Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Opozičné strany zvolávajú mimoriadne rokovanie agrovýboru k priamym platbám

Opozičné strany zvolávajú mimoriadne rokovanie agrovýboru k priamym platbám
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Opozičné strany pre nedoplatené priame platby pre farmárov zvolávajú na budúci týždeň mimoriadne rokovanie Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Informovali o tom v stredu na brífingu poslanci NR SR Alojz Hlina (SaS), Marián Čaučík (KDH) a Rastislav Krátky (hnutie Slovensko).

“Blíži sa koniec januára a poľnohospodári stále nemajú vyplatené priame platby. Situácia v sektore je viac ako kritická, minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) na mimoriadnom výbore, ktorý sa konal 13. decembra 2023, jasne deklaroval, že v druhej polovici januára sa budú doplácať priame platby,” priblížil Hlina.

Pripomenul, že budúci týždeň je koniec januára.

“My však nemáme informácie, že sa vo veci platieb niečo deje, že sa niečo pripravuje, že sa expedujú rozhodnutia, na základe ktorých sa bude doplácať. Ministra sa chceme na budúcotýždňovom rokovaní výboru spýtať, čo mieni (vo veci priamych platieb) robiť,” avizoval Hlina.

“Na mimoriadnom výbore sa ministra okrem priamych platieb a ich doplatenia chceme spýtať aj dve iné otázky. Prvá z nich je, v akom stave je vyplatenie tých dotácií, ktoré sú ‘v kontrole’ kvôli spolužiadateľom. Druhá otázka bude, kedy minister predstaví zlepšenie mechanizmov (výplaty agroplatieb), aby k situáciám nevyplatenia platieb nedochádzalo,” zdôraznil Krátky.

Čaučík dodal, že farmári čakajú na kontroly z platobnej agentúry. Tie však neprichádzajú, ale bez ukončenia kontrol farmári nedostanú zaplatené priame platby.

“V Čechách poľnohospodári dostali priame platby v 100-percentnej výške, bez záloh,” uzavrel poslanec za KDH.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

4 3 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
kalman
kalman
25. január 2024 11:42

No konečne. A apropo, aké nedoplatené platby – my nemáme žiadnu kontrolu a ani rozhodnutie. To je super čo? A nemôžem povedať leasingovke, nech počká do mája, lebo mi zoberú traktor a vyzerá to tak, že tohto roku budú na mojích roliach trávy. Ešte raz ďakujeme pán minister Takáč. Preto… Celý komentár »

Stefan
Stefan
29. január 2024 22:11
Odpoveď na  kalman

Zrejme budete mať alebo máte kontrolu . Môže sa jednať o diaľkový prieskum zeme alebo niečo podobné . Mám podobný prípad . Len moja žiadosť je zablokovaná pre neukončenú kontrolu žiadateľa na tej istej parcele . Kým nebude ukončená kontrola , nedostanem žiadne rozhodnutie . Toto blokovanie spolužiadateľov je na… Celý komentár »

Jano
Jano
25. január 2024 4:42

To je ta vláda menšieho zla! Jedni ako druhí! Sluhovia globalistov!

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
25. január 2024 5:47

“Páni” poslanci !
Zbytočná aktivita !

Na vyplatenie ´nárokovateľných´ priamych platieb odpovie Takáč , že lehota je (do) 13 mesiacov ‼️