Základný dokument nášho poľnohospodárstva – Strategický plán na roky 2023 – 2027 zhodnotila Európska komisia. Ministerstvu pôdohospodárstva bolo zaslaných 315 pripomienok, z toho je 27 vnímaných ako „kľúčové prvky“. Zo strany Európskej komisie a z časti aj rezortného ministerstva je komunikácia k strategickému plánu zahalená rúškom tajomstva. Vzhľadom na spoločný prístup v ostatných štátoch nie je úplne zrejmé prečo.
Pôdohospodárska platobná agentúra vykonala cyklickú aktualizáciu dielov pôdnych blokov LPIS. Ten je kľúčovým prvkom integrovaného administratívneho a kontrolného systému. Musí preto zodpovedať skutkovému stavu. Po aktualizácii údajov v systéme však mnohým žiadateľom zo stredného Slovenska vznikli nezrovnalosti a ich plochy v LPISe sú menšie, ako po minulé roky.
Ruská agresia voči Ukrajine prináša postupnú zmenu pohľadu na európske poľnohospodárstvo. Európska komisia rozhodnutiami z ostatných týždňov veľmi opatrne otáča kormidlo smerovania agrosektora k vyššej produkcii. Spoločenstvo dvadsiatich siedmich štátov je pritom aj v súčasnosti najväčším exportérom potravín na svete. Prečo teda dochádza k takémuto rozhodnutiu? Cieľom je zabezpečiť dostatok potravín aj pre trhy v severnej Afrike, ktoré z dôvodu obmedzených schopností Ukrajiny vyvážať komodity, môžu strádať. Odznelo na dnešnej akcii portálu euractiv.sk v Bratislave.
Vlani sa podpora oviec na Slovensku zvýšila oproti predchádzajúcim rokom – štát pre ňu v rozpočte našiel o 8,7 milióna eur viac, ako chovatelia dostávali roky predtým. Podpory budú tento trend kopírovať aj tento rok, čo samotní ovčiari oceňujú. Sektor sa podľa nich pomaly doslova dvíha z bahna a hoci počty zvierat zatiaľ výrazne nestúpajú, chovatelia pociťujú väčšiu stabilitu, ako v minulosti. Čo však čaká ovčiarov po spustení novej spoločnej poľnohospodárskej politiky?
Omladiť sektor a prilákať do poľnohospodárstva mladšie ročníky. To je cieľ o ktorom sa na Slovensku pomerne dlho rozpráva. Priniesť zmenu sa bude snažiť aj nová spoločná poľnohospodárska politika, ktorá odštartuje na budúci rok. Čo teda mladých poľnohospodárov čaká? Ministerstvo pôdohospodárstva deklaruje v novom období vyššiu finančnú podporu mladých roľníkov, ako zažili v uplynulých rokoch.
Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) upozorňuje, že iniciatíva LEADER je v končiacom programovom období pre Slovensko fiaskom a medzinárodnou hanbou. Čerpanie finančných prostriedkov v rámci Opatrenia 19 – Podpora na miestny rozvoj v rámci iniciatívy LEADER k 1. januáru 2022 predstavovalo presne 0 % v podopatrení 19.2 a približne 6 % v podopatrení 19.4. Pritom na prístup LEADER bolo v každom členskom štáte povinne vyčlenených 5 percent zdrojov. Slovensko, ako jedna z mála krajín Európskej únie, ich nedokázalo v praxi využiť.
Zelenšie poľnohospodárstvo, menej chémie a hospodárenie blízke prírode. Aj to sú ciele, ktoré chce Európa v agrosektore v najbližších rokoch presadiť. Do popredia ich tlačia aj ochranári, ktorí eurokomisii i nášmu ministerstvu predložili viacero petícií v súvislosti so zmenou agropolitiky smerom k zelenšiemu hospodáreniu. To, že nová spoločná poľnohospodárska politika má byť ekologickejšia, priznáva aj naše ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré isté opatrenia v tomto smere pretavilo aj do strategického plánu. Podpora biologickej ochrany polí za pomoci dravcov k nim zatiaľ nepatrí.
Európski ministri pôdohospodárstva dnes (21. marca 2022) od 10:00 v Bruseli rokujú o situácii na agropotravinárskom trhu po invázii Ruska na Ukrajinu alebo o strategických plánoch, ktoré sú základnými dokumentmi spoločnej agrárnej politiky. Slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan na rokovaní chýba a namiesto toho pomáha vysadiť 350 sadeníc duba zimného neďaleko obce Čifáre v okrese Nitra. Podľa facebookového profilu agrorezortu spolu s poslancami NR SR zakladajú Les porozumenia.
Nová Spoločná poľnohospodárska politika na roky 2023 – 2027 sa orientuje na spravodlivejšiu a ekologickejšiu politiku, ktorá bude viac zameraná na výsledky a výkonnosť. Zahŕňa aj cielenejšiu podporu pre menšie poľnohospodárske podniky a mladých farmárov. O tom, čo očakávajú mladí poľnohospodári od novej SPP, diskutovali aj na svojom podujatí, ktoré sa uskutočnilo v piatok 11. marca 2022 v Drienici v okrese Sabinov.
Investičný dlh v potravinárstve sa vyšplhal na jednu miliardu eur. Sektor sa zmieta vo viacerých ťažkostiach, mnohým odvetviam pridala starosti aj pandémia a s ňou súvisiace problémy, vrátane dvíhajúcich sa nákladov. Tie sú výrazné aj v oblasti vstupných surovín, energií či obalových materiálov. Potravinárstvo v uplynulých rokoch nepatrilo k štátom podporovaným prioritám. Samotní producenti si zmenu sľubovali práve od strategického plánu a novej spoločnej poľnohospodárskej politiky.
Najkomentovanejšie za 7 dní