Ani májový trialóg medzi Radou, Európskym parlamentom a Európskou komisiou nepriniesol výsledky a zásadný pokrok v príprave spoločnej poľnohospodárskej politiky. Tá mala platiť už po roku 2020 a hoci sa prvé diskusie o nej začali už v roku 2016, kompetentné orgány stále nie sú schopné dohodnúť sa. Hoci do májového rokovania vkladali nádeje aj slovenskí a českí poľnohospodári, výsledku sa nedočkali.
Pozornosť poľnohospodárskej verejnosti sa v týchto dňoch, v súvislosti s podporou z eurofondov, sústreďuje najmä na pripravované výzvy. V mesiacoch marec a apríl 2021 pritom poľnohospodári predkladali žiadosti v inej výzve o investičné podpory. Tá momentálne čaká na vyhodnotenie. Ako bude PPA postupovať v tejto 60-tisícovej, alebo ak chcete kovid výzve, sa na verejnom odpočte sledovanej inštitúcie, pýtala Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Strategický plán bude základným dokumentom slovenského poľnohospodárstva. Poskytne odpovede na mnohé otázky. Bude sa roľníkom v nasledujúcich rokoch dariť lepšie? Vyrobíme viac slovenských potravín? Vytvoríme takú podobu vidieka, po ktorom túžia jeho obyvatelia, turisti aj ochranári? Pripomienky k tomu, či to tak bude, posielalo tridsať ministerstvom vybraných organizácií (zoznam na konci článku) takmer celý apríl.
Prírode blízke hospodárenie je cieľom aj pripravovanej spoločnej poľnohospodárskej politiky. Práve na Slovensku je nejasností, ktoré je potrebné v rámci ekologickejšieho prístupu doriešiť, pomerne veľa. Na jednej strane je to motivácia zo strany štátu a podpôr, ktoré poľnohospodárov k zeleným opatreniam privedú, na druhej strane sú aj pozitívne príklady z praxe. K tým patrí aj chov jarabíc v Mojmírovciach.
Veľa sa o nej hovorilo už v minulosti, do praxe však po prvý raz vstupuje v tomto roku. Redistributívna platba sa stane realitou aj na Slovensku. Poľnohospodári o ňu môžu požiadať aktuálne v rámci žiadosti o priame platby. Slovensko sa tak pridáva k desiatke európskych krajín, ktoré takúto formu podpory už využívajú.
Ekologické hospodárenie prináša poľnohospodárom vyššie tržby za komodity, ale na druhej strane nižšie úrody, dôkladnejšiu evidenciu činností alebo nutnosť využitia pomalšej, mechanickej ochrany rastlín pred burinami, oproti rýchlejšej aplikácii chemických prípravkov. Jednu z najdlhších a neprerušených skúsenosti s ekologickou výrobou má u nás spoločnosť Sema HŠ Sládkovičovo. Komodity pestuje v kvalite BIO už takmer štvrťstoročie a štruktúrou spoločnosti sa podobá na prevládajúce agrosubjekty v krajine.
Jaroslav Jánoš je riadne vymenovaným generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Napriek tomu sa dnes uskutočňuje výberový rozhovor na pozíciu, ktorú zastáva. Pýtali sme sa ho, ako to vníma a prečo sa tretieho kola hľadania šéfa PPA nezúčastnil. V rozhovore pre poľnoinfo.sk sme neobišli ani obavy niektorých poľnohospodárov z toho, či PPA, ktorej podmienečná akreditácia končí v závere októbra, bude schopná vyplácať priame platby za rok 2021.
Takmer pred troma rokmi Európska komisia predstavila návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky na nasledujúce obdobie, vrátane nariadenia o strategických plánoch, ktoré zahŕňa priame platby, intervencie spoločnej organizácie trhu a rozvoja vidieka. Momentálne k reforme prebiehajú trialógy, v rámci ktorých sa niektoré pohľady už podarilo zosúladiť a pri iných sa konsenzus ešte hľadá.
Ekologické poľnohospodárstvo je v rámci štátov Európskej únie, ale aj jej inštitúcií, stále preferovanejšie. Tento spôsob hospodárenia napriek tomu už roky vníma verejnosť ako alternatívu voči konvenčnému poľnohospodárstvu. S týmto názorom nesúhlasí Maroš Kminiak, zástupca zväzu Ekotrend, ktorý v diskusii portálu Euractiv uviedol, že päťtisíc rokov tu žilo ľudstvo z poľnohospodárstva, ktoré bolo organické.
Rok 2021 sa rozbieha nielen na poliach, ale postupne aj v možnosti čerpať európske peniaze. Hoci je už marec, harmonogram vyhlásenia výziev zatiaľ ministerstvo pôdohospodárstva nezverejnilo. Stať by sa tak malo už v najbližších dňoch. Už teraz je isté, že výzvy budú orientované najmä na investície a zlepšenie postavenia našich producentov voči zahraničným.
Najkomentovanejšie za 7 dní