Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Bíreš: Zmena vo vedení SPF bola jednou zo sľúbených priorít

Bíreš: Zmena vo vedení SPF bola jednou zo sľúbených priorít
insert_photoMPRV SR - Henrich Haščák

Zmena vo vedení Slovenského pozemkového fondu (SPF) bola jednou zo sľúbených priorít. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš v súvislosti s odvolaním starého a vymenovaním nového vedenia SPF.

“Už pred mojím nástupom do funkcie ministra dosť rezonovala kritika na fungovanie SPF, a to jednak z hľadiska tzv. spisovej zápchy, či manažovania SPF. Na fonde chýbali vnútorné akty (predpisy, pozn. TASR) ako má fond fungovať. Bola jedna z mojich priorít, aby takáto dôležitá organizácia pri spravovaní pozemkov fungovala normálne,” spresnil agrominister.

Bíreš podľa svojich slov fond chce “úplne odpolitizovať a dať naň odborníkov, ktorí nie sú viazaní na svoje aktivity, či už podnikateľské alebo iné”. “Chcem vytvoriť nezávislú, efektívnu organizáciu pri spravovaní pozemkov na Slovensku,” priblížil minister s tým, že nový šéf SPF Haščák mu musel deklarovať, že “nemá ambície politicky pracovať”.

“Výberové konanie na kandidáta na generálneho riaditeľa SPF nebolo robené, ale na základe odbornej diskusie a odborných predpokladov som sa rozhodol predložiť vláde takýto návrh,” vysvetlil Bíreš, prečo šéf SPF Haščák nebol vybraný výberovým konaním.

“Možnosť brať do úvahy predchádzajúce výberové konanie na šéfa SPF bola pre mňa veľmi otázna, pretože dvaja členovia (výberovej) komisie sa vôbec nevyjadrili, a teda aj výsledky výberu boli spochybniteľné. Procedúra, ako menovať nového generálneho riaditeľa SPF nie je postavená len na výberovom konaní,” dodal Bíreš.

Vláda v stredu rozhodla, že novým generálnym riaditeľom SPF bude od 1. júna Henrich Haščák. Zároveň z postu šéfa fondu odvolala Jána Marosza, ktorý viedol fond od 1. novembra 2021.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: MPRV SR - Henrich Haščák

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Andrej
1. jún 2023 8:15

Argumenty odvolania sú trápne, na vode a najmä účelové. Všetky nedostatky, ktoré sa odvolanému šéfovi vyčítajú sú tam už roky a nabetón ich neodstráni ani ďalší šéf. Bíreš len splnil zadanie zhora. Odvolaný šéf, ako jediný po dlhom čase odkrýval podvody a ryžovisko pre vyvolených. To sa neodpúšťa. Musel odísť.

Johnny
Johnny
1. jún 2023 11:44
Odpoveď na  Andrej

no ten exriaditeľ akosi moc tých podvodov neodhalil. Okrem toho jedného verejne prezentovaného. Čo je dosť slabý výkon na to, ako aj vrabce čvirikajú že na fonde je politických tlakov až až. Zato zamestnávaním syna na dohodu s platom na úrovni GR sa už pochlapiť nevedel. A riešenie problému, nepriniesol… Celý komentár »

Andrej
Andrej
1. jún 2023 20:39
Odpoveď na  Johnny

Samozrejme, že sa jedná o politiku. Bol nominantom OĽANO a to sa neodpúšťa. Obchádzanie výberového konania dokazuje tento zle skrývaný účel. Uvidíme ako bleskovo si tá nová superpersóna poradí s problémami vlečúcimi sa dobrých desať rokov. Žiaľ, takmer isto si neporadí. Ani neodhalí žiadnu starú kauzu. Bude ich tutlať. Pokiaľ… Celý komentár »

František Horváth
František Horváth
5. jún 2023 17:33

Jednoznačne odpolitizovať celé Slovensko, vyhnať tu zgerbu kade ľahšie a dosadiť tam doslova odborníkov pre mňa za mňa a hoci aj z Afriky, celá republika je prehnitá a skazená, tu sa musí doslova a do písmena všetko opakujem všetko nanovo preorať a nanovo zasiať, musí sa to urobiť, lebo inak… Celý komentár »