výmery sa nachádza na štrkovom podloží. Priemerná úroda z päťdesiathektárového poľa repky je 2,9 ton.

„Vlani boli úrody lepšie. Tento rok pritom nebol zlý. Vlahy bolo dosť, možno chýbalo slnko a v čase kvitnutia repky bolo chladnejšie,“ uvažuje Gábor Németh.

Agrolens obhospodaruje aj parcely, kde dosahujú oveľa lepšie úrody. Tam začnú s kosbou repky o približne týždeň. Ak sa vďaka lepším pôdam dostanú „priemerkou“ nad 3 tony z hektára, budú s úrodou spokojní.

V najbližších dňoch začnú v okolí Čenkoviec so zberom jarného hrachu či jarného jačmeňa. Ten by mal preskočiť v poradí zberu tvrdú pšenicu.

Spoločnosť v Čenkovciach ako jeden z mála podnikov na Slovensku pestuje aj šošovicu, ktorá smeruje k slovenským spotrebiteľom prostredníctvom maloobchodných balení, ktoré zabezpečujú dvaja odberatelia Agrolensu. Celkovo je šošovicou osiatych 82 hektárov pôdy a jej zber začne v prvých júlových dňoch. Pri termíne jej žatvy sú sily sústredné najmä na strukovinu. Neskoršia kosba môže spôsobiť, že šošovica sa „vypuká“ zo strukov a straty na úrodách sú citeľné.

Horný Bar – Výnimočne skorý začiatok

Neďaleko Dunaja v Hornom Bare je agronóm Oskár Brezovský zatiaľ spokojný. Žatvu začali v pondelok zberom ozimného jačmeňa. Aktuálne je zožatých 45 hektárov a priemerný výnos dosahuje 7 ton z hektára.

PDP Horný Bar

„Ide o sladovnícky dvojradový jačmeň, ktorý dodávame do sladovne v Hurbanove,“ informuje agronóm.

Celkovo PDP v Hornom Bare hospodári na výmere 800 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Po zbere ozimného jačmeňa budú pokračovať jarným jačmeňom siatym na jeseň, repkou a tvrdou pšenicou. Cestovinárska obilnina je pre nich rozhodujúcou plodinou, ktorú pestujú na výmere 300 hektárov.

„Aktuálnu žatvu zvládame vlastným kombajnom, ale pri zbere tvrdej pšenice prichádzajú na pomoc ďalšie dva službové stroje,“ hovorí Oskár Brezovský.

Agronóm pôsobí na podniku osem rokov a na takto skorý začiatok žatvy si nespomína.

„Zatiaľ najskôr sme začínali so žatvou 23. júna, tento rok 17. júna. Dopomohlo tomu priaznivé počasie, aj keď bez posledného výdatného dažďa, keď nám poľahli pšenice, by sme sa zaobišli,“ hovorí Oskár Brezovský.

Žatva nezačala len v najjužnejších oblastiach Slovenska. Podľa informácií z regiónov sa dnes kosí už aj v niektorých podnikoch v okresoch Šaľa, Zlaté Moravce, Senec či Levice.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Poľnohospodárske družstvo Bátorove Kosihy - Zber ozimného jačmeňa.

5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
25. jún 2024 12:12

V polnohospodárstve je to tak. Náklady pri pestovaní plodín sú jedinou istotou polnohospodára.Som už starý človek a pričítaní správ o žatve som sa vrátil roky dozadu,keď som v polnohospodárstve pracoval.Tento odbor podnikania nie je založený pri zostavovaní plánu výroby na kalkulácii vstupov,ktoré je možné pomerne presne vyčísliť,ale výstupy môžme len… Celý komentár »

jurasek
jurasek
23. jún 2024 18:08

Dnes sme pochovali 42 ročného poľnohospodára, zastavilo sa mu srdiečko… PPA mu zamietla dotácie z 2023, vraj evidenciu pozemkov zaslal v PDF, nie v Excelli. Zanechal tri siroty. Poznám takých, ktorí sa dostali do nemocníc pre neistotu, tlaky, stresy, vlani zomreli dvaja na infarkt… Vo vašom okolí došlo k takýmto… Celý komentár »