Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Aktualizované 21:40 – Sedemnástka, na ktorú sa minister spolieha

Aktualizované 21:40 - Sedemnástka, na ktorú sa minister spolieha
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnoinfo.sk má k dispozícii zoznam poradcov agroministra Jána Mičovského. Tí si dnes po 13:00 prebrali menovacie dekréty. Ide o pestrú skupinu ľudí, v ktorej prevládajú lesníci, chýba širšie vedenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a absentujú potravinári. Od nášho zdroja sme dostali len menný zoznam, preto sme k menám pripravili stručný popis z verejne prístupných zdrojov. Pokiaľ u niektorých je možné nájsť detailné informácie z ich profesijného života, pri iných je to ťažšie.

Michal Bizoň

Webová stránka ekovcely.sk informuje, že je podpredsedom Včelárskeho ekologického spolku Slovenska, ktorý sídli v Púchove. V roku 2018 kandidoval za primátora mesta Púchov. Je aktívny na Facebooku, kde sa zameriava najmä otázkami včelárstva.

Kamil Boroš

Hospodári v obci Jasová v okrese Nové Zámky. Jeho spoločnosť Agronatur obhospodaruje približne 3-tisíc hektárov ornej pôdy. Ako informuje článok uverejnený v Roľníckych novinách v roku 2015, približne tretina výmery pripadá na pestovanie kukurice. Približne sto hektárov bolo v danom roku určených pre špeciálnu rastlinnú výrobu, konkrétne sady a vinice. Z tržných plodín pestoval slnečnicu, pšenicu, ozimný jačmeň alebo repku. Ako doplnkové plodiny uvádzal potravinársky zelený hrach a mak. Živočíšnu výrobu tvorili v roku 2015 ovce.

Jozef Bučko

Aktívne sa venuje téme poľovníctva. V roku 2016 mu vyšiel článok v časopise Naše poľovníctvo, kde sa zaoberá jeho ekonomickou stránkou. V texte informuje, aká je priemerná produkcia z hektára poľovnej plochy, odkiaľ sa čerpajú hlavné zdroje príjmov a aké náklady si vyžaduje poľovníctvo v dnešných podmienkach.

Stanislav Bystriansky

S osobou s týmto menom urobil rozhovor časopis Letokruhy 2018/12.

„Mal som ambíciu študovať na lesníckej škole v Banskej Štiavnici, ale pre nedostatok miesta som nebol prijatý a tak som sa rozhodol pre Strednú odbornú školu drevársku vo Zvolene, kde sme sa „našli“ s priateľom Jánom Mičovským. Po maturite v roku 1974 som bol prijatý na Vysokú školu lesnícku a drevársku vo Zvolene, na Lesnícku fakultu. Promoval som v roku 1979,“ uviedol vtedy pre Letokruhy.

Stanislav Bystriansky v rozhovore hovorí o svojom pôsobení na rôznych pozíciách v rámci lesníctva. Samotný rozhovor však vyšiel pod titulkom Stanislav Bystriansky – Chovateľ losov.

Tatiana Figurová

Na webovej stránke Lesov SR pôsobí ako kurátorka a historička Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.

Mikuláš Huba

Slovenský geograf, ekológ, univerzitný profesor, ochranca životného prostredia a politik. Na prírodovedeckej fakulte UK absolvoval v roku 1978 štúdium geografie a stal sa vedeckým pracovníkom Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, kde sa venuje environmentálnej geografii. V rokoch 2012 – 2016 bol poslancom NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti a predsedom parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Prvého januára 2018 mu prezident Andrej Kiska udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy

Jaroslav Jánoš

Spolu s Františkom Oravcom a Patrikom Magdoškom je tvárou Iniciatívy poľnohospodárov.  V tohtoročných voľbách do Národnej rady SR bol dvojka na kandidátnej listine politickej strany Máme toho dosť!, ktorú založili protestujúci farmári. Na facebookovej stránke politickej strany Máme toho dosť! je pri jeho mene uvedené podnikateľ v strojárenskej a poľnohospodárskej činnosti.

Milan Jurky

Je predsedom ASYF – Združenia mladých farmárov. Táto organizácia vznikla v roku 2007 v Nitre a jej prvým predsedom bol Bálint Pém, známy pestovateľ maku z južného Slovenska. Milan Jurky je druhým predsedom tejto organizácie. Hospodári v oravskej obci Vasiľov a vo svojom podnikaní sa venuje najmä živočíšnej výrobe.

Marián Kohút

Predseda Slovenského zväzu agropodnikateľov a rodinných fariem. Jeho spoločnosť AGRIFARM hospodári v Turci, kde prevažujúcou časťou jeho podnikania je produkcia surového kravského mlieka. V minulosti pôsobil aj ako člen predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Milan Kyseľ

Portál poľnoinfo.sk v roku 2018 informoval o vzniku združenia Spolok farmárov Slovenska.  Za danú organizáciu sa vtedy vyjadroval práve Milan Kyseľ. Išlo o spolok, ktorý vznikol v období vzniku Iniciatívy poľnohospodárov a preto je vnímaný aj ako konkurenčný k nej.

Marcel Lehocký

Na webovej stránke Lesov Slovenskej republiky je v rámci odštepného závodu Rožňava uvedený ako referent poľovníctva a koordinátor priamych podpôr.

Ľuboslav Mika

Podľa webovej stránky Lesov SR pracuje na úseku výrobno-technického riaditeľa na odbore životného prostredia.

Martin Ondráš

V aktuálnych parlamentných voľbách kandidoval za koalíciu Progresívne Slovensko – Spolu. V strane PS bol garantom kapitoly pôdohospodárstva. Na blogu denníka Sme často prispieva svojimi článkami z oblasti potravinovej bezpečnosti. Tej sa venuje 20 rokov a taktiež aj potravinovému právu a bezpečnosti.

Marián Radošovský

Absolvent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorý pôsobil vo viacerých oblastiach poľnohospodárstva. V rokoch 2002 až 2005 bývalý štátny tajomník MPRV za KDH. Neskôr pôsobil v niekoľkých funkčných obdobiach ako poslanec Národnej rady SR.

Michal Šula

Súčasný podpredseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska. Predtým predseda odbytového družstva Ovozela. Družstvo založili viacerí slovenskí pestovatelia skleníkových paradajok, ktoré predávali pod jednou značkou a spoločne komunikovali aj s obchodnými reťazcami.

Karol Vinš

V rokoch 2003 až 2006 bol generálnym riaditeľom štátnych Lesov SR. Lesmedium.sk informovalo, že rok a pol šéfoval najväčšej slovenskej píle Rettenmeier Tatra Timber v Liptovskom Hrádku, neskôr viedol reštrukturalizačný proces v českej spoločnosti LESS & Timber. Začiatkom júla minulého roka na vlastnú žiadosť ukončil svoje pôsobenie vo funkcii obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy Českej republiky. Od novembra 2019 je prezidentom Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky.

Peter Žemba

Osoba s týmto menom pôsobí ako starosta v obci Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa. Podľa reportáže TV JOJ má starosta tejto obce ako služobné vozidlo aj traktor.

Aktualizované 21:40

Portál poľnoinfo.sk má informáciu, že menovacie dekréty si nakoniec neprevzalo 17 poradcov, ako sme mali avizované, ale bolo ich o dvoch viac. Dopĺňame ich mená s krátkymi medailónmi mimo abecedného poradia.

Igor Nemčok

Predseda Roľníckeho družstva Hron v Slovenskej Lupči, ktoré chová takmer 800 oviec. Samotný Nemčok má šľachtiteľský chov päťdesiatich oviec plemena lacaune. Desať rokov pôsobí aj ako predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Viliam Pichler

Do roku 2020 pôsobil ako dekan Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Podľa stránky osobnosti.sk sa okrem výskumu lesných ekosystémov sa zameriava na využitie lesov, prírodné a kultúrne dedičstvo pre ekoturizmus, vedecký turizmus a zvyšovanie verejného povedomia o životnom prostredí. Podieľal sa na riešení viacerých domácich a medzinárodných projektov v oblasti rozvoja turizmu. Tiež sa venuje štúdiu neodkrytých súvislostí medzi prírodným dedičstvom (lesy) a kultúrnym dedičstvom.

Predsedom je Martin Ondráš

Na prvom zasadnutí poradného zboru ministra bol stanovený aj predseda poradného zboru, ktorým sa stal Martin Ondráš. Podpredsedníčkou poradného zboru je Tatiana Figurová.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
62 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Akbari
Neregistrovaný
Akbari
21. mája 2020 5:18

Gratulujem sedemnástke a verím, že budú nápomocní predovšetkým pánovi ministrovi, že mu budú radiť odborné, nezávisle a nestranne v prospech celého odvetvia a nás polnohospodarov. Držím im palce.

agrarnik zHN
Neregistrovaný
agrarnik zHN
21. mája 2020 6:36

Začína nová sága ,, 17 zastavení jari”

Milan
Milan
21. mája 2020 6:54

Radiť v čom? O fyziológii repky? Je to skupinka okolo lesníctva s okrajovým zastúpením poľnohospodárov. Aký pán Boh, takí aj všetci svätí. Už sa nečudujem, že budeme tlačení vysádzať remízky. Nie je to na gratuláciu. Ďalšie štyri stratené roky.

stašek
Neregistrovaný
stašek
21. mája 2020 18:06
Odpoveď na  Milan

Dúfam,že konečne vám niekto zapchá tie nenásytné kryptokomunistické poľnopapule ,ktoré nevedia nič iné len otŕčať ruky a pýtať dotácie ,aby ste mohli vysušiť aj tú poslednú mokraď ,vyťať aj tú poslednú remízku a nechať zožrať erózii aj posledné centimetre ornice, ktoré nám ešte na tzv.”poliach” – ktoré však máte väčšinou… Celý komentár »

Jozef
Neregistrovaný
Jozef
21. mája 2020 9:46

Žiaľ žiaden odborník na pôdu – hoci ministerstvo je pôdohospodárske.

stašek
Neregistrovaný
stašek
21. mája 2020 18:14
Odpoveď na  Jozef

Na akú pôdu ?! Veď to do čoho sejú tú svoju kukuricu a repku sa už na pôdu vôbec nepodobá .Je to len mŕtva minerálna hmota,ktorá slúži ako médium na zapravenie syntetických hnojív (výnimočne aj maštaľného hnoja či kejdy) a ako strecha po ktorej stekajú atmosférické zrážky úspešne berúc so… Celý komentár »

Jozef Bulla
Jozef Bulla
21. mája 2020 12:11

Žiaľ to isté. Pôdohodpodárska veda je aj ďalej popoluška,napriek proklamácii v Programovom vyhlásení vlády. Stále sa opakuje realita z minulých Fico a uč. spol. vlád. Za čem bukvy!? prof. Jozef Bulla

stašek
Neregistrovaný
stašek
21. mája 2020 18:16
Odpoveď na  Jozef Bulla

Nad čím nariekate ? Ved si robíte čo sa vám zachce ! A to už dobrých 70 rokov ! Dúfam, že konečne vám niekto tú protispoločenskú diverznú činnosť zarazí !

Robert Dohál
Neregistrovaný
Robert Dohál
21. mája 2020 12:38

Marian Kohút: Dobrý gazda a hospodár Karol Vinš: Skvelý manažer Obaja čestní ,charakterní chlapi Ostatných osobne nepoznám ale všetkým gratulujem a držím palec aby dobre radili. A pamatujte páni na toto: “Ani prírodné katastrofy,ani vojny nenarobia toľko zla a škody, ako zlé riadenie “. To povedal predseda PD Vlára Nemšová… Celý komentár »

jozef R
Neregistrovaný
jozef R
23. mája 2020 21:43
Odpoveď na  Robert Dohál

Predseda PD Nemšová toho zažil málo, asi to bol nejaký mladý uvedomelý boľševik. V poválečném období zaručovala KSČ ústy svého předsedy Klementa Gottwalda i komunistického ministra zemědělství Julia Ďuriše zemědělcům soukromé vlastnictví a důrazně odmítala, že by chtěla zakládat kolchozy po vzoru Sovětského svazu. Po únorovém puči v roce 1948… Celý komentár »

realista
Neregistrovaný
realista
21. mája 2020 13:59

Robert to bol super vtip.

Realist
Neregistrovaný
Realist
21. mája 2020 18:37

Stašek vybav aby zrušili dotacie na celom svete a my slovensky farmári to prvy podpišeme ale aj ty patriš asi do skupiny s niššim IQ ze obvinujes farmarov za vsetko a teraz ked vas dedoles zalesni urodnu zem tak budes nadavat na farmarov ze nemas co do tej vymachanej papuli… Celý komentár »

stašek
Neregistrovaný
stašek
22. mája 2020 19:37
Odpoveď na  Realist

Vo veci zrušenia dotácií mi hovoríš z duše ! Lebo to by bola síce určite bolestná liečba ,ale určite by pomohla, k tomu,aby sa aj naše poľnohospodárstvo vrátilo k zdravému roľníckemu základu ,ktorý všade v kultúrnom svete predstavujú rodinné farmy.Veď Európa si takto cez umne riadené dotovanie východných kryptokomunistických poľnomolochov… Celý komentár »

Milan
Milan
22. mája 2020 6:30

Stašek, ste zrelý na lekára. A nie som istý, či aj ten Vám pomôže. Toľko žlče a zlosti. Potrebujete na liečbu byť hladný. A čudujem sa, že nie ste medzi poradcami.

stašek
Neregistrovaný
stašek
22. mája 2020 19:47
Odpoveď na  Milan

Ja som totiž ako dieťa zažil ,keď komunisti tými najpodlejšími úskokmi a likvidačným nátlakom prinútili po dvoch rokoch mojich traumatizovaných starých rodičov “dobrovoľne” vstúpiť do JRD.Takže áno – v tejto veci nenávisť naozaj pociťujem a vôbec sa za ňu nehanbím.Navyše keď vidím k akej kataklyzme života to v našej poľnej… Celý komentár »

igor
igor
22. mája 2020 8:31

Pán Stašek,zabudol si si dať tabletku?Alebo si zabudol kde sa nachádza ambulancia do ktorej patríš?

stašek
Neregistrovaný
stašek
22. mája 2020 19:06
Odpoveď na  igor

Neviem kto je tu normálny. Či človek, ktorý chce aby aj v poľnohospodárskej krajine pulzoval aký taký život ,alebo človek ktorý sa zastáva tých ktorí za 70 rokov vykántrili v poľnej krajine celý rad rastlinných a živočíšnych druhov, natiahli do nej diviaky a jelene ,zbavili ju pomaly aj posledných zvyškov… Celý komentár »

stašek
Neregistrovaný
stašek
22. mája 2020 19:22
Odpoveď na  igor

Ja nepotrebujem žiadne tabletky . Som len človek, ktorý za 71 rokov svojho života už kadečo videl a zažil a pamätám ešte poľnú krajinu plnú nielen bohatých úrod ,ale aj prírodného pôvabu, v ktorej na jar spievali škovránky, honcovali sa zajace, čirikali jarabičky a tokali bažanty. V lete tam na… Celý komentár »

GJ
Neregistrovaný
GJ
23. mája 2020 21:56
Odpoveď na  igor

Ruku na srdce, Igor ! Pôda je v dezolátnom stave (mimochodom na počudovanie hovorila o tom aj Matečná), Všetko, čo malo v poli alebo okolo lístie a hniezda je vytrhané, rozorané, brehové porasty poničené. Nevľúdna krajina. A aj takto zúbožené pôda má slúžiť na kŕmenie dízlových áut naprieč Európou ?

Pišta
Neregistrovaný
Pišta
22. mája 2020 9:23

Veľa kuchárov polievku neuvarí.

esháerkár
Neregistrovaný
esháerkár
22. mája 2020 21:35
Odpoveď na  Pišta

stašek mi z duše vraví…dávam palec hore.

BIG FARMER
Neregistrovaný
BIG FARMER
23. mája 2020 1:32

Okrem nekompetentnosti aj negovanie odbornikov. Naozaj nikto z SPPK?! Cest vynimkam v partii je par odbornikov ale je to hotova katastrofa. Preco ste nam to pan Matovic urobili? 20 rokov cakame na poriadneho ministra – manazera a zase sme mimo hry 4 roky. K panovi Stasekovi len tolko. Nase farmy… Celý komentár »

stašek
Neregistrovaný
stašek
23. mája 2020 8:20
Odpoveď na  BIG FARMER

Cit.”Naše farmy budú ešte väčšie a stroje ešte silnejšie …”.Nič lepšie nevystihuje skutočnosť, že na naše poľnohospodárske školy už dobrých 70 rokov chodí “študovať” intelektuálny ODPAD ! (česť výnimkám – ja však bohužiaľ žiadnu nepoznám ..!) To, že ja tu onedlho nebudem je mi jasné.To len vy si vo svojej… Celý komentár »

jozef R
Neregistrovaný
jozef R
23. mája 2020 22:09
Odpoveď na  BIG FARMER

Tak, tak. A na tie veľké stroje si dajú potom pán red farmer riadne závažia. Treba pôdu zhutňovať, nech nesiaka voda.

podujatia
podujatia
23. mája 2020 23:16
Odpoveď na  BIG FARMER

RE ” jozef R” bol by ste prekvapený, ale často ten Váš ZETOR s “trojákom” pluhom viac zhutní pôdu ako dobre doťažený “500- koňový” veľký traktor…..
…ale teraz je móda vybľakovať tak vybľakujme…..

Robert Dohál
Neregistrovaný
Robert Dohál
23. mája 2020 17:22

Pán minister by mal byť obozretný, keď mu fandia ľudia plní nenávisti a túžby po pomste.Dúfam že takí nie sú aj medzi tými poradcami. Také vedenie už na MPSR bolo po prevrate.To boli bolševici jak vyšití. Pomsta a heslo “kto nejde s nami ide proti nám”. . . Potom ich… Celý komentár »

stašek
Neregistrovaný
stašek
24. mája 2020 7:48
Odpoveď na  Robert Dohál

Určite sa nechcem mstiť na tých ktorí za združstevňovanie už priamu vinu nenesú.Určite však nikdy nebudem schvaľovať tie spôsoby vášho “hospodárenia”,ktoré na tej historickej krivde s následkami likvidácie roľníckeho stavu a života v poľnej krajine stavajú. Ja a mne podobní chceme len maličkosť : aby hospodárenie v poľnej krajine neznamenalo… Celý komentár »

stašek
Neregistrovaný
stašek
24. mája 2020 8:08
Odpoveď na  Robert Dohál

KDH boli debili, ktorí si asi predstavovali, že slovenská dedina túži znovu po svojich švíčkoch .A tak aj dopadli.Nad takými hlupákmi nebol problém zvíťaziť.Zvlášť takým,ktorí sa vycvičili ešte v komunistickom intrigánstve… Pýcha ,lenivosť,závisť,lakomstvo ,smilstvo,obžerstvo a HNEV – vystihli ste to dosť presne .Sú to totiž vlastnosti väčšiny “nedocenených” a nepochopených… Celý komentár »

esháerkár
Neregistrovaný
esháerkár
24. mája 2020 9:24

Môj názor:”podujatia” tu tvrdia,že taký váš Zetor je väčší zhutnovač pôdy ako mega stroj. Vysvetlím pointu-veľké traktory sa vyrábajú len a len preto,aby čím skôr s minimom ľudí porobili čo najviac ha-absolútne o nič iné nejde-kvalita a krajina je druhoradá-treba z minima vytĺcť maximum! Určite je naivné si myslieť,že fabrika… Celý komentár »

podujatia
podujatia
24. mája 2020 11:06
Odpoveď na  esháerkár

k tomu ZETORU Vašou logikou – koľkokrát prejde po úvrati ten Váš ZETOR ? K tomu veľkému traktoru na koľko má on nafúkané pneu ? a prečo je na pásoch – prečo asi …fabrika sakramentsky rieši zhutňovanie – “komunistov” v USA, Kanade Austrálii a už aj v Rusku tento problém… Celý komentár »

Leonard Slivka
Neregistrovaný
Leonard Slivka
24. mája 2020 10:41

Veľmi pekne sa tu žeriete.Bez želateľného výsledku. Viete prečo? Lebo vám nejde o spravodlivosť a nápravu, ale o to, aby ste sa dostali aj vy ku korytu a nabalili sa. Pritom nikoho z vás nezaujíma, že “výrobou” Registrov obnovenej evidencie pozemkov (ROEP) bolo v záujme vás, veľkolatifundistov ukradnutých viac ako… Celý komentár »

SHR
Neregistrovaný
SHR
24. mája 2020 17:46
Odpoveď na  Leonard Slivka

Krátký príspevok k pánovi. Som SHR a v roku 2015 som zdedil pôdu ktorý bol v správe SPF. Užívať nemôžem lebo hospodárí na pôde s.r.o ktorý uzavrel zmluvu v r. 2013 so SPF na 10 rokov takže musím ešte počkať 4 roky aby som mohol užívať vlastnú pôdu. Je to… Celý komentár »

anton julény
anton julény
30. mája 2020 23:41
Odpoveď na  Leonard Slivka

pán Slivka, vaše názory vysvetľuje to, že nič nevlastníte. nezúčastnil ste sa ROEPov, nezúčastnil ste sa projektov pozemkových úprav a preberáte názory, ktoré s realitou veľa spoločného nemajú. vaša predstava reformy by nás doviedla presne do takého stavu, ktorý kritizujete. Ak sa udiali neprávosti, treba ich riešiť právnymi prostriedkami, lebo… Celý komentár »