Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

EÚ uzavrela obchodnú dohodu s krajinami Mercosur. Farmári chystajú protesty

EÚ uzavrela obchodnú dohodu s krajinami Mercosur. Farmári chystajú protesty
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska únia dojednala dohodu o voľnom obchode s juhoamerickým spoločenstvom Mercosur, o ktorej obe strany rokovali vyše dve desaťročia. Uzavretie dohody, ktorá vyvolávala protesty poľnohospodárov v mnohých európskych krajinách, oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Nesúhlas s paktom kvôli obavám z prílevu lacných poľnohospodárskych produktov vyjadrili Francúzsko, Taliansko a Poľsko, kvôli čomu sa očakáva ťažké schvaľovanie dohody v únii. Poľnohospodárska loby už ohlásila na pondelok do Bruselu nové protesty proti uzavretiu paktu.

„Táto dohoda bude prospešná pre ľudí aj pre firmy. Viac pracovných miest, viac príležitostí, zdieľaná prosperita,“ napísala po uzavretí paktu nemecká politička von der Leyenová na sieti X.

Mercosur zahŕňa štáty Latinskej Ameriky, ktoré vďaka dohode vytvoria s EÚ zónu voľného obchodu pozostávajúcu zo 700 miliónov obyvateľov.

Viaceré krajiny EÚ na čele s Nemeckom vidia v pakte otvorenie nového trhu pre export. Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že dohoda vytvorí voľný trh a podporí „rast a konkurencieschopnosť“.

Podľa von der Leyenovej vyváža do krajín Mercosur svoje produkty 30.000 malých európskych podnikov a teraz sa ich počet bude môcť zväčšiť.

Spomínané kritické štáty sa však obávajú, že najmä príliv lacného hovädzieho a hydinového mäsa, cukru alebo kukurice spôsobí veľké straty európskym poľnohospodárom. Paríž preto ohlásil, že sa schválenie dohody pokúsi zablokovať.

Pri ratifikácii obchodných dohôd je potrebná podpora väčšiny 15 štátov, ktoré predstavujú aspoň 65 percent obyvateľstva. Blokačná menšina potrebuje najmenej štyri členské štáty. Francúzsko, Taliansko a Poľsko predstavujú zhruba tretinu populácie EÚ.

Poľnohospodárska lobistická organizácia Copa-Cogeca podľa agentúry Reuters v reakcii na uzavretie paktu vyzvala na nové protesty, ktoré sa majú odohrať v pondelok v Bruseli. Poľnohospodári tvrdia, že juhoamerická produkcia nespĺňa prísne európske štandardy a že vytvorí neférovú konkurenciu.

Von der Leyenová dnes uviedla, že dojednaný text dohody zaručuje „nedotknuteľnosť zdravotných a potravinových štandardov EÚ“.

Krajiny združenia Mercosur reagovali na uzavretie dohody pozitívne. Brazílska vláda vo vyhlásení uviedla, že pakt je dobrým znamením pre medzinárodný obchod, prostredníctvom ktorého môže prispieť k hospodárskemu rastu. Paraguajský prezident Santiago Peňa vyhlásil, že dohovor umožní jeho krajine prilákať viac zahraničných investícií.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
10. december 2024 2:07

Báť sa konkurencie,je prejavom zbabelosti a neschopnosti.Konkurencia je motorom napredovania.To vidieť vo všetkých odboroch ludskej činnosti.Uspešný podnikatel,ktorý má horšie podmienky,ako konkurencia,musí hladať cesty na odstránenie záporných vplyvov,alebo zmeniť predmet svojho podnikania.Keď sa niečo objaví nové,čo vyžaduje úsilie skvalitnenia,alebo zmeny v doterajšej praxi,počuť len samé jojkanie.Táto cesta nevedie k vyžšej efektivite,ani… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
11. december 2024 9:00
Odpoveď na  Anton Spišák

Nie každá konkurencia je motorom napredovania. Najme ak nie sú stanovené rovnaké podmienky. Troška skúste porozmýšľať.