Správa USDA WASDE, ktorá bola uverejnená 9.2.2012, upravila prognózu produkcie kukurice smerom nadol o 4 milióny ton. Svetová úroda by mala dosiahnuť 864,11 mil. ton. Spotreba zostala takmer nezmenená a to na úrovni 867,59 mil. ton. Pre ďalší vývoj cien je pozitívne zníženie konečných zásob o 2,7 milióna ton na 125,35 mil. ton.
Globálna produkcia pšenice by sa mala v sezónne 2011/2012 (podľa správy USDA WASDE z 9. februára) pohybovať na úrovni 692,88 mil. ton. Odhad z januára hovoril o úrode 691,5 mil. ton, čo bolo o 1,38 mil. ton menej. Prognóza spotreby sa znížila oproti minulomesačnej o skoro milión ton a mala by dosiahnuť 680,48 mil. ton. O viac ako 3 milióny ton (na 213,1 mil. ton) sa zvýšil predpoklad hodnoty konečných zásob.
V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 9. februáru 2012 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 26. januáru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pripravuje začiatkom marca sériu podujatí, ktoré by mali prispieť k účinnejšiemu presadzovaniu národných záujmov SR pri schvaľovaní reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
Prezident SR Ivan Gašparovič dnes v Prezidentskom paláci prijal na pracovnom stretnutí predstaviteľov agrárnych samospráv - Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Agrárnej komory Slovenska (AKS) a Vidieckeho parlamentu na Slovensku (VIPA).
V obci Horná Potôň v Dunajskostredskom okrese dokončili projekt špeciálneho skleníka s rozlohou pestovateľskej plochy šesť hektárov a dnes začali výsadbu paradajok. Najväčší slovenský skleník na pestovanie paradajok financovala súkromná banka, informoval dnes predseda predstavenstva a majiteľ a. s. Prima Fruit Zsolt Bindics.
V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 2.februáru 2012 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 5.januáru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.
Spracovatelia nakúpili od producentov v decembri spolu 68 789 t surového mlieka, čo bolo v porovnaní s novembrom o 6,5 % viac. Medziročne bol nákup mlieka vyšší o 8,2 %. V Q. triede nakúpili spracovatelia 47 808 t mlieka, o 8,5 percenta viac ako v novembri 2011. Nákup v 1. triede poklesol o 0,9 % na 19 676 t mlieka. Neštandardného mlieka bolo až 1 305 t, v porovnaní s 11. mesiacom minulého roka to bolo o 85,3 % viac.
Najkomentovanejšie za 7 dní