Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR PoľnoEÚ Z domova

Na uspokojenie poľnohospodárov sa majú presúvať prostriedky

Na uspokojenie poľnohospodárov sa majú presúvať prostriedky
insert_photoTASR

Pozornosť poľnohospodárskej verejnosti sa v týchto dňoch, v súvislosti s podporou z eurofondov, sústreďuje najmä na pripravované výzvy. V mesiacoch marec a apríl 2021 pritom poľnohospodári predkladali žiadosti v inej výzve o investičné podpory. Tá momentálne čaká na vyhodnotenie. Ako bude PPA postupovať v tejto 60-tisícovej, alebo ak chcete kovid výzve, sa na verejnom odpočte sledovanej inštitúcie, pýtala Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

Záujem bol značný

„Sú intervencie, ktoré sa čerpajú málo, no aj také, ktoré sa čerpajú veľmi dobre. Máme informáciu, že podaných žiadostí v takzvanej kovidovej výzve 4.1 bolo výrazne viac, ako sú vyčlenené finančné prostriedky,“ povedala Helena Patasiová.

Predsedníčka AKS hovorí o výzve na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov, ktorá bola oznámená v novembri minulého roka. Samotné podávanie žiadostí malo prebiehať počas marca, neskôr došlo k predĺženiu termínu aj na nasledujúci mesiac apríl.

„Výška oprávnených výdavkov na jeden projekt je od 10-tisíc do 60-tisíc eur. Na vyčerpanie je vo výzve určených 21-miliónov eur,“ informoval ešte v novembri 2020 Daniel Hrežík, hovorca agroministerstva.

Celkovo mohlo byť podporených približne 700 agrosubjektov. Záujem poľnohospodárskej verejnosti bol však dvojnásobný.

„Spolu bolo podaných 1356 žiadostí. V uvedenom počte sú zarátané aj prípadné duplicity, tie sa budú riešiť v rámci konania o žiadostiach,“ informuje poľnoinfo.sk Ladislav Ďurkovič, hovorca PPA.

Ako ďalej dodáva, poľnohospodári podali projekty v celkovej sume 77,4-milióna eur.

„Finančné požiadavky sú skoro na dvojnásobok sumy, s ktorou sme rátali. Teším sa tomu, lebo to znamená, že nový systém nastavovania bodových kritérií spôsobil to, že poľnohospodári majú o výzvu záujem,“ hovorí Peter Bognár, šéf sekcie rozvoja vidieka na ministerstve pôdohospodárstva.

Vyhovieť všetkým

Požiadavka Heleny Patasiovej na verejnom stretnutí však bola, aby sa presunuli finančné prostriedky z opatrení, ktoré neboli vyčerpané z iných výziev na výzvu, ktorú odborníci poznajú pod označením 50/PRV/2020.

„Aby tým, čo spĺňajú podmienky, bolo vyhovené. Nech nie je ich žiadosť zamietnutá z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov,“ praje si Helena Patasiová.

Na túto požiadavku reagoval pred novinármi a odbornou verejnosťou zástupca ministerstva, ako riadiaceho orgánu PPA, kladne.

„Budeme sa snažiť a presunieme financie tak, aby sme uspokojili všetkých,“ povedal P. Bognár.

Snáď do konca roka

Z hľadiska rýchlosti vyhodnocovania projektov to opäť nebude žiadna jazda francúzskym, či nemeckým rýchlovlakom. Tieto krajiny vedia už roky vyhodnocovať žiadosti veľmi promptne a poľnohospodár takmer okamžite vie, či uspel. Slovenské vyhodnocovanie žiadostí je tradičná jazda regionálnou lokálkou, ktorá viac stojí, ako ide.

„Náš odhad je, že do konca roka by sa to mohlo vyhodnotiť. Vstupuje tam však veľa faktorov. Nie je to len o počte zamestnancov PPA na sekcii projektových podpôr. Na doplnenie chýbajúcich dokumentov od jednotlivých žiadateľov máme termín 20 dní. Aj to je jeden z dôvodov, ktorý spôsobuje, že proces vyhodnocovania nebude tak rýchly,“ uviedol Martin Remiš, z referátu autorizácie platieb.

Helena Patasiová si myslí, že výzvy by mali byť do budúcnosti čo najjednoduchšie.

„Čím viac kritérií vo výzvach zverejňujeme, tým viac zaťažujeme poľnohospodárov, PPA aj kontrolórov. Je potrebné si zobrať príklad z iných krajín Európskej únie, kde dávajú oveľa menej kritérií, ako my. Chcem poprosiť, aby v nových výzvach neboli zložité výberové kritériá,“ dúfa H. Patasiová.

Tá verí, že nové výzvy budú vyhodnocované promptne a nebude to trvať roky. Verejná konzultácia k novým výzvam, v hodnote 330-miliónov eur, prebieha momentálne na webovej stránke Národnej siete rozvoja vidieka.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments