Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Nemeckí zemiakari udržiavajú aj posledné pôvodné slovenské odrody

Nemeckí zemiakari udržiavajú aj posledné pôvodné slovenské odrody
insert_photoautorka

Pestovanie zemiakov na Slovensku je už vyše dve desaťročia na ústupe. Okolo zemiakov je veľa práce a sú jednou z mála plodín, ktorá nie je v rámci EÚ extra dotovaná. Pre poľnohospodárov to už jednoducho nie je zaujímavá komodita. Naopak, zemiakový gigant – šľachtiteľská spoločnosť EUROPLANT to so zemiakmi vie. Aj napriek tomu, že nemajú vlastnú pôdu, pokrývajú viac ako 60% množenia zemiakov na Slovensku.

Šľachtiteľská spoločnosť Eurolant Slovensko je na trhu už 24 rokov. Začínali doslova na zelenej lúke. Rozbehnúť “zemiakársky” biznis si vyžiadalo nemalé investície, predovšetkým do techniky, ale i do ľudí.

“Sme na trhu viac, ako dve desaťročia a vďaka podpore silnej nemeckej “matky” sa stále rozrastáme a musím povedať, že sa nám darí. Základom všetkého sú kvalitné odrody nemeckého šľachtenia a vhodné klimatické podmienky na množenie zemiakov,” začína rozprávanie Stanislav Tremko – konateľ spoločnosti Europlant Slovensko, ktorá množí zemiaky na výmere 150 hektárov a úzko spolupracuje s poľnohospodárskymi podnikmi.

“Poľnohospodárske podniky nám okrem pôdy vypomáhajú s odvozom zemiakov a naša spoločnosť zas poskytuje všetku techniku potrebnú na ich dopestovanie a následné spracovanie,” doplnil Tremko.

Zemiaky nie sú pre poľnohospodárov atraktívne

Poľnohospodárske družstvo Družba Poprad v súčasnosti pestuje zemiaky na ploche 7 percent obhospodarovanej pôdy. Niekedy to pritom bola jedna z ich hlavných komodít.

“Výsadbu zemiakov robíme už len preto, aby sme zachovali ich pestovanie pod Tatrami. Keďže na zemiaky nie sú žiadne dotácie, ustupujú iným “atraktívnejším“ komoditám. Finančne sa to vôbec neoplatí,” vysvetľuje tamojšia agronómka Renáta Haluščáková.

So zemiakmi je práca celý rok – od jari do jari. Najprv ich musíte posadiť a v priebehu vegetácie robiť negatívne výbery, potom pozbierať, zviesť do skladu, prebrať, triediť a ľudia v poľnohospodárstve veľmi nechcú pracovať. Aj preto podľa Tremku dopadlo zemiakárstvo na Slovensku, ako dopadlo a družstvá zemiaky prestali pestovať.

Množiteľské plochy na Spiši

Zemiak je plodina horského prostredia. Množenie zemiakov musí prebiehať v sadivovej oblasti, ktorá je určená nadmorskou výškou, úhrnom zrážok a ročnou priemernou teplotou. Najvhodnejšia na množenie zemiakov je oblasť Spiša, Liptova a Šariša. Aj preto zemiakový gigant sídli pod Tatrami, v jednej z najvýznamnejších množiteľských oblastí na Slovensku. Spoločnosť pestuje zemiaky v podnikoch pod Tatrami, v Starej Ľubovni a na Liptove.

“Zemiakom sa darí, no aj napriek tomu naša produkcia nestačí pokryť potreby Slovenska, preto dovážame značnú časť zemiakovej sadby zo zahraničia. Produkciu zemiakovej sadby nám obmedzujú skladovacie kapacity. Môžeme vypestovať len toľko, koľko vieme uskladniť. Minulý rok sme vypestovali 35 ton zemiakov z hektára. Naša produkcia slúži nielen pre potreby Slovenska, zemiaky vyvážame aj do susedných krajín, do Chorvátska či Nemecka,” doplnil Tremko.

Najväčšími producentmi zemiakov v Európe sú Belgicko, Holandsko, Nemecko, Francúzsko.

Paradoxom je, že nemecká materská spoločnosť Europlant investuje nie malé finančné prostriedky z vlastných zdrojov, aby udržala množenie zemiakov na Slovensku. Zhruba 30% sadbových zemiakov dopestovaných pod Tatrami sa už druhý rok predávajú, ako konzumné, pod značkou Spišské zemiaky. Je o ne veľký záujem.

Ocenené odrody

Tohtoročná výsadba bola oneskorená, začali s ňou koncom apríla.

“Výška porastov je kvôli chladnejšiemu máju a suchému júnu nižšia, no aj napriek tomu sa zemiaky spamätali a sú pekné,” vysvetľuje Vladimír Dzurňák, poradca pre pestovanie a predaj, Europlant Poprad.

Vysadených majú 29 odrôd zemiakov. V našich podmienkach sú žiadané hlavne odrody so žltou šupkou – Marabel, Anuschka či červená odroda zemiakov Laura. Práve s týmito odrodami vyhrali aj viaceré ocenenia v súťaži o Najchutnejší zemiak na Zemiakárskom jarmoku v Spišskej Belej.

Na množiteľské plochy zemiakov sa kladú vyššie nároky, preto sa porasty a úroda pravidelne monitorujú. Zdravotný stav je prísne kontrolovaný počas celého procesu – od výsadby, cez uskladnenie až po expedíciu. Robia sa vegetačné skúšky, kontrolujú sa vzorky sadiva, neskôr degustačné skúšky, kontrolujú sa porasty a zemiaky sa testujú na vírusové a bakteriálne choroby.

Europlant Slovensko množí hlavne nemecké odrody, no zahraničný investor udržiava aj posledné slovenské odrody zemiakov – Megan, Malvína a Spinela vyšľachtené ešte v niekdajšom Výskumnom ústave vo Veľkej Lomnici.

 

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments