Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Na plochách bez snehu môžu vymrznúť oziminy

Na plochách bez snehu môžu vymrznúť oziminy
insert_photoTASR

Holomrazy predstavujú podľa tlačového hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislava Nemca pre poľnohospodárov vždy veľké riziko, pretože môžu poškodiť oziminy.

„Nemáme presne zmapované, koľko polí je momentálne bez snehovej pokrývky, ale ide najmä o rovinaté územia v produkčných oblastiach. Ak bude dlhšie pokračovať súčasné mrazivé počasie, môže to spôsobiť vymrznutie ozimín na plochách bez snehu,“ uviedol pre TASR Nemec.

Vymrznutie by podľa neho negatívne ovplyvnilo tohtoročnú úrodu, pričom najviac ohrozené by boli kľúčové ozimné plodiny – pšenica a repka.

„V tejto chvíli ešte nedokážeme odhadnúť, do akej miery toto riziko naozaj ovplyvní tohtoročnú rastlinnú produkciu, no môže sa stať – a je to naozaj veľmi pravdepodobné – že sa prejaví veľmi diferencovane v jednotlivých podnikoch i regiónoch,“ povedal.

„Každé produkčné výpadky negatívne poznačia ekonomiku poľnohospodárov a siahnu aj do tých rezerv, ktoré sa niektorým subjektom podarilo vlani vytvoriť z dosiahnutého zisku,“ dodal tlačový hovorca SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments