Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Nová výzva podporí projekty do 60 tisíc eur

Nová výzva podporí projekty do 60 tisíc eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zverejnila výzvu na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov. Podpora sa týka špeciálnej rastlinnej výroby, citlivých plodín a živočíšnej výroby. Agrorezort na tieto investície vyčlenil 21 miliónov eur, ktorých cieľom je zvýšiť celkovú výkonnosť a udržateľnosť poľnohospodárskeho podniku. Poľnohospodári si môžu podať žiadosť výlučne elektronicky, a to od 1. do 31. marca 2021. Informoval o tom Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Spresnil, že PPA zverejnila výzvu číslo 50/PRV/2020 na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Programu rozvoja vidieka SR na roky 2014 až 2020 pre opatrenie Investície do hmotného majetku, podopatrenie 4.1 – Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov. Výzva sa týka oblastí špeciálnej rastlinnej výroby, citlivých plodín a živočíšnej výroby.

Upozornil, že žiadatelia si môžu podať žiadosti výlučne elektronicky prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy. Na zabezpečenie plne elektronickej komunikácie vo vzťahu k žiadosti je potrebné, aby žiadateľ mal aktivovanú elektronickú schránku na doručovanie. Formulár žiadosti je potrebné vyplniť a autorizovať od 1. marca do 31. marca 2021.

Hrežík priblížil, že výška oprávnených výdavkov na jeden projekt je od 10.000 do 60.000 eur. Na vyčerpanie je vo výzve určených 21 miliónov eur. Výška podpory je v prípade menej rozvinutých regiónov 50 % z celkových oprávnených výdavkov, v prípade ostatných oblastí 40 % z celkových oprávnených výdavkov. Uvedená výška podpory sa zvyšuje o 20 % v prípade mladých poľnohospodárov a v prípade ekologického poľnohospodárstva. Poznamenal, že výzva sa týka všetkých veľkostných druhov fariem, mladých a malých farmárov, ako aj začínajúcich fariem.

Hrežík doplnil, že projekty bude vyberať PPA na základe uplatnenia hodnotiacich kritérií (bodovacieho systému), teda projekty sa zoradia podľa počtu dosiahnutých bodov v zmysle hodnotiacich kritérií za príslušnú oblasť a vytvorí sa hranica finančných možností za príslušnú oblasť (posúdi sa súčet finančných požiadaviek všetkých zoradených projektov s finančnou alokáciou príslušnej oblasti). Minimálna hranica požadovaných bodov z dôvodu, aby boli schválené len dostatočne kvalitné projekty, je 55 bodov zo 100.

Dodal, že podrobnosti výzvy sú zverejnené na webovej stránke www.apa.sk.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Agronom
Agronom
27. november 2020 15:57

Dnes sa ma jeden človek z poisťovnictva pýtal že aká je logika tlačiť toľko peňazí do mladých a začínajúcich poľnohospodárov, pri ktorých si nemôžeme byť istý ako dlho a ci vôbec toto budú robiť. A aká je ich reálna skutočná produkcia potravín. Ci není lepšie podporovať viac fungujúcich producentov potravín.… Celý komentár »

Mladý roľník
Mladý roľník
29. november 2020 11:00
Odpoveď na  Agronom

Velke podniky uz boli bezhranicne podporovane kde na jeden podnik kludne pritieklo 1,5 mil. Eur a na 60ha kukurice co ročne robia dostali dve vysokovykonne rezacky. To Vam nevadí? Ale vadi Vam ked mlady dostane 60000eur. Inemu triesku v oku vidi a sebe brvno prehliadne…. Holt zavist je zavist. Ale… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
29. november 2020 14:44
Odpoveď na  Agronom

Reálna produkcia fungujúcich producentov potravín je mizerná. Mal ste tomu poisťovákovi povedať, že denne sem musí prísť 900 kamiónov zo zahraničia aby národ nakŕmili zahraniční farmári. Tak načo naďalej futrovať peniaze daňových poplatníkov do toho, čo nefunguje. Ten prínos do spoločnosti a štátu ste pekne uviedol.

Jozef
Jozef
30. november 2020 10:34
Odpoveď na  Agronom

plne s Vami súhlasím

G.S.
G.S.
30. november 2020 17:02
Odpoveď na  Agronom

Mladý roľník – ono ten problém je skôr v tom aký mladý roľník bol podporený. Ten, čo pracoval a snažil sa aj bez tých 50000 alebo taký, ktorý až doteraz sa z neho smial a teraz zrazu začal “gazdovať”? Alebo dokonca deti veľkých farmárov, čo už je totálny výsmech. A… Celý komentár »

realista
realista
29. november 2020 19:12

Re: jozef R. – je vidieť, že ste “v obraze”…. takže: a) keď už, kŕmia nás v prvom rade zahraničný p o t r a v i n á r i – prečo? – lebo sme napríklad v 90-tych rokoch neumožnili družstvám privatizovať potravinárov, predali sme do zahraničia, zbankrotovali, …(ináč… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
4. december 2020 18:39
Odpoveď na  realista

V kamiónoch sú zemiaky z Francúzka, Holandska i ČR, 50% našej spotreby, takisto iná zelenina prakticky všetkého druhu a o ovocí ani nebudem písať. Isteže, kŕmia nás aj zahraniční potravinári konzervovanými šampiónmi,tureckými “horalkami”, francúzkymi a švajčiarskymi syrmi, rakúskymi klobásami atď., tak ako aj iné štáty. Problém je niekde celkom inde.… Celý komentár »