KIDy (Krajské informačné dni) opäť spojili predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Za organizácie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa páni predstavení ukázali poľnohospodárom, ponúkli informácie o plánovanom financovaní rezortu v roku 2017 a sľubovali ako obvykle.
Podnikanie na pôde sa v priebehu jedného ľudského života zmenilo na nepoznanie. Slovensko ako máloktorá krajina na svete riešilo a rieši za pochodu hneď tri mimoriadne úlohy: spoločenskú transformáciu poľnohospodárstva, jeho začlenenie do štruktúr európskeho a v širšom slova zmysle celosvetového obchodu s potravinami a zároveň muselo a musí prispôsobiť podnikanie na pôde prebiehajúcej klimatickej zmene, ktorá očividne mení podmienky života na zemi. Kľúčovú rolu v zvládnutí týchto procesov zohrávajú agromanažéri.
Za ostatné roky (až desaťročia) na Slovensku klesá nielen spotreba čerstvej zeleniny na osobu, ale oveľa dramatickejšie jej domáca produkcia. Na konci letnej, ale vôbec nie „uhorkovej“ sezóny hodnotíme situáciu a hľadáme riešenia s Ing. Oliverom Šiatkovským, výkonným riaditeľom Zeleninárskej únie Slovenska.
Áno, doma na Slovensku máme kopec roboty! Len sa nám akosi nechce. Alebo len nevieme robiť? Ale to by mi na Slovákov nesedelo. Na národ, ktorý mal väčšinu času v histórii ohnutý chrbát nad motykou, v bani, nad hrnčiarskym kruhom, nad konským kopytom... Nie, nie! Slováci robiť vedia. Aj bojovať, ak treba. Ale – chce sa nám?
Vstup Slovenska do Európskej únie nám priniesol a naďalej prináša nielen výhody, ale aj ohrozenia. Mnohí pri upozorneniach na škody, vznikajúce v súvislosti s pokračujúcou európskou integráciou argumentujú tým, že nikto si nemôže z koláča vyberať iba hrozienka, lepšia cesta pre Slovensko nebola, prínosy prevažujú a občas treba prehltnúť aj nejakú tú horkú pilulku.
Povojnové roky päťdesiate. Dr. Robert Schuman práve spriada myšlienky o „Montánnej únii“ – budúcej spoločnej Európe, ktorá pracuje v mieri na svojom rozvoji. U nás sa politické kádre zamýšľajú nad tým, ako vo vojnou zničenej krajine dorobiť dosť potravín pre vyhladovaných obyvateľov obcí Československa.
Produkty slovenských poľnohospodárov pri porovnaní s ostatnými európskymi krajinami potvrdzujú, že hospodáriť na pôde dokážeme prinajmenšom tak dobre, ako iní, predsa však stále znejú hlasy, hovoriace o jeho celkovom úpadku a malom význame pre ekonomiku štátu. Naozaj, pri porovnávaní s minulosťou mnohé čísla z obdobia pred rokom 1990 dávajú kritikom následného vývoja za pravdu. Ak sa pozrieme triezvym pohľadom na dnešné slovenské poľnohospodárstvo ako celok, niet nad čím jasať.
Poľnohospodárstvo sa dostáva v ostatných rokoch na okraj záujmu spoločnosti nielen na Slovensku, ale aj vo väčšine krajín Európskej únie. Okrem mierneho údivu, s akým ľudia sledujú občas razantnejšie protesty roľníkov vo Francúzsku, Španielsku alebo Rakúsku ich už poľnohospodár, či farmár veľmi nezaujíma.
Najkomentovanejšie za 7 dní