Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Začali s výsadbou v najväčšom slovenskom skleníku

Začali s výsadbou v najväčšom slovenskom skleníku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V obci Horná Potôň v Dunajskostredskom okrese dokončili projekt špeciálneho skleníka s rozlohou pestovateľskej plochy šesť hektárov a dnes začali výsadbu paradajok. Najväčší slovenský skleník na pestovanie paradajok financovala súkromná banka, informoval dnes predseda predstavenstva a majiteľ a. s. Prima Fruit Zsolt Bindics.

„Nový skleník zabezpečí ročnú produkciu paradajok až 3,25 milióna kilogramov. Na vykurovanie využijeme geotermálnu energiu. Vrt sme kúpili od poľnohospodárskeho družstva, ktoré už skleník nevykuruje,“ uviedol Bindics s tým, že prvé plody sa dostanú do obchodov už v apríli.

Skleník postavený podľa holandskej a izraelskej technológie bude produkovať čerstvé paradajky nepretržite 10 mesiacov v roku, vďaka čomu získa prácu minimálne 50 ľudí a v letných mesiacoch sa počíta s ďalšími desiatkami brigádnikov.

„Využívanie geotermálnej energie na vykurovanie významne zefektívni produkciu paradajok v skleníkovom hospodárstve, čo má vplyv na konkurencieschopnosť firmy na trhu,“ zdôraznil majiteľ.

„Firma Prima Fruit má niekoľkoročné skúsenosti s pestovaním paradajok a výstavbou skleníkov, preto vieme, že dokáže umiestniť produkciu do slovenských obchodných reťazcov, lebo je veľmi dobrý odbyt domácich paradajok na slovenskom trhu,“ podčiarkol riaditeľ regionálneho firemného centra banky, ktorá projekt financovala sumou 5,7 milióna eur, čo predstavuje približne 70 percent celkových nákladov.

„Teší nás, že môžeme byť finančným partnerom projektu a takýmto spôsobom pomôcť nielen firme, ale aj regiónu, a to vďaka vytvoreniu nových pracovných miest,“ konštatoval.

Projekt firmy Prima Fruit vznikol ako reakcia na požiadavku slovenských spotrebiteľov na zeleninu vypestovanú na Slovensku.

„Paradajky nebudú postrekované pesticídmi, na ich ochranu pred škodcami sa použije tzv. biologická ochrana, čo prispieva aj k ochrane životného prostredia,“ vysvetlil Bindics a pripomenul, že jedna rastlina dosahuje výšku 6 – 12 metrov a za jeden rok poskytne až 25 kg paradajok. Celkove bude na ploche šesť hektárov 130.000 sadeníc.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
klaudia
klaudia
23. február 2012 13:09

uz nechcem Slovenske paradajky

peter
peter
23. február 2012 13:15

paradajky bez slnka a pôdy, tych som sa doteraz stranil a uz su na Slovensku, preco do nasej krajiny pride zo západu len to zle,je tu málo rakoviny?

igi
igi
23. február 2012 13:17

ani ja ich nebudem kupovat nech si ich jedia v parlamente

mario
mario
17. november 2012 16:30

počuvate sa čo vlastne hovorite? radsej si dam slovensku paradajku ako niejaku zo španielska dovezenu ktorá sa oberala este zelena.precoval som v takom skleníku vo švajčiarsku a tym paradajkam nic nebolo a ludia ich uprednostnovali pred dovezenymi pretoze su čerstvé!!!! tak si rozmyslite co chcete jest trojtyzdnove paradajky zo spanielska… Celý komentár »

martin
martin
2. december 2012 22:22

10 mesiacov v roku zbierana uroda hovori za vsetko. Myslim, ze tej banke je to uplne jedno ako sa to pestuje hlavne, ze sa to preda a to dokola pocas celeho roka. Ved ak by ste aj ochoreli urcite ma ta banka aktivity aj v zdravotnictve a tymto si vytvoria… Celý komentár »

michal
michal
22. január 2015 10:32

kupil som si ich nedavno.bol som velmi prekvapeny.v zime take dobre paradajky.chut bola tisic ak nie viac krat lepsia ako tie spanielske.