Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Podpor svoj odbor motivuje žiakov ZŠ k štúdiu agropotravinárstva

Podpor svoj odbor motivuje žiakov ZŠ k štúdiu agropotravinárstva
insert_photoSPPK

Slovenskí poľnohospodári, potravinári, veterinári a lesníci potrebujú zvýšiť záujem mladých ľudí o štúdium na stredných odborných školách agropotravinárskeho, veterinárneho a lesníckeho zamerania. Projekt Podpor svoj odbor, ktorý pripravila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), motivuje budúcich stredoškolákov k štúdiu týchto odborov prostredníctvom krátkych videí, ktoré pripravujú študenti odborných škôl. Ceny tretieho ročníka projektu v piatok odovzdávali zástupcovia SPPK a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Cieľom tohto projektu je inovatívnym spôsobom motivovať žiakov posledných ročníkov ZŠ, aby sa viacej zoznámili s tým, aké možnosti prináša štúdium na stredných odborných školách agropotravinárskeho, veterinárskeho alebo lesníckeho zamerania. Študenti o svojich vlastných odboroch nakrúcajú krátke videá na mobily a tieto videá následne hodnotia žiaci, ktorí zatiaľ študujú na základných školách,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. Dodala, že týmto spôsobom zároveň prepájajú základné a stredné školy.

Do projektu sa zapojila približne tretina stredných odborných škôl agropotravinárskeho, veterinárneho a lesníckeho zamerania, pričom odborná komisia hodnotila takmer 40 zaslaných krátkych videí od stredoškolákov. Prvé miesto získal študent Ján Svitana, ktorý študuje na SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku. Najaktívnejšou školou, ktorá poslala najviac súťažných videí, sa stala SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Leviciach. Ceny študentom odovzdávala generálna tajomníčka služobného úradu MPRV Zuzana Nouzovská s podpredsedom SPPK Mariánom Šoltym.

„Mladým ľuďom musíme ukázať, že aj práca v agropotravinárstve, lesníctve a pri starostlivosti o zvieratá vie byť mimoriadne zaujímavá. Dopyt po mladých a odborne zdatných zamestnancoch vždy bude. Išli by sme sami proti sebe, ak by sme nemotivovali mladých ľudí k práci, ktorá súvisí s výrobou potravín a krajinotvorbou. Zároveň ide o mimoriadne dôležitú a záslužnú prácu, nakoľko jesť a piť musia ľudia každý deň,“ uviedol Šolty.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments