Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kukurice by mal podržať jej nedostatok

Ceny kukurice by mal podržať jej nedostatok
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice v mesiaci január, pre termíny obchodovania marec, posilnila na burze Euronext v Paríži o približne 3 percentá. Burza CBoT v Chicagu pre rovnaký termín obchodovania oslabila o 2 percentá. Budapeštiansky BÉT posilnil od polovice januára o 7 percent.

Vývoj trhu s obilninami úzko súvisí s vývojom finančného trhu. Vo všeobecnosti závisí vypestované množstvo, ako aj požiadavky na jeho kvalitu, od rastu počtu obyvateľov a vývoja samotnej ekonomiky. Práve tento faktor vysvetľuje pokles cien kukurice od júna 2011 napriek tomu, že dopyt po nej stále rástol.
Zemetrasenie v Japonsku, revolúcie vo viacerých arabských krajinách, ako aj dlhová kríza v mnohých európskych štátoch sú práve tie faktory, ktoré sú zodpovedné za náladu a nepriamo tak ovplyvňujú cenu.

Po ostatnej prognóze USDA (Ministerstvo poľnohospodárstva USA), kedy sa začiatkom januára upravili globálne stavy zásob kukurice smerom nahor, sa cena tejto komodity hlavne v USA mierne znížila. Pokles hodnoty sa nevyhol ani európskym trhom. Vidieť to aj na grafe. Výraznejší pokles bol zaznamenaný na burze CBoT. Do pozornosti sa neskôr dostali informácie ohľadne suchého počasia, ktoré postihlo hlavne oblasti Južnej Ameriky, čo do istej mieri opäť pozitívne ovplyvnilo ceny kukurice.

Kukurica zostáva na trhu momentálne v porovnaní s dlhodobým priemerom stále drahá. Zásobenie touto komoditou by mohlo byť podľa Rady pre obilniny IGC v budúcnosti nedostatočné (analýza trhu IGC do roku 2016/17). Stavy skladov by mali byť podľa očakávania londýnskych expertov klesať a dosiahnuť až historické minimum. Podľa tejto bilancie by sa mohla produkcia navýšiť len o približne 11 percent, čo nebude kryť spotrebu. V budúcnosti sa počíta hlavne s vývojom technológii na zabezpečenie rastu výnosnosti v USA, Latinskej Amerike a Číne, ktoré sú najväčšími dodávateľmi a spotrebiteľmi tejto komodity.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments