Pšenica prvý marcový týždeň na svetových burzách oslabovala. Príčinu je potrebné vidieť vo výraznom posilnení amerického dolára voči ostatným svetovým menám. Export tejto komodity klesá, americká pšenica sa stáva neatraktívnou komoditou pre veľkých importérov. Čísla hovoria o najnižšom objeme exportu od začiatku minulého roka.
Nedostatočné uplatňovanie pravidiel krížového plnenia vládami členských štátov pri vyplácaní poľnohospodárskych dotácií znamená, že tento mechanizmus má veľmi malý vplyv na ochranu flóry a fauny vo väčšine krajín EÚ. Prevažná časť členských štátov venuje pomerne málo pozornosti podmienkam krížového plnenia, pričom sa sústreďujú len na opatrenia krížového plnenia zamerané na zlepšenie efektívnosti poľnohospodárskej produkcie.
Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR, zastúpené Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA), zverejnilo výzvu na možnosť predkladania žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku (ŽoNFP) z Programu rozvoja vidieka (PRV) SR na obdobie 2007 až 2013 na opatrenie Diverzifikácia smerom k nepoľnohospodárskym činnostiam, a to v termíne od 6. do 23. apríla 2010.
Pri pestovaní cukrovej repy je podľa Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR potrebné prerozdeliť dostupné finančné prostriedky efektívne a "nasmerovať ich na produkciu ako takú". "Rozpočet rezortu je v dôsledku krízy oproti minulosti nižší," informoval agrorezort na svojej internetovej stránke po včerajšom stretnutí ministra pôdohospodárstva SR Vladimíra Chovana so zástupcami petičného výboru súčasných a bývalých pestovateľov cukrovej repy. Petičný výbor totiž ministrovi predložil petíciu za zachovanie osobitnej platby na cukor.
Česku hrozí arbitráž. O viac ako 100 miliónov Kč bude štát žalovať spoločnosť Lacrum Velké Meziříčí, ktorá vraj takmer skrachovala, pretože jej Státní zemědělský intervenční fond odobral dotácie. Informujú o tom české Hospodářské noviny.
V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 4. marcu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 25. februáru 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike – a to pre možnosť porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.
Ceny potravinárskej pšenice zaznamenali vo februári 2010 medziročný pokles, okrem Bulharska (+9,0 %) a Poľska (+4,9 %). Vo Francúzsku bola cena pšenice o 14,1 % nižšia ako vlani. V Belgicku zaznamenali medziročný pokles o 13,1 %, v Nemecku o 12,8 % a v Taliansku o 11,8 %. Cena pšenice na Slovensku bola vo februári 2010 medziročne nižšia o 11,5 %. V Španielsku bola cena o 2,6 % nižšia ako pred rokom.
Slovensko sa opäť stalo majiteľom značky Tokaj, a to so spätnou platnosťou od 1. augusta 2009. "Rokovania s Európskou komisiou (EK) teda priniesli pozitívny výsledok, keď sa k 26. februáru 2010 rozhodlo o zmene," informoval na brífingu štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva (MP) Ján Slabý, ktorý bol vo veci Tokaja za slovenský agrorezort poverený rokovaniami s Bruselom.
Francúzsko je pripravené rokovať o znížení dotácií Európskej únie (EÚ) pre agrosektor v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013, no výmenou za to žiada tvrdšie podmienky pri dovoze agroproduktov s cieľom chrániť európskych výrobcov. Povedal to v sobotu francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa zúčastnil na poľnohospodárskej výstave v Paríži.
Známi moravskí poľnohospodárski prognostici František Čuba a Josef Hurta vo štvrtok, na Agroinštitúte, hľadali odpovede na otázku, aký by mal byť poľnohospodársky podnik v globalizovanom svete. František Čuba je známy najmä zo svojho pôsobenia v JZD Agrokombinát Slušovice, ktoré bolo pred viac ako štyridsiatimi rokmi priekopníkom v pridruženej výrobe.
Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan považuje za nevyhnutné zachovanie priamych platieb i po roku 2013 a odstránenie historického princípu pri vyplácaní európskych podpôr. Podľa neho sú najväčšou prekážkou konkurencieschopnosti poľnohospodárstva Európskej únie práve rozdielne podpory v jednotlivých členských štátoch.
Najkomentovanejšie za 7 dní