Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Začem bukvy? Vsjo jasno!

Začem bukvy? Vsjo jasno!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

KIDy (Krajské informačné dni) opäť spojili predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Za organizácie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa páni predstavení ukázali poľnohospodárom, ponúkli informácie o plánovanom financovaní rezortu v roku 2017 a sľubovali ako obvykle.

Isteže, je chvályhodné, že sa pani ministerka pekne prihovorí svojím daňovníkom, aj keď v prvej vete im pripomenie, že v nepriaznivej situácii slovenského poľnohospodárstva „sme namočení všetci“. Len ktovie, či tým myslí „všetkých, ktorí nesú zodpovednosť za rozhodnutia ostatných rokov“, alebo „všetkých, ktorí postupovali v zmysle zákonov, vyhlášok a európskych nariadení“?

Poľnohospodári, ktorí sa denne boria v teréne, zdolávajú prekážky, ťahajú z päty na výplaty zamestnancov, doťahujú sa s dodávateľmi a odberateľmi, šedivejú pri mrazoch, povodniach, či suchu, sú iste vďační za akékoľvek informácie. Veď kto by nebol rád, že sa ministerstvo dohodlo s obchodnými reťazcami, že budú odoberať viac slovenských potravín?

„40-percentná sebestačnosť naozaj nestačí a potravina je strategická komodita,“ oznámila ministerka Matečná.

Otázka je, koľko zo slovenských potravín na Slovensku vôbec zostalo?

„Potešujúce“ informácie podal aj generálny riaditeľ PPA, Juraj Kožuch. Na všetky opatrenia a zvyšné obdobie (do roku 2020) zostalo asi 30 miliónov eur. To znamená, že žiadatelia budú môcť získať na svoje projekty najviac 25% zdrojov z fondov EÚ, aby bolo čím viac uspokojených. Platobka tak bude mať viac času na efektívnejšie vykonávanie kontrol. Veď ani štátna pomoc im nedá príliš zabrať…

O priame platby v tomto roku bude možné požiadať o nejaký ten týždeň skôr, no geopriesorovú žiadosť o podporu (GSAA) stále iba na 75% celkovej plochy. Riaditeľ PPA sľuboval viac poskytovaných informácií, vopred dostupné príručky a manuály, zverejňovanie bodov a štádia projektov, ako aj monitorovanie a obmenu kontrolórov. Aj keď drony, ktoré prelietavajú nad pozemkami, si bude musieť platobka zaobstarať tzv. outsourcingom (po slovensky: službami zvonka). Roľníci, už Vás ani satelit nezachráni!

Poľnohospodári (7.3. 2017 v Nitre) boli asi natoľko zásobení informáciami, že diskusia sa obmedzila len na štyroch zvedavcov. Aspoň tak si to vysvetlila ministerka. Veď koho by už trápilo, kam sa podela väčšina finančného balíka na podpory pre obdobie 2014-2020? A prečo by nemali uveriť sľubom, že korupcia a úplatky už nebudú mať na platobnej agentúre miesto? Alebo je už zbytočné sa aj čokoľvek pýtať? Ako v tom známom ruskom vtipe.

“Chlapik v Moskve kupuje v novinovom stánku od babky noviny. Keď ich otvorí, vidí iba čisté biele strany. Babka a bukvy (písmená) kde? Synak, začem bukvy? Vsjo jasno!”

Autor článku: Lada Debnárová - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
12. marec 2017 10:01

Však na tom pracujú chudáci až sa ím z kečky parí. No čo už, teraz budú pomaly ale isto znižovať platby aby v roku pána 2020 to mohli znovu dorovnať na tú istú výšku ktorú dostával chudák slovenský farmár z PRV 2016-2020. Len budeme zas počúvať koľko úsilia vynaložili všetci… Celý komentár »

realista
realista
12. marec 2017 18:12

a portál pôdne mapy dalej nefunguje ako aj minulé roky… s GSAA to vyzerá na peknú katastrofu

agrarnik zHN
agrarnik zHN
13. marec 2017 13:57

MPRV SR spŕškou sľubou o tom ako chcú pomôcť roľníkovi, transparentnosť antikorupčné aktivity, odbornosť zneli rétoricky vynikajúco – realita roľníka asi zatlačí ešte viac do kúta

realista
realista
13. marec 2017 15:26

Ale alternativa neexistuje

jm
jm
13. marec 2017 21:28

Čítal som že od 15.5.2017 bude fungovať .Len by ma zaujímalo kto bude zodpovedný za prípadné chyby pri podávaní žiadostí ak je pravda ,že sa bude žiadosť podávať v elektronickej forme. To akože všetci sú preškolený a znalý problematiky .Alebo znova poľnohospodár si to zlizne a podporu neuvidí žiadnu lebo… Celý komentár »