Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Tradície slovenského vidieka predstavuje podujatie v poľnohospodárskom múzeu v Nitre

Tradície slovenského vidieka predstavuje podujatie v poľnohospodárskom múzeu v Nitre
insert_photoTASR - Pre zachovanie kultúrneho dedičstva národa nesmierne dôležité odovzdávanie tradícií z generácie na generáciu je cieľom podujatia Tradície slovenského vidieka (na snímke), ktoré sa vo štvrtok 19. augusta 2021 začalo v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Program podujatia sa zameriava na históriu a tradície v poľnohospodárstve, potravinárstve a ich prepojenie na súčasnosť.

Pre zachovanie kultúrneho dedičstva národa nesmierne dôležité odovzdávanie tradícií z generácie na generáciu je cieľom podujatia Tradície slovenského vidieka, ktoré sa vo štvrtok začalo v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea (SPM) v Nitre. Program podujatia sa zameriava na históriu a tradície v poľnohospodárstve, potravinárstve a ich prepojenie na súčasnosť.

„Je dôležité, aby sme deti od najútlejšieho veku vychovávali k láske ku krajine, formovali ich vzťah k vidieku, pôde, životnému prostrediu. Je dôležité, aby deti rozumeli, ako sa dorábajú potraviny, že vajíčka nerastú v obchodnom reťazci. A je dôležité, aby sme ľudí viac pritiahli na vidiek a vzbudili o vidiek záujem,“ povedal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽANO). Organizátorom podujatia je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a agrokomplex Národné výstavisko, š. p. Nitra.

Pre návštevníkov Slovenského poľnohospodárskeho múzea sú do nedele (22. 8.) sprístupnené všetky náučné expozície múzea – Mliečnica, Čistička osív, Mlyn, Voštinársky záboj, Lisovňa oleja, Pekáreň, Konzum, Hajloch, Poľnohospodárstvo, Včelárstvo. Lektori múzea predstavia tradičný spôsob pestovania poľnohospodárskych plodín, ich zber a následné spracovanie. Na výstave nechýba ani remeselný jarmok spojený s ukážkou tradičných remesiel.

V sobotu (21. 8.) sa uskutočnia preteky v kosení kosou, ktoré organizuje občianske združenie Slovenský kosecký spolok. Svoje skúsenosti s pestovaním rastlín a rezom ovocných stromov odovzdá záujemcom Slovenský zväz záhradkárov. Neoddeliteľnou súčasťou Slovenského poľnohospodárskeho múzea je Nitrianska poľná železnica, ktorá je najdlhšie zachovanou poľnou železnicou na území Slovenska.

Súbežne s výstavou Tradície slovenského vidieka sa koná Expozícia živočíšnej výroby, v rámci ktorej návštevníci majú možnosť vidieť hovädzí dobytok, kone, ovce, kozy, prasiatka a drobnochov – sliepky, zajace, morky, prepelice a kuriatka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Pre zachovanie kultúrneho dedičstva národa nesmierne dôležité odovzdávanie tradícií z generácie na generáciu je cieľom podujatia Tradície slovenského vidieka (na snímke), ktoré sa vo štvrtok 19. augusta 2021 začalo v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Program podujatia sa zameriava na históriu a tradície v poľnohospodárstve, potravinárstve a ich prepojenie na súčasnosť.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments