Austrálski biológovia a poľnohospodári ako prví dopestovali neďaleko South Johnstone v štáte Queenslande geneticky modifikované banány, obohatené o doplnkové minerály a vitamíny. GM banány v súčasnosti skúmajú a testujú ich chemické zloženie. V prípade, že testy budú úspešné, GM banány začnú pestovať pre domácu spotrebu, ale aj pre export do krajín východnej Afriky.
Podľa denníka The Times, využívanie niektorých "zelených" palív vyrobených z biomasy, spôsobuje väčšie škody na životnom prostredí, ako využívanie tradičných pohonných hmôt z ropy.
Poľnohospodárov vlani postihla odbytová a cenová kríza, ktorá sa prejavila v prepade nákupných cien agrárnej produkcie v porovnaní s predchádzajúcim rokom v celoročnom priemere o viac než 20 %. V júli a auguste 2009 sa však speňažovanie komodít rastlinnej a živočíšnej výroby dostalo pod hranicu 70 %, čo uvrhlo poľnohospodárstvo do súčasnej hlbokej depresie.
Tohtoročné úrody ovocia na Slovensku zatiaľ nie sú ohrozené výkyvmi teplôt. Podľa Olega Paulena z Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre boli zimné teploty na hranici, ktorá ešte nepoškodzuje ovocné stromy. V nížinách dosahovali teploty v decembri mínus 16 až mínus 18 stupňov Celzia, čo nie je kritická teplota ani pre teplomilné marhule či broskyne.
Cena pšenica sa minulý týždeň stabilizovala. Mierne zhodnotila na burze CBOT (Chicago) a to približne o 2 percentá a na burze EURONEXT (Paríž) o približne 3,5 percenta. Na budapeštianskej burze sa v pondelok z dôvodu sviatku neobchodovalo. Počas zostávajúcich dní ale cena na tejto burze poklesla o približne 0,7 percenta.
I napriek silnejúcemu doláru sme zaznamenali stabilizáciu cien kukurice. Na burze CBOT (Chicago) došlo k zhodnoteniu o približne 4 percentá a na burze EURONEXT (Paríž) sa ceny zvýšili o približne 2,6 percenta. Budapeštianska burza zaznamenala prepad cien o približne 200 HUF. Pri prepočte na našu menu hovoríme o strate približne 4 eurá za tonu. V Budapešti sa v pondelok, z dôvodu štátneho sviatku, na burze neobchodovalo.
Slovenský pozemkový fond (SPF) bude môcť reštituentom ponúknuť namiesto náhradných pozemkov peniaze. Stane sa tak v prípade, ak tieto osoby neakceptujú ponúknuté pozemky od fondu. Vyplýva to z novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorú podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.
Nové členské štáty Európskej únie sa vplyvom "dvojrýchlostnej" Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ dostávajú hlboko pod prah sebestačnosti a produkčnej schopnosti. Zhodli sa na tom, v utorok, zástupcovia poľnohospodárskych organizácii z deviatich nových členských štátov, na medzinárodnej konferencii usporiadanej počas veľtrhu Techagro v Brne.
Počet hospodárskych zvierat na území Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) každoročne klesá i napriek skutočnosti, že región patrí k najvyspelejším v rámci Slovenska. Podľa údajov trnavského pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR sa stavy hovädzieho dobytka vlani medziročne znížili o 2,8 % na 79.379 kusov, čo bol druhý najvyšší úbytok v rámci SR. Najviac to bolo v okresoch Senica (o 1518 kusov menej), Skalica (626), Dunajská Streda (618 kusov), Hlohovec (531) a Galanta (124). K zvýšeniu došlo v okresoch Piešťany (o 643 kusov) a Trnava (462). Stavy kráv boli oproti roku 2008 nižšie o 1971 kusov, keď ich bolo spolu 30.425 kusov.
Potravinársky priemysel sa podieľa na tvorbe hrubého domáce produktu viac ako štyrmi percentami. Na zamestnanosti približne 2,5 percentami a z hľadiska priemyslu patrí k tým málo odvetviam, ktoré minulý rok zaznamenali nárast produkcie. I napriek tomu ale môžeme povedať, že slovenské potravinárske podniky sa presadzujú nie len v zahraničí, ale i na pôde „slovenských“ obchodných systémov, veľmi ťažko.
Slovenskí potravinári majú šancu presadiť sa na zatiaľ neobsadených trhoch v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Ako počas Informačného dňa pre potravinárov dnes v Nitre uviedol minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan, prvé úspešné kontakty rezort nadviazal s Bieloruskou republikou. Záujem o spoluprácu však prejavili aj Ukrajina, Moldavsko či Gruzínsko.
Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľmi a dodávateľmi tovaru, ktorým sú potraviny, vzbudil značnú diskusiu v médiách. Naša právna norma zaujala i zahraničie a to konkrétne veľvyslanectvá Holandska, Nemecka, Rakúska, ale i Francúzska na Slovensku. Reprezentanti týchto štátov ocenili prístup k riešeniu problematiky podnikania reťazcov. Poľnoinfo.sk preto oslovilo jedného z predkladateľov zákona, poslanca Národnej rady SR za SMER - SD, Mariána Záhumenského, aby sa vyjadril, aký dopad bude mať právna norma napríklad na poľnohospodárstvo.
Za účasti viac než sedemsto vystavovateľov z dvadsiatich štátov sveta sa dnes (nedeľa) začal v Brne štvorlístok výstav Techagro, Animal vetex, Silvia regina a Biomass. Najväčším, z hľadiska počtu vystavovateľov i obsadenej výstavnej plochy je veľtrh Techagro, ktorý sa koná v metropole Moravy už jedenásty raz.
Najkomentovanejšie za 7 dní