Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Zástupcovia prvovýroby a vidieka na stretnutí s prezidentom

Prezident SR Ivan Gašparovič dnes v Prezidentskom paláci prijal na pracovnom stretnutí predstaviteľov agrárnych samospráv – Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Agrárnej komory Slovenska (AKS) a Vidieckeho parlamentu na Slovensku (VIPA).

Témou stretnutia prezidenta SR a predstaviteľov agrosamosprávnych organizácií bola najmä problematika slovenského poľnohospodárstva v kontexte potravinovej sebestačnosti a tlaku obchodných reťazcov, ktorý má synergický negatívny dosah na celý agrorezort a život na vidieku.

Trhová ekonomika je podľa slov prezidenta Gašparoviča neúprosná a zvýhodňuje tie oblasti podnikania, ktoré prinášajú väčší zisk.

“Poľnohospodárstvo je dnes v ťažkej pozícii a všetci, ktorí v ňom pracujú, zdieľajú môj obdiv. Fungovanie tohto rezortu potrebuje podporu, bez ktorej si poľnohospodári nedokážu sami poradiť,” informoval o prezidentových vyjadreniach tlačový odbor Kancelárie prezidenta SR.

Účelom stretnutia bolo informovať hlavu štátu o problémoch, ktoré zažíva agropotravinársky sektor. Priblížili sme samozrejme aj situáciu, v ktorej sa nachádzame, čo sa týka vývoja od nášho vstupu do EÚ. Dokonca sme sa v diskusii vrátili aj do predchádzajúceho, obdobia, do obdobia transformácie,” uviedol po rokovaní predseda SPPK Milan Semančík.

“Podpora agrosektora z EÚ pre Slovensko nie je malá suma – predstavuje 389 miliónov eur. Na národnej úrovni treba inakšie nasmerovať rozdelenie finančných prostriedkov – je potrebné viazať podporu na produkciu, na zamestnanosť, na chov zvierat a na rozvoj vidieka,” konštatovala predsedníčka AKS Helena Patasiová.

“S pánom prezidentom sme sa dohodli na ďalšom vzájomnom stretnutí v čase, keď budeme mať novú vládu. Problémov je veľa a zatiaľ sa o nich viac rozpráva, ako sa robí,” poznamenala predsedníčka VIPA Mária Behanovská.

Samosprávne organizácie sa zároveň dohodli, že budú pracovať aj tvorbe Koncepcie rozvoja poľnohospodárstva a potravinárstva SR, ktorá momentálne absentuje.

“Po parlamentných voľbách sa budeme usilovať o to, aby nová vláda začala veľmi intenzívne pracovať na takomto dokumente,” uzavrel Semančík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
 Zoltán
Zoltán
9. február 2012 23:41

Mali by ho upozorniť aby vymenoval Čentéša lebo ak týto ludia nevidia že toto je velmi velký problem v tejto krajine tak nemaju čo zastupovať nikoho!
ja ako obyvateľ vidieka a člen prvovýroby ani neviem čo tie organizácie robia.. a čo robia pre mňa.

Jano
Jano
10. február 2012 13:16

Súhlasím s Vami. Som malý SHR, a tiež nevidím, žeby niečo urobili pre malých, ale ozaj malých prvovýrobcov.