Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Slávnostne otvorili prevádzku novej farmy dojníc v Koši

Slávnostne otvorili prevádzku novej farmy dojníc v Koši
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

ko príklad toho, že sa aj v poľnohospodárstve dá v súčasnom období dosiahnuť úspech, označil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon vybudovanie novej modernej farmy dojníc v spoločnosti Agrodan v Koši pri Prievidzi. Minister dnes slávnostne, prestrihnutím pásky, farmu symbolicky odovzdal do užívania.

V príhovore vyzdvihol, že Agrodan sa pustil nasledovaniahodnou cestou, siahol odvážne po zahraničných skúsenostiach aj modernej technike a technológii, ktorá uľahčuje prácu chovateľom a prispieva aj k vyššej kvalite mlieka.

„Nie je pravdou, že mliečny sektor a chov hovädzieho dobytka nemá na Slovensku budúcnosť. Len je to treba robiť efektívne,“ zdôraznil Simon.

Vyzdvihol pritom aj skutočnosť, že Agrodan má v Prievidzi vlastnú predajňu poľnohospodárskych produktov a aj mliečny automat.

Daniel Leitman, konateľ a majiteľ spoločnosti, ktorý sa pred siedmimi rokmi pustil do podnikania v chove hovädzieho dobytka, produkcii mlieka a mäsa, vysvetlil, čo predchádzalo vybudovaniu nového kravína. Doteraz zvieratá chovali v starých nevyhovujúcich maštaliach, uviazané na reťazi. V roku 2007 však využili ponúkanú možnosť z ministerstva a požiadali o pridelenie nenávratnej dotácie z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Až keď ju získali, potom mohli rozbehnúť výstavbu, pretože spoločnosť nemala dostatok vlastných prostriedkov. Celkové investičné náklady predstavovali vyše 1,8 milióna eur. Z toho dotácia z eurofondov v rokoch 2007 až 2013 predstavuje približne 50 percent. Druhú časť spoločnosť financuje z úverov.

Nová farma má kapacitu 252 produkčných dojníc. V súčasnosti ich je o niečo menej, pretože stádo obnovujú a chcú v ňom zachovať iba najlepšie dojnice, uviedol Leitman. V minulom roku dosiahli v spoločnosti úžitkovosť ročne priemerne 6500 litrov mlieka na jednu kravu. V nových priestoroch, ktoré sú na rozdiel od starých kravínov napríklad dobre vetrané a dojnice sú voľne ustajnené a kŕmené kvalitným krmivom, očakávajú oveľa vyššiu úžitkovosť. Okrem toho podstatne sa zlepší aj kvalita mlieka. Súčasťou totiž je aj samostatná moderná dojáreň. Dôležité tiež je, že sa niekoľkonásobne zlepšili aj pracovné podmienky pre dojičky a ošetrovateľov dobytka, konštatoval konateľ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments