Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Rokujú o odškodnení! Milióny za výnimočné sucho?

Rokujú o odškodnení! Milióny za výnimočné sucho?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári by mali získať desiatky miliónov eur ako odškodnenie za sucho. Rokujú o tom ministerstvo pôdohospodárstva a ministerstvo financií. Obe inštitúcie sú na detaily skúpe. Objem konkrétnej sumy, ktorá sa prerokúva, spresnil včera (utorok) na podujatí chovateľov ošípaných Martin Ondráš z Kancelárie ministra pôdohospodárstva.

Oficiálne zatiaľ bez sumy

„Rokovania prebiehajú. Výška je ešte predmetom analýz a zisťovania čo najpresnejších údajov,“ informuje dnes portál poľnoinfo.sk tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Veľmi podobná odpoveď k výške možného odškodnenia prišla aj z ministerstva financií.

„MF SR v týchto krízových časoch nezabúda ani na podporu poľnohospodárov. Rokovania s ministerstvom pôdohospodárstva stále prebiehajú a budú ukončené v priebehu najbližších pracovných dní. O ich výsledku budeme verejnosť detailne informovať,“ uvádza pre poľnoinfo.sk ministerstvo financií.

Škody na jesenných plodinách

Určiť výšku škôd na jesenných komoditách je mimoriadne zložité, keďže zber niektorých plodín sa len rozbieha. Stav porastov však nie je dobrý. Vidí to každý poľnohospodár a skonštatoval to aj samotný Štatistický úrad SR. Vo svojom pravidelnom odhade úrod z 2. septembra 2022 uviedol, že priemerný výnos kukurice z hektára bude najnižší od roku 2007.

Nízke úrody sa očakávajú aj pri slnečnici. Priemerná úroda má dosiahnuť 2,2 tony z hektára, čo je pod úrovňou minulého roka, ako aj päťročného priemeru (2,7 tony z hektára).

„Hektárový výnos sóje očakávame na úrovni 1,9 tony z hektára, čo je pod hranicou päťročného priemeru 2,4 tony z hektára,“ informuje ŠU SR.

Cukrovej repy sa má urodiť len 45 ton z hektára. Vlani boli priemerné úrody 63 ton a päťročný priemer dosahuje 59 ton z hektára.

SPPK vyčíslila škody na 150 miliónov eur

Pri letných plodinách nedošlo podľa štatistikov k výraznejším odchýlkam v hektárových úrodách. Priemerná úroda pšenice bola síce o niečo nižšia, ako päťročný priemer, no jačmeň zas dosiahol lepšie úrody, ako v ostatných piatich rokoch.

„Pri hustosiatych obilninách dosiahla väčšina poľnohospodárov priemerné výsledky a čo sa týka vnútornej potreby Slovenska, tá bude zabezpečená. Tu zásadný problém nevidíme. Rozhodujúcimi komoditami, ktoré boli postihnuté suchom sú kukurica, slnečnica, sója a krmoviny. Tieto plodiny už začali poľnohospodári zberať a tu je situácia žalostná. Máme podnik, ktorý nedosiahol priemernú hektárovú úrodu slnečnice ani jednu tonu z hektára,“ hovorí Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

AKS už svojich členov inštruovala, aby si výpadky produkcie a finančné škody spočítali a nahlásili im ich.

„Predbežné vyčíslenie škôd, ktoré sme realizovali medzi členmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, hovorí o škodách v dôsledku sucha vo výške 150 miliónov eur a toto číslo sme prezentovali aj rezortnému ministerstvu. Nedisponujeme informáciou, s akou finančnou požiadavkou išlo ministerstvo pôdohospodárstva na ministerstvo financií,“ povedal pre poľnoinfo.sk Emil Macho, predseda SPPK.

70 či 75 miliónov eur?

Redaktor Marek Gudiak v utorkovom spravodajstve TV Markíza uviedol: „podľa našich informácií by situáciu malo upokojiť 70 miliónov, ktoré mal dnes rezort financií podpísať Samuelovi Vlčanovi na boj farmárov so suchom.“

Či sú peniaze už isté, je podľa dnešných strohých vyjadrení oboch ministerstiev nejasné. Suma, ktorú uviedla vo večernom spravodajstve Markíza je takmer rovnaká, akú povedal pred chovateľmi ošípaných Martin Ondráš z ministerstva pôdohospodárstva.

„Nebudem úplne prezrádzať z rezortnej kuchyne niečo, čo nemôžem potvrdiť, lebo to nie je ešte finálne schválené. To, čo môžem potvrdiť je, že minulý týždeň sa uskutočnilo rokovanie rezortných ministrov. Čiže ministra pôdohospodárstva a ministra financií. Bol som tam osobne. Riešili sa tam štyri veľké okruhy a jeden z nich bolo sucho,“ hovorí na podujatí Ondráš.

Na medzirezortné rokovanie prichystal analýzu Inštitút pôdohospodárskej politiky a dokument dokazoval škody spôsobené suchom.

„Tá suma, o ktorej sme sa rozprávali zďaleka nedosiahla odhad prvotnej škody 150 miliónov eur, ale sme niekde na polovici. Nevidel som tam neochotu zo strany ministerstva financií,“ povedal M. Ondráš.

Agrorezort má ministerstvu financií predložiť kľúč, ako sa prostriedky budú rozdeľovať. Ondráš hovorí o tom, že možnú podporu má vyplácať Pôdohospodárska platobná agentúra.

Do konca roka?

„Ak som to pochopil správne, tak plán je vyplatiť odškodnenie za sucho do konca tohto roka, aby sa to nedotklo rozpočtu budúceho roka,“ povedal na utorkovom rokovaní M. Ondráš.

Možné vyplatenie prostriedkov do konca kalendárneho roka potvrdilo v odpovedi pre poľnoinfo.sk aj agroministerstvo.

„Predpoklad vyplatenia je do konca roka, bude to však závisieť od finálnej dohody s MF SR,“ informuje tlačový odbor MPRV SR.

Helena Patasiová upozorňuje, že prví by mali byť odškodnení poľnohospodári, ktorí majú živočíšnu výrobu, pretože ich sa nedostatok krmív môže dotknúť fatálne.

„Apelujeme aj na to, aby poľnohospodár, ktorý zníži stav hospodárskych zvierat, lebo jednoducho nemá dostatok krmív, nebol postihovaný za to, že neudrží stav zvierat, ktoré nahlásil v žiadosti o podporu v máji počas retenčného obdobia,“ upozorňuje predsedníčka AKS.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments