Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Na Slovensku je roboty

Na Slovensku je roboty
insert_photo

Áno, doma na Slovensku máme kopec roboty! Len sa nám akosi nechce. Alebo len nevieme robiť? Ale to by mi na Slovákov nesedelo. Na národ, ktorý mal väčšinu času v histórii ohnutý chrbát nad motykou, v bani, nad hrnčiarskym kruhom, nad konským kopytom… Nie, nie! Slováci robiť vedia. Aj bojovať, ak treba. Ale – chce sa nám?

Viem, že tieto slová budú pre niekoho znieť rovnakou frekvenciou ako červené plátno pre býka, no skúsme sa spolu zamyslieť. Keď chodím po Slovensku a hovorím s našimi poľnohospodármi – prvovýrobcami, spoločne premýšľame čo by sa dalo zlepšiť a ako to rozbehnúť. Väčšinou vždy narazíme na záver, že tu nie je spracovateľ, resp. odbyt. Že nám prosto chýba spracovateľská kapacita pre danú komoditu, prípadne že by sme to nevedeli zobchodovať. Že tu dokonca kedysi taký spracovateľ aj fungoval, ale už ten podnik skončil, neexistuje, predal sa a začínať od znova by bolo ťažké… A ak by sme aj surovinu vedeli dopestovať, vyrobiť, nemáme ju vlastne komu predať, nie je tu pre ňu trh. Spočítané, podčiarknuté, rozhodnuté – nebudeme to robiť. Zhasla fajka.

Vážení, naozaj je toto koniec? Naozaj nám neprichodí nič iné, iba rutinne každý rok pestovať chlebovú pšenicu, sladový jačmeň, kukuricu na bioetanol a repku na bionaftu? Prečo riešime dookola stále rovnaké osevné postupy na svojich poliach a za kancelárskym stolom ticho závidíme tým podnikom, ktorým sa darí a sú schopné aj niektoré svoje suroviny finalizovať a predávať? Nemali by sme niečo zmeniť? A – chce sa nám? Nechcem to zvaľovať na vek, ani na vzdelanie, či počítačové zručnosti, pretože o tom to nie je. Je to o ľuďoch – o nás.

Dokedy chceme čakať a iba sa prizerať, ako nám podniky na Slovensku skupujú tí šikovnejší, bohatší? Na Slovensku je naozaj kopec roboty! Chcelo by to vyhrnúť si rukávy a chytiť sa zdravého sedliackeho rozumu (ktorého by sme snáď mohli aj vyvážať, toľko ho máme). Lenže chcelo by to aj spojiť sily a v tom je často problém – Slováci majú v náture čosi, čo im často nedovoľuje prekročiť vlastný tieň, trebárs aj vyvinúť vlastnú iniciatívu a dohodnúť sa s partnerom. A pozor – ešte treba aj dodržať to, na čom sa dohodnete! Koľkokrát už v tejto krajine zaznelo „v jednote je sila!“? A stále si to nechceme priznať.

Ani to, že sme malí. Že Slovensko nie je Čína, alebo Rusko. Že sa musíme spájať s inými, aby sme niečo dosiahli. Dnešný svet nás agresívne tlačí, aby sme súťažili a vyhrávali. Sme schopní pre to často urobiť aj nemožné, hoci i podplácať a klamať… No pozitívne výsledky možno naozaj dosiahnuť aj vo vzájomnej spolupráci! A dokonca sú dlhodobejšie a aj nás viac tešia…

Musíme si tiež zvyknúť, že dnes už za nami nikto nepríde s objednávkou pre štát. Musíme sami aktívne vyhľadávať obchodné kontakty a možnosti odbytu. A vôbec – zisťovať, po čom je dopyt, čo by sa predalo a za koľko, dohodnúť si predaj budúcoročnej produkcie a potom usilovne pracovať na jeho naplnení, aby bol náš partner spokojný a obchod pokračoval, prípadne rozšíril svoju objednávku. Musíme sa začať správať férovo (najmä sami k sebe) a ctiť zlaté pravidlá úspešného podnikania, ktoré na Západe cicajú už s materským mliekom.

Vystrime chrbty, zdvihnime hlavu a rozhliadnime sa. Nadýchnime sa, vysúkajme si rukávy a chyťme sa do roboty. Najskôr si treba poctivo urobiť domácu úlohu! Zanalyzovať svoju reálnu situáciu, ohrozenia, možnosti, ale aj príležitosti. Porozprávať sa o tom s priateľmi, s každým relevantným človekom, hoci aj so susedou cez plot. Potom sa zamyslieť, sadnúť na zadok a dať na papier dobrý podnikateľský plán. Nový začiatok môže prísť hneď ráno, každý deň.

Držím všetkým palce!

 

Autor článku: Lada Debnárova - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
27. september 2016 6:20

Kto stvoril ten članok?Hotovy budovateľský spisovateľ,najmä ten posledný odsek!

realista
realista
27. september 2016 8:12

Polnohospodari by aj chceli len štátu sa nejako nechce

Ladislav
Ladislav
27. september 2016 9:18

pekny motivacny clanok!

Anonym
Anonym
27. september 2016 9:20

Vzájomná spolupráca, férovosť a trpezlivá práca sa v našej krajine stráca,menia sa generácie a prevláda agresivita a mamon, túžba po rýchlom a ľahkom zarobení veľa peňazí, ale stále platí bez práce nie sú koláče

Anonym
Anonym
27. september 2016 13:08
Vaše meno
Vaše meno
28. september 2016 21:42

Neviem si to predstaviť tú famóznu jednoduchosť. Totiž spolupráca sa rodí postupne nedá sa nijako naklonovať . A ani počítačovým programom zrealizovať. Ak zvážim ,že náš trh s potravynami ovláda niekto ale domáci spracovatelia a ani obchodníci to niesu. Tak potom o čom sú vlastne tie žalmy. Vypredali sme zariadenie… Celý komentár »

Jana
Jana
28. september 2016 21:48

Bývam na severnom Slovensku, celá rodina pracujeme na poli už 25 rokov, robili sme aj bez dotácií, ale teraz manžela prešla chuť to robiť, pretože nič nie je rentabilné. Najprv sme skončili s ošípanými, potom, so zemiakmi, tohto roku asi aj s obilninami, a možno na budúci rok aj s… Celý komentár »

jm
jm
28. september 2016 22:17

V tom vidím perspektývu rád sa s Vami spojím samozrejme ako s.r.o.

Ladislav
Ladislav
2. október 2016 10:27

Staročia poddanstva a prace pod bicom prinasaju svoje nechcene ovocie. Sice na ochutnanie ovocie velmi sladke, ale zial vo vnutri otravene. Nikto uz nechce chodit v zahnojenych cizmach, ked moze byt panom , ked aj zo socialky. S prazdnymi vreckami ste v supermarkete cteny zakaznik, mozte rozhadzovat, obchytkavat , dozadovat… Celý komentár »