Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Jozef Kiss k výzve pre poľnohospodárov: Chceme sa vyhnúť verejnému obstarávaniu

Jozef Kiss k výzve pre poľnohospodárov: Chceme sa vyhnúť verejnému obstarávaniu
insert_photoRadka Novotná - poľnoinfo.sk

Potravinárom, minister pôdohospodárstva spoločne s generálnym riaditeľom platobnej agentúry oznámil zverejnenie výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v závere minulého týždňa. Poľnohospodári na výzvu určenú pre modernizáciu agrosubjektov ešte čakajú. Jozefa Kissa, generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sme sa dnes pýtali, kedy sa jej dočkajú.

Výzva už začiatkom roka

„Tak, ako sme deklarovali na tlačovej konferencii, v januári 2022 bude vyhlásená výzva 4.1 určená pre poľnohospodárov. Zdržanie vzniklo z dôvodu, že platobnej agentúre nebola do 15. októbra 2021 udelená akreditácia a zároveň to bolo spôsobené aj našou opatrnosťou vo vzťahu k tomu, do akej miery máme dnes krátené platby vo vzťahu k nezrovnalostiam, ktoré tu boli minulé roky,“ informuje Jozef Kiss poslucháčov podcastu, ktorý na webe poľnoinfo.sk zverejníme vo štvrtok 23. decembra.

Samotná výzva bola prezentovaná ešte bývalým ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským. Vtedajší šéf rezortu sľuboval vyhlásenie výzvy už v máji tohto roku. Medzitým došlo k zmene na najvyššom poste v rezorte a začiatkom leta nám dokonca Európska komisia ako dôsledok kauzy Dobytkár oznámila, že projektové podpory nám nebude preplácať v plnej výške. Finančná korekcia zo sumy, ktorú nám Únia refunduje, dosahuje 25 percent.

„Dnes môžeme skonštatovať, že výzvu 4.1 určenú pre poľnohospodárov máme pripravenú tak, že výrazne zjednodušíme oblasť verejného obstarávania. Výzvu sme výrazne posunuli z hľadiska efektivity jej spracovania do horizontov, ktoré už nebudú v ročných termínoch, ale dostaneme sa do horizontov, ktoré budú v mesiacoch. To znamená, že v priebehu roka by sme mali byť schopní spracovať všetky žiadosti,“ hovorí v dnešnom rozhovore Jozef Kiss.

Cenníkové ceny výrazne zjednodušia výzvy

Hlavným dôvodom zjednodušenia systému podľa Kissa je, že PPA už mesiace pracuje na tvorbe cenníkov, ktoré majú úplne odstrániť verejné obstarávanie.

„Cenníkové ceny výrazne zjednodušia systém. Cenník nám umožní transparentne deklarovať to, za čo sa v danom čase, dokáže obstarať stroj či zariadenie. To znamená, že dnes máme na Slovensku spracované informácie o tom, ako sa u nás hýbu ceny. Cenníky budeme pravidelne aktualizovať vzhľadom na vývoj na trhu a následne budú implementované pri ďalších výzvach, ktoré budú vyhlasované,“ informuje Jozef Kiss.

Poľnohospodár sa teda sám rozhodne, o aký typ stroja z podporovanej skupiny má záujem. Za pomoci normatívov na kilowatt výkonu či meter záberu si tak vypočíta cenu, z ktorej získa podporu.

„V cenníkoch budeme deklarovať ceny, ktoré poľnohospodárovi vieme refundovať. Samozrejme, ak sa farmár rozhodne o špecifikáciu navyše, tak ten rozdiel finančne znáša sám,“ vysvetľuje Jozef Kiss.

O tom, aké typy strojov budú v podporovanej skupine rozhodli poľnohospodári v septembri a októbri.

„Cenníky budeme mať implementované na to, čo je z pohľadu farmárov momentálne najdôležitejšie. Za týmto účelom sme spolu s ministerstvom robili prieskum o tom, čo poľnohospodári požadujú. Z toho prieskumu nám vzišli traktory, ale aj stavby pre potreby živočíšnej výroby,“ informuje Jozef Kiss.

Kiss: Chceme sa úplne vyhnúť verejnému obstarávaniu

Spôsob, keď si poľnohospodár sám obstará stavbu či technológiu pravdepodobne zaskočí agentúry, ktoré sa živia vypracovávaním projektov. Generálny riaditeľ PPA pre podcast portálu poľnoinfo.sk hovorí, že jeho cieľ je z procesu tieto medzičlánky úplne odstrániť.

„Chceme sa úplne vyhnúť verejnému obstarávania. Samozrejme, to nebude platiť pre organizácie, ktoré sú zo zákona povinné verejne obstarávať. Stojím si plne za týmto rozhodnutím. Chceme vybudovať poradenské centrá, ktoré majú do budúcnosti vylúčiť externé poradenské spoločnosti,“ hovorí Jozef Kiss.

V rámci polhodinového rozhovoru sme sa okrem pripravovanej výzvy zamerali aj na vyplácanie priamych platieb, vyhodnotenie šesťdesiattisícovej výzvy vyhlásenej ešte v roku 2020, krátenie platieb z druhého piliera či ďalšiu digitalizáciu agentúry. Podcast portálu poľnoinfo.sk si budete môcť vypočuť v štvrtok 23. decembra 2021.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Doval Pavol
Neregistrovaný
Doval Pavol
21. decembra 2021 8:50

Veď verejné obstarávanie je jednoduchšie ako obstarávanie podľa usmernenie PPA č. 8/2017 k obstarávaniu. Podľa tohto usmernenia je takmer nemožné zabezpečiť kompletné tri cenové ponuky na stavebné práce. Prečo sa nestanový príspevok napr. na m3 vybudovaného ustajňovacieho zariadenia, alebo kW samohybného stroja a pod? Potom by odpadala kontrola výberu dodávateľa,… Celý komentár »