Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Výživa a stimulácia obilnín na jeseň

Pšenica patrí medzi najrozšírenejšie obilniny a pestuje sa takmer vo všetkých pôdne-klimatických podmienkach. Väčšina porastov je už zasiata a vyvstáva otázka ako pracovať so vzchádzajúcimi porastami. Podstatné je, aby boli porasty zapojené do zimy, mali dostatočnú koreňovú sústavu a boli odnožené. Tento stav dosiahneme včasnou aplikáciou stimulačných látok a výživy.

Význam mikroelementov vo výžive rastlín

Základná výživa pred sejbou je základom každého porastu. Podstatné je pred sejbou zapracovať do pôdy  podľa obsahu jednotlivých živín P, K, Mg, S a Ca na úpravu pôdnej reakcie. Nezabúdajme však na veľký význam mikroelementov, ktoré sú nevyhnutné re všetky plodiny, majú vplyv na enzymatické procesy v rastlinách a niektoré majú aj stimulačné účinky, aj keď sú prijímané vo veľmi malom množstve.

Mangán na podporu odnožovania

Aplikácia mangánu v obilninách má z pohľadu fyziológie rastlín významný dopad na odnožovanie. Obsah mangánu v rastlinách znižuje apikálnu dominanciu, čím sa podporí odnožovanie. Takisto je dôležitý pri redukcii NO2 na NO3.

Meď pre lepší príjem dusíku

Obilniny všeobecne reagujú na nedostatok medi veľmi razantne. Spočiatku majú rastliny normálny vývoj, neskôr dochádza k odumieraniu apikálnych listov, k ich zasychaniu a sfarbeniu výrazne dožlta. Spoločne so železom sa podieľa na redukcii nitrátov. Aplikovanie na jeseň alebo na jar je nevyhnutná pri chladnom počasí. Meď podporí v tomto prípade lepší príjem dusíka rastlinou.

Železo významné pre fotosyntézu

Železo je prvok, ktorý je v rastline málo pohyblivý a jeho deficit sa prejavuje na mladých listoch výrazným zosvetlením listovej plochy so zachovaním žilnatiny – chloróza. Až 90 % prijatého železa sa sústredí v chlorofyle, preto má veľký význam z pohľadu fotosyntézy.

Bór pre rast koreňov a väčšiu odolnosť

Pri intenzívnom pestovaní predstavuje aplikovanie bóru samozrejmosť. Bór pôsobí na rast koreňov, zvyšuje odolnosť voči mrazu a tiež proti hnilobám.

Ošetrenie obilnín na jeseň

Od štádia 3. listu je vhodné aplikovať stimulačné látky na báze morských rias (Alga 300++ high P v dávke 1 l/ha) alebo humínové kyseliny (Humic Total v dávke 0,5 kg/ha) za účelom podpory rastu veľkého objemu koreňov. Následne po aplikácii dôjde k skoršiemu vstupu a podpore odnožovania, silnej protistresovej ochrane a zlepšeniu vitality rastlín (obrázok).

Pomocou foliárnej výživy s komplexom mikroprvkov v chelátovej forme pod názvom MicroRich (Mn, Fe, Zn, Cu, B, Mg, K) v dávke 0,5 l/ha sa zvýši prijateľnosť jednotlivých živín a ich využiteľnosť.

Pre oneskorené porasty je nevyhnutné pridať tiež menšiu dávku dusíka, najlepšie 5% roztoku močoviny.

Pre jačmeň ozimný a skôr siate porasty odporúčame aplikovať prípravok SoftGuard, ktorý pôsobí preventívne proti vírusovým, hubovým a bakteriálnym chorobám, ku ktorým budú tieto porasty náchylné.

Tabuľka: Výsledky poloprevádzkového pokusu na pšenici ozimnej (Slovensko, 2013)

Autor článku:
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1522 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Z domova

Výživa a stimulácia obilnín na jeseň

internal_server_error <![CDATA[WordPress &rsaquo; Chyba]]> 500