Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena kráv hlboko pod päťročným priemerom

Cena kráv hlboko pod päťročným priemerom
insert_photoPPA - ATIS

Prinášame vám prehľad cien jatočných zvierat za 22. týždeň, tak ako ich pripravili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Podľa hlásení respondentov PPA – ATIS sa na trhu s jatočným dobytkom v 22. týždni znížil nákup zvierat porovnaní s 20. týždňom pri jatočných býkoch spolu (-9,6 %) a kravách (-8,8 %). Naopak, vzrástol nákup jatočných jalovíc.

Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa stabilizovala na 3,04 €/kg j. hm. (1,67 €/kg ž. hm.). Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa však cena zvýšila o 11,6 %. V porovnaní s päťročným priemerom bola nákupná cena jatočných býkov o 7,1 percenta nad jeho úrovňou, počas roku 2011 sme nezaznamenali ani jeden týždeň, keď by bola priemerná cena býkov pod úrovňou päťročného priemeru.

V 22. týždni 2011 klesla priemerná cena jatočných kráv vo všetkých triedach. Najviac sa znížila cena kráv v triede R (-5,1 %). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu oproti 20. týždňu klesla o 2,4 % na 1,49 €/kg j. hm. (0,77 €/kg ž. hm.). Nákupná cena kráv bola v 22. týždni 15,3 % pod úrovňou minulého roka. Oproti päťročnému priemeru prepadla až o 20,3 %. Počas tohto roka je cena kráv stále pod päťročným priemerom ale po prvýkrát prekročila 20 %.

Priemerná nákupná cena jatočných jalovíc spolu nepatrne stúpla oproti 20. týždňu o 0,2 % na úroveň 2,02 €/kg j. hm. (1,04 €/kg ž. hm.). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola cena nižšia o 3,4 % a o 1,8 % pod päťročným priemerom.

Predpokladáme, že v najbližšom období bude mierne posilňovať nákupná cena jatočných jalovíc. Cena kráv a býkov sa pravdepodobne stabilizuje.

Jatočné ošípané
Nákup jatočných ošípaných spolu počas 22. týždňa oproti 20. týždňu nepatrne stúpol (+1,4 %). Medziročný pokles však bol výrazný (-44,3 %).

Priemerná nákupná cena oslabila v triedach s najvyšším podielom mäsa S (-4,8 %) a E (-2,3 %), ktoré tvorili v sledovanom týždni 85,3 % z celkového počtu nakúpených jatočných ošípaných. Nákupná cena ošípaných za triedy S až P spolu oslabila o 3,5 % na 1,51 €/kg j. hm. (1,20 €/kg ž. hm.). Pokles ceny bol dôsledkom oslabenia cien ošípaných v EÚ, kde cena začala klesať už v 20. týždni na rozdiel od Slovenska, kde pokles ceny bol až v 22. týždni. V sledovanom týždni cena ošípaných triedy E v porovnaní s 21. týždňom zaznamenala nárast v Nemecku (+1,3 %), v Poľsku (+0,4 percenta) a v Rakúsku (+0,3 %). Naopak, klesla v ČR (-0,8 %).

Nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu bola v 22. týždni 2011 nad úrovňou minulého roka až o 6,0 %, ale priemerná cena sa v sledovanom týždni opäť v tomto roku dostala pod úroveň päťročného priemeru (-1,4 %).

Predpokladáme, že nákupná cena jatočných ošípaných sa bude v najbližšom období stabilizovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments