Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

S-metolachlor: Teraz alebo nikdy

S-metolachlor: Teraz alebo nikdy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na začiatku januára 2024 vydala Európska komisia formálne rozhodnutie, že účinná látka S-metolachlor už nie je schválená do registra európskych prípravkov na ochranu rastlín. Herbicídmi s uvedenou účinnou látkou boli za viac ako dvadsať rokov ošetrené stovky tisíc hektárov slovenských polí.

S-metolachlor je účinná látka špecificky pôsobiaca hlavne proti prosovitým trávam, inhibuje delenie a rast buniek, čím brzdí klíčenie burín.

Som presvedčená o tom, že väčšina z vás prípravky s účinnou látkou S-metolachlor použila a ak nepoužila, tak ste o nich určite počuli. Lumax a balíček Lumax FixPro Pack sú herbicídmi do kukurice, ktoré sa používajú preemergentne alebo skoro postemergentne. Gardoprim Gold Plus ste okrem kukurice mnohí používali aj do ciroku. Dual Gold je multiplodinovým prípravkom vhodným do kukurice, sóje, slnečnice alebo zeleniny,“ uviedla v utorok na konferencii spoločnosti Syngenta v Nitre jej kampaňová manažérka Dana Škarítková.

Pri uvedených prípravkoch s obsahom účinnej látky S-metolachlor bol stanovený jeden termín pre dopredaj, skladovanie ale aj používanie, a to do 23. júla 2024.

„Prípravkom Lumax a Lumax FixPro Pack bolo ošetrených viac ako 190 tisíc hektárov kukurice a prípravkom Gardoprim Gold Plus viac ako 200 tisíc hektárov kukurice alebo ciroku,“ hovorí D. Škarítková.

Na podujatí v Nitre, kde sa zúčastnilo približne 300 poľnohospodárov odznelo, že ak existuje záujem posledný raz využiť prípravky s účinnou látkou S-metolachlor, mali by si ich záujemcovia objednať čo najskôr.

„K dispozícii je menšie množstvo uvedených prípravkov, než obyčajne a nie je možnosť doobjednať ďalšie balenia,“ informuje Dana Škarítková.

Celkovo musia z dôvodu stále prísnejších regulácii zo strany Európskej komisie jednotlivé chemické spoločnosti reagovať na meniace sa podmienky.

 „V posledných 15 rokoch sledujeme neustály pokles schválených pesticídnych účinných látok, pričom vývoj a uvedenie na trh bezpečnejších alternatív nestíha tento výpadok vykompenzovať. Toto v ochrane rastlín v kombinácii plodina – škodca spôsobuje vážne problémy, pričom musíme brať do úvahy aj potrebu manažmentu rezistencie,“ uviedol v marci 2023 pre aktuality.sk agrorezort.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments