Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Aj so žatvou predodvermi sú ceny pšenice vysoké

Aj so žatvou predodvermi sú ceny pšenice vysoké
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Za prvé dva týždne mesiaca jún cena pšenice na burze EURONEXT (Francúzsko), pre termíny obchodovania august, oslabila o približne 2,6 percenta. Burza CBOT (USA) posilnila pre termíny obchodovania júl o skoro 0,5%. Burza BÉT (Maďarsko) oslabila za prvé dva júnové týždne o asi 1 percento. Burza vo Viedni pre kvalitu pšenice s obsahom proteínu 15% oslabila za týždeň o skoro 2 %, pre proteín 14% o viac ako 3%.

Vo štvrtok 9. júna 2011 vyšla správa amerického ministerstva poľnohospodárstva – USDA WASDE, ktorá znížila celosvetová produkciu pšenice oproti minulo mesačnému odhadu o viac ako 5 mil. ton Konečné zásoby boli navýšené o skoro 3 mil. ton a mali by dosiahnuť 184,24 mil. ton, ale spotreba by mala narásť o približne 3,5 mil. ton a podľa predpovede dosiahne 667,19 mil. ton.

Stabilizáciu, prípadne mierny pokles cien pšenice v posledných dňoch spôsobilo vlhké počasie, ktoré postihlo hlavne oblasti západnej Európy. Ďalším faktorom bolo zrušenie zákazu vývozu obilia z Ruska. Ceny sa ale následne upokojili hlavne informáciou ohľadne nižšej úrody vo Francúzsku.

Podľa francúzskej agentúry FranceAgriMer, ktorá zverejnila svoj prvý odhad, by sa mala produkcia pšenice vo Francúzsku vplyvom sucha znížiť až o 13 percent a dosiahnuť tak 4-ročné minimum. Podľa hydrometeorológov bola tohtoročná jar najsuchšia za 50 rokov a najteplejšia od roku 1900. Agentúra odhaduje, že tohtoročné úrody pšenice vo Francúzsku dosiahnu 31 miliónov ton oproti 35,6 milióna ton v roku 2010. To znamená najnižšiu úrodu od roku 2007, keď dosiahla len 30,1 milióna ton.

V Maďarsku by sa podľa posledných informácii malo urodiť 3,5-3,6 mil.ton pšenice, čo je oproti minuločnej produkcii mierny 3,76 mil.ton pokles. Príčinou je neskorá sejba pšenice.

Podľa agentúry Reuters sa ale naopak stabilizovala východná Európa. Na Ukrajine by sa malo tento rok urodiť o takmer 9 mil.ton pšenice viac ako v minulom roku a produkcia by mala dosiahnuť 48 mil.ton.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments