Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Mrazivé dni likvidujú pšenicu v EÚ, v Rusku a na Ukrajine

 Mrazivé dni likvidujú pšenicu v EÚ, v Rusku a na Ukrajine
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Januárové ceny pšenice na burze CBoT v Chicagu, pre termín dodania marec, oslabili o 0,5 percenta. Burza Euronext v Paríži posilnila pre rovnaký termín obchodovania o 5 percent a burza BÉT v Budapešti posilnila celkovo o 16 percent.

Nečakaný príchod zimy do regiónu Čierneho mora a ostatných častí Európy sa v poslednom období postaral o stabilizáciu ceny. Obavy o poškodenie rastlinstva novej úrody každým dňom rastú. Suchá jeseň a mierna zima bez dostatočnej snehovej pokrývky, ako aj súčasné veľmi silné mrazy nemajú na prezimovanie pšenice dobrý vplyv. Prvé prognózy z čiernomorskej oblasti, kde sú silné mrazy a málo snehu hovoria o výraznejších škodách.

Rusko:
Americká spoločnosť zaoberajúca sa vývojom počasia CWG očakávala na konci januára poškodenie pšenice v Rusku na úrovni 15 percent. Celkovo je poškodených približne 2 mil. hektárov. V posledných troch rokoch sa v Rusku osialo približne 25,5 – 28,7 mil. hektárov pôdy pšenicou. Z toho približne polovica pšenicou ozimnou. Hlavné oblasti pestovania sa nachádzajú v južnej časti Ruska (východne od Čierneho mora), v oblasti Volgy a južnej časti centrálneho Ruska. Tu sa urodí približne 70 percent celkového množstva. Vďaka dobrým cenám a stále rastúcim úrodám, Rusko vyváža dve tretiny celkovej svojej produkcie. V posledných rokoch bolo poškodenie pšenice vplyvom počasia medzi 5-10 percentami. V roku 2010 išlo hlavne o poškodenie vplyvom požiarov z horúčav.

Ukrajina:
Najviac poškodené výmery nízkymi teplotami hlási práve Ukrajina, ktorú postihli silné mrazy. Podľa ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva je poškodená takmer tretina ozimnej pšenice. Na poškodení sa podpísala hlavne minuloročná suchá jeseň a málo snehu v kombinácii so silnými mrazmi. Americká spoločnosť US Commodity Weather Service Group taktiež odhaduje poškodenie porastov na 33 percent.

Európa:
Vo viacerých oblastiach Európy v súčasnosti dominujú extrémne nízke teploty. Dôležité regióny pestovania ako Rumunsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a tiež Veľká Británia hlásia momentálne silné mrazy a nedostatok snehu. Podľa odhadov by mohlo byť poškodenej až 15 percent úrody ozimnej pšenice v závislosti od regiónu. Poškodenie sa tak isto môže dotknúť aj pestovania repky.

Strach z neúrody pšenice 2012 v Rusku a na Ukrajine zvyšuje obavy z možnosti zavedenia exportného cla z Ruska. Spolu s menovou politikou USA sa cena pšenice na európskych trhoch začína znova posúvať k hranici 200 eur za tonu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments