Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukuricu speňažujú drahšie ako pšenicu

Kukuricu speňažujú drahšie ako pšenicu
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny kukurice na burze CBOT pre termíny obchodovania júl oslabili o približne 3%. Burza BÉT poklesla o viac ako 1,35%. Burza EURONEXT, pre termíny obchodovania august, posilnila o približne 1,5%. Výhľad do budúcna ale vyzerá pre rast cien veľmi priaznivo.

Stabilizátorom ceny kukurice je stále nepriaznivá situácia v USA, kde ešte stále prevládajú obavy z nižšej úrody. Obavy sa odzrkadlili aj na cenách, kedy sa cena kukurice dostáva do nepomeru s cenou pšenice a jej cena je momentálne vyššia, ako cena pšenice. Táto situácia je i na burze v Paríži.

Cenu kukurice tlačí smerom nahor na jednej strane obava o zásoby tejto komodity a nedostatočné pokrytie dopytu na trhu a na strane druhej stále narastajúci záujem o túto komoditu zo strany producentov bioetanolu. Podobne, ako iné komodity, aj kukurica veľmi citlivo reaguje na správy o počasí, čo je jasne viditeľné na reakcii trhov na správu o zhoršení počasia v hlavných pestovateľských oblastiach USA. Podľa odhadov, by mal byť stav zásob kukurice v roku 2012 najnižší za posledných 15 rokov. Zníženie zásob sa netýka len USA, ohrozené sú aj stavy zásob kukurice v Európe, kde sa hovorí o najnižších hodnotách za posledných 7 rokov!

Správa USDA WASDE znížila vo svojej ostatnej predpovedi produkciu o viac ako 1,5 mil. ton na 866,18 mil. ton. Spotreba sa navýšila z 860,78 na 871,74 mil. ton a celosvetové zásoby znova poklesli a to až o 17,25 mil. ton a mali by dosiahnuť len 111,89 mil. ton!

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments