Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Dva razy poradca, najnovšie štátny tajomník?

Dva razy poradca, najnovšie štátny tajomník?
insert_photoMPRV - Martin Ondráš (vľavo) počas výstavy Danubius Gastro 2023.

V rozhovore s novým agroministrom Jozefom Bírešom už pred takmer dvoma týždňami odznelo, že novým šéfom Slovenského pozemkového fondu by mohol byť štátny tajomník Henrich Haščák. Dohady sa stali skutočnosťou v stredu, keď ho do funkcie schválila vláda. Po odchode Haščáka na horúcu stoličku šéfa SPF, agrorezort funguje len s jedným štátnym tajomníkom v podobe Martina Kováča. Na stole je legitímna otázka, kto bude ďalšou rezortnou dvojkou.

Portál poľnoinfo.sk disponuje z dvoch na seba nezávislých zdrojov informáciou, že novým štátnym tajomníkom by sa mohol stať Martin Ondráš. Podľa našich informácií by mal mať o takúto pozíciu záujem.

Ondráš je všeobecne vnímaný ako poradca ministra. Na túto pozíciu si ho vybral exšéf rezortu Samuel Vlčan a Ondráš na poste zotrváva aj počas ministrovania Jozefa Bíreša. Podľa telefónneho zoznamu uverejneného na webovej stránke agrorezortu patrí Ondráš formálne pod Kanceláriu generálneho tajomníka služobného úradu, to znamená pod Zuzanu Nouzovskú, respektíve jej riaditeľku kancelárie Cvetanu Kučerkovú.

Bíreš: Úradnícka vláda je bez politiky

„Momentálne zastáva pozíciu poradca s tým, že veľmi pozorne budem sledovať jeho aktivity, hlavne čo sa týka ministerstva. Navonok možno tie vzťahy je ťažšie sledovať, ale viem, že je apolitický, to bola moja prvá otázka, pretože aj som všetkým pracovníkom povedal, že úradnícka vláda je bez politiky a pokiaľ sa niekto chce realizovať, alebo sa realizuje a má ambície v budúcich voľbách, tu nepatrí,“ uviedol Jozef Bíreš v rozhovore pre portál poľnoinfo.sk.

Samotný Ondráš je spojený s rezortom poľnohospodárstva najmä od volieb v roku 2020. O priazeň voličov sa uchádzal na 50. mieste kandidátky koalície Progresívneho Slovenska a strany Spolu – občianska demokracia. V strane PS bol v tom období vedený ako agrárny expert. Po neúspechu koalície vo voľbách v roku 2020 sa prekvapivo objavil v širokom poradnom zbore Jána Mičovského, ktorého nominovalo politické hnutie OĽaNO. Jeho cesty sa s ministrom Mičovským po relatívne krátkom čase rozišli. Vtedy sa stal Ondráš významným kritikom bývalého ministra.

S výmenou ministrov v roku 2021 sa Martin Ondráš stal opäť poradcom, no vtedy už nového šéfa rezortu Samuela Vlčana. Ľudia z prostredia ministerstva pôdohospodárstva hovoria o výraznom vplyve Martina Ondráša na rozhodnutia rezortu. Presvedčili sa o tom aj viacerí zástupcovia agrárnej samosprávy, ktorí s ním v minulosti rokovali.

Rýchlejší než minister

Pri návšteve nového premiéra Ľudovíta Ódora na ministerstve pôdohospodárstva 16. mája 2023 sa rokovaní zúčastnil aj Martin Ondráš. V minulom roku dokonca predbehol ministra pôdohospodárstva a poľnohospodárom počas podujatia chovateľov ošípaných v Nitre oznámil mimoriadnu podporu na sucho skôr, ako to urobil minister. Takéto výnimočné udalosti pritom zväčša ohlasuje šéf rezortu, v minulosti nebolo výnimkou, že to komunikoval priamo predseda vlády.

„Jeho prácu posudzujem, monitorujem a podľa toho budem aj vyhodnocovať,“ uviedol v rozhovore pred dvoma týždňami Jozef Bíreš.

Nového štátneho tajomníka agrorezortu by mala vymenovať vláda najskôr budúci týždeň.

Na otázku, či by mal Martin Ondráš záujem o pozíciu štátneho tajomníka na MPRV SR nám odpovedal po zverejnení článku. Jeho vyjadrenie sme do textu doplnili v sobotu ráno.

„Nerozumiem otázke, nakoľko som žiadnu takúto ponuku nedostal,“ uviedol Martin Ondráš.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: MPRV - Martin Ondráš (vľavo) počas výstavy Danubius Gastro 2023.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fruňo
Fruňo
4. jún 2023 16:33

Gól do vlastnej bránky, že vraj apolitický a bol na kandidátke PS? To je dobrá rozprávka na dobrú noc! Kto tomuto prosím vás môže uveriť? A že vraj úradnícka vláda, je vláda úradníkov a toto prepojenie na PS, je iba náhodička? A okrem iného, treba si položiť otázku, bolo smerovanie rezortu za posledné 2… Celý komentár »

Miro
Miro
5. jún 2023 9:41
Odpoveď na  Fruňo

Presne tak! A otázka jeho vzdelania je tiež dôležitá!

Ondo
Ondo
5. jún 2023 15:34
Odpoveď na  Miro

Pripajam sa aj ja, je to tak, odbornost je velmi dolezita a hlavne skusenosti, pozrel by som si zivotopis tohto pana! Na tomto ministerstve uz nie je ziadny odbornik vsetkych vyhnala Nouzovska a Ondras, aby to mohli riadit oni a hlavne aby im nikto nevidel do kariet… https://www.tyzden.sk/video/96828/jan-marosz-slovensky-pozemkovy-fond-opat-ovladla-pozemkova-mafia/?ref=tit&fbclid=IwAR0E38-XrJ0tir4Einn89q25usYDEROn-XgbkwHSac5bZaeRBw5CX3EHjAo Od 13… Celý komentár »

Johnny
Johnny
6. jún 2023 7:37
Odpoveď na  Ondo

Marosz- aha takže máme veriť človeku čo si zamestnával na dohodu na fonde synáčika za nadštandardné platové podmienky? To je ako keď zlodej kričí chyťte zlodeja 🙂

Ludo
Ludo
6. jún 2023 19:53
Odpoveď na  Johnny

a aké sú to nadštandardné platové podmienky? bolo by vhodné ak by sa povedalo presnejšie – ps. nie som zástancom rozhadzovania štátnych peňazí

Johnny
Johnny
7. jún 2023 6:27
Odpoveď na  Ludo

ja som počul o 4000 € mesačne.

Ondo
Ondo
8. jún 2023 20:56
Odpoveď na  Johnny

To ze ma max.skusenosti z Tesca ma aky vplyv Maroszov syn? Otazka skor znie, ma dostatocne skusenosti a vedomosti aby mohol byt statny tajomnik? Preco nema nikde uverejneny svoj zivotopis? Bodaj by ho tam dali a musel by ho zverejnit,to by bola svanda😂

realista
realista
9. jún 2023 7:41
Odpoveď na  Ondo
Johnny
Johnny
12. jún 2023 7:34
Odpoveď na  Ondo

odpoviem protiotázkou- aké skúsenosti, vlastne nie, aký prínos mal Maroszov syn na to aby zarábal takto kráľovsky, neporovnateľne lepšie ako kmeňoví zamestnanci fondu? Lebo ten prínos akosi vyfučal alebo ani nenastal. Keď pán Marosz chce kritizovať iných, najprv by mal pozametať pred svojím prahom, na to som narážal. Inak sa… Celý komentár »