Pošlime našich vrcholných predstaviteľov do Egypta
Neviem či ste boli niekedy na takom trhu, kde sa s predávajúcim dojednávate o cene. Vždy je to dobrodružstvo prepletené napätím, ktorého výsledkom je získaný tovar za výrazne nižšiu hodnotu, ako bola tá, prvýkrát ponúknutá. Radosť má samozrejme i predávajúci, lebo vie so svojou cenou a maržou dobre narábať. Dohadovať cenu je ale umenie. Hlavne v arabských štátoch sa vám totiž môže veľmi ľahko stať, že predávajúceho veľmi nízkou ponukou tak urazíte, že sa s vami odmietne viac baviť.
Je mi ľúto, že každý priemerný slovenský turista ovláda umenie vyjednávania napríklad na egyptskom trhu lepšie, ako predstavitelia nášho štátu a komory v súvislosti so Spoločnou poľnohospodárskou politikou Európskej únie. Inak si neviem predstaviť, ako je možné, že Slovensko sa stále bije do pŕs, že so zastropovaním priamych platieb nesúhlasí, pritom i vrabce na bruselských strechách už rozprávajú o tom, že tým najväčším – mnohokrát špekulantom, treba buchnúť po prstoch.
V tejto súvislosti by sme mohli našich najvyšších predstaviteľov prirovnať k tomu, ktorý na trhu ponúkne obchodníkovi desať percent súčasnej hodnoty tovaru a čaká, že ten s ním začne vyjednávať. Veru nie. Treba ponúknuť adekvátnu cenu a stať sa obchodníkovi partnerom. Prečo nesúhlasíme s cappingom – zastropovaním pod podmienkou, že ak podnik napríklad zamestnáva 20 ľudí, tak každý zamestnanec navyše znamená napríklad 10 tisíc eur nad limit súčasne prezentovaného stropu 300 tisíc eur. Každý ma predsa záujem o zachovaní zamestnanosti na vidieku a takéto riešenie by pomohlo tým produkčným a selektovalo tých, čo kosia, mulčujú a za vysoké podpory sa vozia v ministerských vozidlách. Naozaj máme záujem stáť aj na strane týchto poľnohospodárov? Veď o prostriedky, ktoré by prišli spomínaní farmári, vieme navýšiť domáce projektové podpory. Žiadajme to spolu s Českou republikou a hovorme s Bruselom i o tom, že navýšený strop má byť všade tam, kde existuje vysoká zamestnanosť. To znamená silná živočíšna výroba, alebo špeciálna rastlinná výroba. Oblasti, ktoré naozaj rozvíjajú náš vidiek. Sústreďme sily do návrhov, kde máme aspoň minimálnu šancu uspieť a ktoré pomôžu nášmu koncentrovanému poľnohospodárstvu.
Dobry den prajem,
a ze som tak smely, chcem sa nesmelo spytat, co bude s rubrikou PERO?
Uz dva mesiace vobec nepise…
Dufam, ze sa neodobralo na matersku dovolenku?
S pozdravom
Vas staly Citatel
P.S. Aj menovatel