Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ďalší pokles nákupnej ceny jatočných ošípaných

Ďalší pokles nákupnej ceny jatočných ošípaných
insert_photo2 x PPA - ATIS

Prinášame vám prehľad cien jatočných zvierat za 4. týždeň roku 2012, tak ako ich pripravili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Na trhu s jatočným dobytkom respondenti PPA – ATIS nakúpili v 4. týždni 2012 v porovnaní s 2. týždňom menej zvierat. Jatočných býkov spolu sa nakúpilo menej o 8,5 %. Pri jatočných kravách a jaloviciach bol pokles nákupu až o 19,5 % a 25,0 %.

Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa v 4. týždni stabilizovala na 3,18 €/kg ž. hm. (1,75 €/kg živej hmotnosti). Cena posilnila len v triede R o 2,6 %. V triede O mierne oslabila o 0,4 %. Najväčší prepad nákupnej ceny bol v triede P (-6,5 %), ktorá však tvorila na nákupe len 8,3 % podiel. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa cena mladých jatočných býkov zvýšila o 5,6 %. V porovnaní s päťročným priemerom bola nákupná cena o 14,3 % nad jeho úrovňou.

Počas 4. týždňa stúpla nákupná cena jatočných kráv len v triede P o 2,1 %. V triede R cena padla až o 10,9 %. Nákupná cena klesla aj v triede O (-1,8 %). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu sa oproti 2. týždňu znížila o 4,9 % na 1,59 €/kg j. hm. (0,82 €/kg ž. hm.). Nákupná cena kráv bola pod úrovňou minulého roka o 11,0 %. Oproti 5-ročnému priemeru bola cena kráv o 10,9 % nižšia.

Nákupná cena jatočných jalovíc spolu sa prepadla oproti 2. týždňu o 7,1 % na úroveň 2,09 €/kg j. hm. (1,08 €/kg ž. hm.). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola cena vyššia o 6,2 % a o 3,2 % nad päťročným priemerom.

Predpokladáme, že v najbližšom období sa nákupná cena pri jatočných býkoch a jaloviciach posilní, pri kravách by sa mala stabilizovať.

Jatočné ošípané
Počas 4. týždňa sa znížil dopyt na trhu s ošípanými a respondenti PPA – ATIS nakúpili oproti 2. týždňu tohto roka o 15,0 % menej jatočných ošípaných spolu.

Nákupná cena jatočných ošípaných sa znížila vo všetkých triedach. V triedach s najvyšším podielom mäsa S, E a U to bolo o 3,8 %, 2,4 % a 1,7 %. Cena oslabila aj v triede R o 2,2 percenta. Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu sa znížila o 3,2 % na 1,58 €/kg j. hm. (1,25 €/kg ž. hm.).

Napriek zníženiu ceny v 4. týždni bola nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka až o 25,9 % nad jeho úrovňou. Pri porovnaní s päťročným priemerom sa nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu zvýšila o 10,5 %.

Predpokladáme, že nákupná cena jatočných ošípaných sa v ďalšom období môže začať zotavovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: 2 x PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments