Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Bírešova bruselská premiéra. V bitke za slovenských roľníkov má najsilnejšieho spojenca

Bírešova bruselská premiéra. V bitke za slovenských roľníkov má najsilnejšieho spojenca
insert_photoEuropean Union (30.5.2023) - Janusz Wojciechowski, európsky komisár pre poľnohospodárstvo a Jozef Bíreš, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Európsky komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski podporil predĺženie zákazu dovozu štyroch ukrajinských plodín do piatich európskych krajín – susedov Ukrajiny. Zákaz by mal trvať do konca tohto roka, minimálne však do októbra, keď sa v týchto krajinách skončí žatva.

„Viacerí ministri poľnohospodárstva z členských krajín sa spytovali, prečo platí takáto výnimka iba pre päť štátov, že to destabilizuje trh. Proti predĺženiu opatrení sa vyslovil aj ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyi, ale ja si myslím, že by sa mali predĺžiť,“ vyhlásil Janusz Wojciechowski na tlačovej konferencii po skončení zasadania Rady Európskej únie pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

Viac obilia ako na Ukrajine

Wojciechowski uviedol, že päť susedov Ukrajiny – Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko – trpí mimoriadnymi následkami vojny na Ukrajine, ktoré ostatné členské štáty nepostihli. Na území týchto štátov je podľa neho aktuálne v skladoch viac obilia, ako na Ukrajine.

Za Slovensko sa na zasadaní zúčastnil minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Ten potvrdil, že Slovensko spolu s Poľskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom dostalo prísľub ministrov poľnohospodárstva Európskej únie, že po skončení opatrení 5. júna sa prijmú nové s platnosťou buď do októbra, alebo do konca tohto roka. Rozhodnúť o tom musí Európska komisia po tom, čo túto tému prediskutuje na úrovni jednotlivých generálnych riaditeľstiev.

“Prísľub tu je, čo je pre Slovensko dôležité,“ uviedol po rokovaní Jozef Bíreš.

Janusz Wojciechowski ďalej uviedol, následky vojny pre poľnohospodárstvo krajín EÚ treba deliť na všeobecné, ktoré sa týkajú všetkých 27 krajín, ako je nárast cien energií, alebo hnojív, ale päť susedov Ukrajiny okrem toho čelí aj ďalším, mimoriadnym následkom.

Dovoz stúpol najmä u susedov Ukrajiny

„Analyzovali sme údaje a zistili sme, že dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny do EÚ bol pred rokom 2021 v hodnote 7 miliárd eur. Po liberalizácii obchodných vzťahov s Ukrajinou sa za sedem mesiacov roku 2022 zvýšil dovoz na hodnotu 13,2 miliárd eur, pričom väčšina tohto importu skončila v piatich krajinách susediacich s Ukrajinou,“ povedal Janusz Wojciechowski.

V týchto krajinách dovoz ukrajinských agrokomodít predstavoval predvlani 1,3 miliardy eur a po liberalizácii trhu stúpol na 6,2 miliardy eur.

„Tieto krajiny ten dovoz nepotrebovali. Cenu za takúto pomoc Ukrajine zaplatili teda farmári týchto krajín a preto im Európska komisia ponúkla pomoc vo forme dočasných opatrení i finančnej pomoci z agrárnych rezerv,“ uviedol eurokomisár na tlačovej konferencii v Bruseli.

Česká republika sa nepridala

Slovenský minister pôdohospodárstva absolvoval v Bruseli s eurokomisárom bilaterálne stretnutie, na ktorom ho informoval o situácii slovenských poľnohospodárov, ktorých o necelé dva mesiace čaká žatva a silá sú plné ukrajinského obilia.

„Slovensko je otvorené tranzitu a prevozu ukrajinských tovarov do tretích krajín, ale veľa z komodít určených na tranzit zostáva na domácom trhu. A to aj napriek tomu, že Slovensko má vysoké náklady spojené s kontrolami nielen zdravotnej bezpečnosti a kvality prevážaných komodít, ale aj s tým, či sa dodržiava ich tranzit,“ povedal J. Bíreš v Bruseli.

Minister počas tlačového brífingu poukázal na to, že Česká republika sa nepripojila k pätici dotknutých krajín a nevyjadrila im solidaritu.

Jozef Bíreš uviedol, že ako jediný spomedzi ministrov navrhoval rozšírenie zákazu dovozu zo štyroch komodít – pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien – na ďalšie.

„Slovensko má problém aj s dovozom lacných vajec, medu a hydinového mäsa z Ukrajiny,“ uviedol v Bruseli minister.

Lacnejšia pšenica

Obchodníci s agrárnymi komoditami v minulom roku nahlásili dovoz 405-tisíc ton kukurice, 72-tisíc ton pšenice či 14-tisíc ton jačmeňa z Ukrajiny na Slovensko, citovala agentúra SITA údaje štatistického úradu Eurostat. Prioritne bol tento tovar určený do tretích krajín, nie je však možné odhadnúť, aké množstvo ostalo na domácom trhu. Priemerná cena dovážanej pšenice zaevidovaná na hranici bola o viac ako pätinu nižšia v porovnaní s európskymi cenami.

Európska komisia prijala dočasné opatrenie o zákaze dovozu pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny do piatich členských krajín v jej susedstve v apríli. Platnosť tohto opatrenia skončí 5. júna.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: European Union (30.5.2023) - Janusz Wojciechowski, európsky komisár pre poľnohospodárstvo a Jozef Bíreš, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments