Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Aktualizované 21:40 – Sedemnástka, na ktorú sa minister spolieha

blank

Poľnoinfo.sk má k dispozícii zoznam poradcov agroministra Jána Mičovského. Tí si dnes po 13:00 prebrali menovacie dekréty. Ide o pestrú skupinu ľudí, v ktorej prevládajú lesníci, chýba širšie vedenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a absentujú potravinári. Od nášho zdroja sme dostali len menný zoznam, preto sme k menám pripravili stručný popis z verejne prístupných zdrojov. Pokiaľ u niektorých je možné nájsť detailné informácie z ich profesijného života, pri iných je to ťažšie.

Michal Bizoň

Webová stránka ekovcely.sk informuje, že je podpredsedom Včelárskeho ekologického spolku Slovenska, ktorý sídli v Púchove. V roku 2018 kandidoval za primátora mesta Púchov. Je aktívny na Facebooku, kde sa zameriava najmä otázkami včelárstva.

Kamil Boroš

Hospodári v obci Jasová v okrese Nové Zámky. Jeho spoločnosť Agronatur obhospodaruje približne 3-tisíc hektárov ornej pôdy. Ako informuje článok uverejnený v Roľníckych novinách v roku 2015, približne tretina výmery pripadá na pestovanie kukurice. Približne sto hektárov bolo v danom roku určených pre špeciálnu rastlinnú výrobu, konkrétne sady a vinice. Z tržných plodín pestoval slnečnicu, pšenicu, ozimný jačmeň alebo repku. Ako doplnkové plodiny uvádzal potravinársky zelený hrach a mak. Živočíšnu výrobu tvorili v roku 2015 ovce.

Jozef Bučko

Aktívne sa venuje téme poľovníctva. V roku 2016 mu vyšiel článok v časopise Naše poľovníctvo, kde sa zaoberá jeho ekonomickou stránkou. V texte informuje, aká je priemerná produkcia z hektára poľovnej plochy, odkiaľ sa čerpajú hlavné zdroje príjmov a aké náklady si vyžaduje poľovníctvo v dnešných podmienkach.

Stanislav Bystriansky

S osobou s týmto menom urobil rozhovor časopis Letokruhy 2018/12.

„Mal som ambíciu študovať na lesníckej škole v Banskej Štiavnici, ale pre nedostatok miesta som nebol prijatý a tak som sa rozhodol pre Strednú odbornú školu drevársku vo Zvolene, kde sme sa „našli“ s priateľom Jánom Mičovským. Po maturite v roku 1974 som bol prijatý na Vysokú školu lesnícku a drevársku vo Zvolene, na Lesnícku fakultu. Promoval som v roku 1979,“ uviedol vtedy pre Letokruhy.

Stanislav Bystriansky v rozhovore hovorí o svojom pôsobení na rôznych pozíciách v rámci lesníctva. Samotný rozhovor však vyšiel pod titulkom Stanislav Bystriansky – Chovateľ losov.

Tatiana Figurová

Na webovej stránke Lesov SR pôsobí ako kurátorka a historička Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.

Mikuláš Huba

Slovenský geograf, ekológ, univerzitný profesor, ochranca životného prostredia a politik. Na prírodovedeckej fakulte UK absolvoval v roku 1978 štúdium geografie a stal sa vedeckým pracovníkom Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, kde sa venuje environmentálnej geografii. V rokoch 2012 – 2016 bol poslancom NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti a predsedom parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Prvého januára 2018 mu prezident Andrej Kiska udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy

Jaroslav Jánoš

Spolu s Františkom Oravcom a Patrikom Magdoškom je tvárou Iniciatívy poľnohospodárov.  V tohtoročných voľbách do Národnej rady SR bol dvojka na kandidátnej listine politickej strany Máme toho dosť!, ktorú založili protestujúci farmári. Na facebookovej stránke politickej strany Máme toho dosť! je pri jeho mene uvedené podnikateľ v strojárenskej a poľnohospodárskej činnosti.

Milan Jurky

Je predsedom ASYF – Združenia mladých farmárov. Táto organizácia vznikla v roku 2007 v Nitre a jej prvým predsedom bol Bálint Pém, známy pestovateľ maku z južného Slovenska. Milan Jurky je druhým predsedom tejto organizácie. Hospodári v oravskej obci Vasiľov a vo svojom podnikaní sa venuje najmä živočíšnej výrobe.

Marián Kohút

Predseda Slovenského zväzu agropodnikateľov a rodinných fariem. Jeho spoločnosť AGRIFARM hospodári v Turci, kde prevažujúcou časťou jeho podnikania je produkcia surového kravského mlieka. V minulosti pôsobil aj ako člen predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Milan Kyseľ

Portál poľnoinfo.sk v roku 2018 informoval o vzniku združenia Spolok farmárov Slovenska.  Za danú organizáciu sa vtedy vyjadroval práve Milan Kyseľ. Išlo o spolok, ktorý vznikol v období vzniku Iniciatívy poľnohospodárov a preto je vnímaný aj ako konkurenčný k nej.

Marcel Lehocký

Na webovej stránke Lesov Slovenskej republiky je v rámci odštepného závodu Rožňava uvedený ako referent poľovníctva a koordinátor priamych podpôr.

Ľuboslav Mika

Podľa webovej stránky Lesov SR pracuje na úseku výrobno-technického riaditeľa na odbore životného prostredia.

Martin Ondráš

V aktuálnych parlamentných voľbách kandidoval za koalíciu Progresívne Slovensko – Spolu. V strane PS bol garantom kapitoly pôdohospodárstva. Na blogu denníka Sme často prispieva svojimi článkami z oblasti potravinovej bezpečnosti. Tej sa venuje 20 rokov a taktiež aj potravinovému právu a bezpečnosti.

Marián Radošovský

Absolvent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorý pôsobil vo viacerých oblastiach poľnohospodárstva. V rokoch 2002 až 2005 bývalý štátny tajomník MPRV za KDH. Neskôr pôsobil v niekoľkých funkčných obdobiach ako poslanec Národnej rady SR.

Michal Šula

Súčasný podpredseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska. Predtým predseda odbytového družstva Ovozela. Družstvo založili viacerí slovenskí pestovatelia skleníkových paradajok, ktoré predávali pod jednou značkou a spoločne komunikovali aj s obchodnými reťazcami.

Karol Vinš

V rokoch 2003 až 2006 bol generálnym riaditeľom štátnych Lesov SR. Lesmedium.sk informovalo, že rok a pol šéfoval najväčšej slovenskej píle Rettenmeier Tatra Timber v Liptovskom Hrádku, neskôr viedol reštrukturalizačný proces v českej spoločnosti LESS & Timber. Začiatkom júla minulého roka na vlastnú žiadosť ukončil svoje pôsobenie vo funkcii obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy Českej republiky. Od novembra 2019 je prezidentom Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky.

Peter Žemba

Osoba s týmto menom pôsobí ako starosta v obci Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa. Podľa reportáže TV JOJ má starosta tejto obce ako služobné vozidlo aj traktor.

Aktualizované 21:40

Portál poľnoinfo.sk má informáciu, že menovacie dekréty si nakoniec neprevzalo 17 poradcov, ako sme mali avizované, ale bolo ich o dvoch viac. Dopĺňame ich mená s krátkymi medailónmi mimo abecedného poradia.

Igor Nemčok

Predseda Roľníckeho družstva Hron v Slovenskej Lupči, ktoré chová takmer 800 oviec. Samotný Nemčok má šľachtiteľský chov päťdesiatich oviec plemena lacaune. Desať rokov pôsobí aj ako predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Viliam Pichler

Do roku 2020 pôsobil ako dekan Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Podľa stránky osobnosti.sk sa okrem výskumu lesných ekosystémov sa zameriava na využitie lesov, prírodné a kultúrne dedičstvo pre ekoturizmus, vedecký turizmus a zvyšovanie verejného povedomia o životnom prostredí. Podieľal sa na riešení viacerých domácich a medzinárodných projektov v oblasti rozvoja turizmu. Tiež sa venuje štúdiu neodkrytých súvislostí medzi prírodným dedičstvom (lesy) a kultúrnym dedičstvom.

Predsedom je Martin Ondráš

Na prvom zasadnutí poradného zboru ministra bol stanovený aj predseda poradného zboru, ktorým sa stal Martin Ondráš. Podpredsedníčkou poradného zboru je Tatiana Figurová.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

62 komentárov

 1. blank
  Akbari
  21. mája 2020

  Gratulujem sedemnástke a verím, že budú nápomocní predovšetkým pánovi ministrovi, že mu budú radiť odborné, nezávisle a nestranne v prospech celého odvetvia a nás polnohospodarov. Držím im palce.

  Odpovedať
 2. blank
  agrarnik zHN
  21. mája 2020

  Začína nová sága ,, 17 zastavení jari“

  Odpovedať
 3. blank
  Milan
  21. mája 2020

  Radiť v čom? O fyziológii repky? Je to skupinka okolo lesníctva s okrajovým zastúpením poľnohospodárov. Aký pán Boh, takí aj všetci svätí. Už sa nečudujem, že budeme tlačení vysádzať remízky. Nie je to na gratuláciu. Ďalšie štyri stratené roky.

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   21. mája 2020

   Dúfam,že konečne vám niekto zapchá tie nenásytné kryptokomunistické poľnopapule ,ktoré nevedia nič iné len otŕčať ruky a pýtať dotácie ,aby ste mohli vysušiť aj tú poslednú mokraď ,vyťať aj tú poslednú remízku a nechať zožrať erózii aj posledné centimetre ornice, ktoré nám ešte na tzv.“poliach“ – ktoré však máte väčšinou len prenajaté -zostali !Ste obyčajní primitívi ,ktorí si pod „hospodárením“ na pôde vedia predstaviť len na pôde utlačenej monštróznymi mechanizmami vysiate šírošíre lány kukurice a repky a keď už nemáte OV KSS kde by ste sa chodili sťažovať tak ste tí najukrivdenejší chudáčikovia ! Myslím, že k tým štyrom najväčším nepriateľom nášho neokomunistického tzv.“poľnohospodárstva“ (jar,leto,jeseň a zima -kedysi tam patril aj nedostatok náhradných dielov) vám pribudol ďalší – minister ..Dúfam, že mu to vydrží čo najdlhšie !

 4. blank
  Jozef
  21. mája 2020

  Žiaľ žiaden odborník na pôdu – hoci ministerstvo je pôdohospodárske.

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   21. mája 2020

   Na akú pôdu ?! Veď to do čoho sejú tú svoju kukuricu a repku sa už na pôdu vôbec nepodobá .Je to len mŕtva minerálna hmota,ktorá slúži ako médium na zapravenie syntetických hnojív (výnimočne aj maštaľného hnoja či kejdy) a ako strecha po ktorej stekajú atmosférické zrážky úspešne berúc so sebou smerom do Čierneho mora to najcennejšie – ornicu! A čím viac a rýchlejšie- tým lepšie ! Nas..ť m do rúk !

 5. blank
  Jozef Bulla
  21. mája 2020

  Žiaľ to isté. Pôdohodpodárska veda je aj ďalej popoluška,napriek proklamácii v Programovom vyhlásení vlády. Stále sa opakuje realita z minulých Fico a uč. spol. vlád. Za čem bukvy!? prof. Jozef Bulla

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   21. mája 2020

   Nad čím nariekate ? Ved si robíte čo sa vám zachce ! A to už dobrých 70 rokov ! Dúfam, že konečne vám niekto tú protispoločenskú diverznú činnosť zarazí !

 6. blank
  Robert Dohál
  21. mája 2020

  Marian Kohút: Dobrý gazda a hospodár
  Karol Vinš: Skvelý manažer
  Obaja čestní ,charakterní chlapi
  Ostatných osobne nepoznám ale všetkým gratulujem a držím palec aby dobre radili. A pamatujte páni na toto:
  „Ani prírodné katastrofy,ani vojny nenarobia toľko zla a škody, ako zlé riadenie „.
  To povedal predseda PD Vlára Nemšová na VČS v marci 1990.

  Odpovedať
  1. blank
   jozef R
   23. mája 2020

   Predseda PD Nemšová toho zažil málo, asi to bol nejaký mladý uvedomelý boľševik.
   V poválečném období zaručovala KSČ ústy svého předsedy Klementa Gottwalda i komunistického ministra zemědělství Julia Ďuriše zemědělcům soukromé vlastnictví a důrazně odmítala, že by chtěla zakládat kolchozy po vzoru Sovětského svazu.

   Po únorovém puči v roce 1948 však byly velmi rychle všechny falešné sliby zapomenuty. Komunisté označili sedláky za vesnické boháče, kteří vykořisťují dělníky a drobné zemědělce. Ze dne na den byly zabavovány tisíce hektarů soukromé půdy a třídní nenávist tvrdě zasáhla do života selských rodin. Kulakům, jak začali pejorativně označovat úspěšné sedláky, byla nejen zabavena půda, ale i veškerý majetek. Velmi často byli vyhnáni z rodných gruntů a dokonce i žalářováni. Jejich rodiny byly přestěhovány až na druhý konec republiky, děti nesměly studovat. Tyto činy patří k nejhorším zločinům totality.

 7. blank
  realista
  21. mája 2020

  Robert to bol super vtip.

  Odpovedať
 8. blank
  Realist
  21. mája 2020

  Stašek vybav aby zrušili dotacie na celom svete a my slovensky farmári to prvy podpišeme ale aj ty patriš asi do skupiny s niššim IQ ze obvinujes farmarov za vsetko a teraz ked vas dedoles zalesni urodnu zem tak budes nadavat na farmarov ze nemas co do tej vymachanej papuli trocha rozmyslaj kto to tu cele sposobil

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   22. mája 2020

   Vo veci zrušenia dotácií mi hovoríš z duše ! Lebo to by bola síce určite bolestná liečba ,ale určite by pomohla, k tomu,aby sa aj naše poľnohospodárstvo vrátilo k zdravému roľníckemu základu ,ktorý všade v kultúrnom svete predstavujú rodinné farmy.Veď Európa si takto cez umne riadené dotovanie východných kryptokomunistických poľnomolochov udržuje pod kontrolou potenciálnu konkurenciu. A považujem za drzosť ,aby sa za farmárov vydávali ľudia, ktorí sú vrahmi života v tých našich tzv.poliach . Kedysi sa pre našu poľnú krajinu zaviedol pojem „kultúrna step“. To možno platilo tak do 70-tych rokov.Dnes to už totiž nie je kultúrna step ,ale KULTÚRNA PÚŠŤ ! A čím skôr sa s jej oživovaním začne ,tým lepše….

 9. blank
  Milan
  22. mája 2020

  Stašek, ste zrelý na lekára. A nie som istý, či aj ten Vám pomôže. Toľko žlče a zlosti. Potrebujete na liečbu byť hladný. A čudujem sa, že nie ste medzi poradcami.

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   22. mája 2020

   Ja som totiž ako dieťa zažil ,keď komunisti tými najpodlejšími úskokmi a likvidačným nátlakom prinútili po dvoch rokoch mojich traumatizovaných starých rodičov „dobrovoľne“ vstúpiť do JRD.Takže áno – v tejto veci nenávisť naozaj pociťujem a vôbec sa za ňu nehanbím.Navyše keď vidím k akej kataklyzme života to v našej poľnej krajine viedlo…Lebo to čo sa v našich poliach dialo od čias tzv.socialistickej kolektivizácie poľnohospodárstva a kam to tí naši pohrobkovia bývalých JRD a ŠM (za priplácania štátu) dokočírovali je na zgrcanie ….Samozrejme páni „súdruhovia“ v predstavenstvách súčasných poľnomolochov majú strach o svoje parazitne nadobudnuté bankové kontá…Dúfam ,že oprávnene!

 10. blank
  igor
  22. mája 2020

  Pán Stašek,zabudol si si dať tabletku?Alebo si zabudol kde sa nachádza ambulancia do ktorej patríš?

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   22. mája 2020

   Neviem kto je tu normálny. Či človek, ktorý chce aby aj v poľnohospodárskej krajine pulzoval aký taký život ,alebo človek ktorý sa zastáva tých ktorí za 70 rokov vykántrili v poľnej krajine celý rad rastlinných a živočíšnych druhov, natiahli do nej diviaky a jelene ,zbavili ju pomaly aj posledných zvyškov drevinnej vegetácie a vysušili do mrte pomaly aj posledné mokrade.A ešte za to chcú dotácie …

  2. blank
   stašek
   22. mája 2020

   Ja nepotrebujem žiadne tabletky . Som len človek, ktorý za 71 rokov svojho života už kadečo videl a zažil a pamätám ešte poľnú krajinu plnú nielen bohatých úrod ,ale aj prírodného pôvabu, v ktorej na jar spievali škovránky, honcovali sa zajace, čirikali jarabičky a tokali bažanty. V lete tam na trávnatých medziach a krmovinách pracovali neúnavné včeličky a čmeliaky ,vrátane bzukotu celej škály pestrého hmyzu.Popritom poľné cesty a vodné toky lemovali aleje a brehové porasty kde nachádzali bohaté hniezdne možnosti drobné spevavce.Toto všetko tá vaša -od amerických kapitalistov prevzatá -veľkovýroba zničila .A súčasní tzv.farmári to tuším chcú doviesť do zničujúcej „dokonalosti“. A ešte za to chcú peniaze! To hádam nie ! ….Takže vážený pane : ja nepotrebujem lekára ani tabletky, ale Vy by ste mali trochu viac pozorovať ,cítiť ,rozmýšľať a sledovať aj históriu – nielen svoje bankové konto…

  3. blank
   GJ
   23. mája 2020

   Ruku na srdce, Igor ! Pôda je v dezolátnom stave (mimochodom na počudovanie hovorila o tom aj Matečná), Všetko, čo malo v poli alebo okolo lístie a hniezda je vytrhané, rozorané, brehové porasty poničené. Nevľúdna krajina. A aj takto zúbožené pôda má slúžiť na kŕmenie dízlových áut naprieč Európou ?

 11. blank
  Pišta
  22. mája 2020

  Veľa kuchárov polievku neuvarí.

  Odpovedať
  1. blank
   esháerkár
   22. mája 2020

   stašek mi z duše vraví…dávam palec hore.

 12. blank
  BIG FARMER
  23. mája 2020

  Okrem nekompetentnosti aj negovanie odbornikov. Naozaj nikto z SPPK?! Cest vynimkam v partii je par odbornikov ale je to hotova katastrofa. Preco ste nam to pan Matovic urobili? 20 rokov cakame na poriadneho ministra – manazera a zase sme mimo hry 4 roky.

  K panovi Stasekovi len tolko. Nase farmy budu este vacsie a stroje este silnejsie a nastastie vy tu uz dlho nebudete. IQ nizsie ako moj 400 konovy traktor.

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   23. mája 2020

   Cit.“Naše farmy budú ešte väčšie a stroje ešte silnejšie …“.Nič lepšie nevystihuje skutočnosť, že na naše poľnohospodárske školy už dobrých 70 rokov chodí „študovať“ intelektuálny ODPAD ! (česť výnimkám – ja však bohužiaľ žiadnu nepoznám ..!) To, že ja tu onedlho nebudem je mi jasné.To len vy si vo svojej neokomunisticko-mafiánskej nadutosti myslíte,že tu budete naveky ! Zabúdate, že každá pesnička má svoj koniec a ten váš sa určite blíži ! A ako správna zdochýnajúca kobyla len kopete a kopete …Do všetkého a každého kto si dovolí mať iný názor …Typickí“súdruhovia „…

  2. blank
   jozef R
   23. mája 2020

   Tak, tak. A na tie veľké stroje si dajú potom pán red farmer riadne závažia. Treba pôdu zhutňovať, nech nesiaka voda.

  3. blank
   23. mája 2020

   RE “ jozef R“ bol by ste prekvapený, ale často ten Váš ZETOR s „trojákom“ pluhom viac zhutní pôdu ako dobre doťažený „500- koňový“ veľký traktor…..
   …ale teraz je móda vybľakovať tak vybľakujme…..

 13. blank
  Robert Dohál
  23. mája 2020

  Pán minister by mal byť obozretný, keď mu fandia ľudia plní nenávisti a túžby po pomste.Dúfam že takí nie sú aj medzi tými poradcami.
  Také vedenie už na MPSR bolo po prevrate.To boli bolševici jak vyšití. Pomsta a heslo „kto nejde s nami ide proti nám“. . . Potom ich vlastní z KDH museli odvolať, aby nerobili ostudu.
  Ale kľud , to po každých voľbách vyvoláva nová vláda u časti voličov nádej na „spravodlivú pomstu“. Ale spravodlivý hnev neexistuje. Sú len:
  Pýcha, lenivosť,závisť,lakomstvo,smilstvo,obžerstvo a HNEV.
  Našiel ste sa, pán nenávidiaci ?
  Už som to tu pred pár dňami písal, ale zopakujem:
  Mičovský je slušný človek a podľa CV doteraz, aspoň čo ho sledujem od cca 2010 roku, keď sa postavil proti zločincom vo vedení Štátnych lesov. . .
  A keď mu chcete niekto niečo poradiť, tak mu napíšte. Akurát nezabudnite napísať svoje meno. Možno pribudnete medzi poradcov.

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   24. mája 2020

   Určite sa nechcem mstiť na tých ktorí za združstevňovanie už priamu vinu nenesú.Určite však nikdy nebudem schvaľovať tie spôsoby vášho „hospodárenia“,ktoré na tej historickej krivde s následkami likvidácie roľníckeho stavu a života v poľnej krajine stavajú. Ja a mne podobní chceme len maličkosť : aby hospodárenie v poľnej krajine neznamenalo devastáciu iných foriem života a aby sa už konečne začal pred „poľnohospodármi“ chrániť ich základný výrobný prostriedok – pôda ! A ukazuje sa ,že to sa zrejme inak ako zánikom veľkovýroby nedá …

  2. blank
   stašek
   24. mája 2020

   KDH boli debili, ktorí si asi predstavovali, že slovenská dedina túži znovu po svojich švíčkoch .A tak aj dopadli.Nad takými hlupákmi nebol problém zvíťaziť.Zvlášť takým,ktorí sa vycvičili ešte v komunistickom intrigánstve… Pýcha ,lenivosť,závisť,lakomstvo ,smilstvo,obžerstvo a HNEV – vystihli ste to dosť presne .Sú to totiž vlastnosti väčšiny „nedocenených“ a nepochopených „géniov“ – členov predstavenstiev pohrobkov JRD a vlastníkov bývalých ŠM.(Len miesto obžerstva by sa asi hodil skôr termín „NENAŽRANOSŤ“a ešte by som pridal aj to čo je pre týchto ľudí najtypickejšie – AROGANCIA a KARIÉRIZMUS.) A ešte niečo : s p.ministrom sa osobne poznám a práve preto svoje meno neuvádzam.To však vy asi nepochopíte… Podľa seba súdim teba – však .Nie každý kritik je však kariéristom…

 14. blank
  esháerkár
  24. mája 2020

  Môj názor:“podujatia“ tu tvrdia,že taký váš Zetor je väčší zhutnovač pôdy ako mega stroj. Vysvetlím pointu-veľké traktory sa vyrábajú len a len preto,aby čím skôr s minimom ľudí porobili čo najviac ha-absolútne o nič iné nejde-kvalita a krajina je druhoradá-treba z minima vytĺcť maximum! Určite je naivné si myslieť,že fabrika a majiteľ stroja rieši dáke zhutňovanie (fabrika s tým nič neurobí a majiteľ ani sám nevie kde ma „svojich“ 10000 ha v prenájme od SPF-tak je naivné si myslieť,že práve jeho trápi tlak na podložku). 500 koňový traktor-je už na pásoch-prečo? Pre tlak na pôdu? Nie!Pre adhéziu!Pre nič iné – váha cez 16 t+ a náradie ktoré k nemu zodpovedá má od 9 t hore. A keď sa takáto súprava otáča na úvrati-to je „balzam“ pre pôdu-no sem tam im dačo vzklíči. Keď sa pozriem z boku myslím,že je to poľná cesta a nie pole. No a k tomu Zetoru nech má 4 t+ten troják 900 kg, pneu nafúkané 1,3-1,6 baru, úvrate 4x užšie…

  P.S. na záver chcem napísať,že po krajine vidím spústu Zetorov ktoré dokážu s perfektne nastaveným pluhom krásne zorať. Povymetať všetky rohy na poli…No 400,500 a viac koňové stroje som s pluhom ja zatiaľ nevidel . Tak sa zamyslite ktoré traktory a s akým náradím nám viac zhutňujú parcely…

  Odpovedať
  1. blank
   podujatia
   24. mája 2020

   k tomu ZETORU Vašou logikou – koľkokrát prejde po úvrati ten Váš ZETOR ?
   K tomu veľkému traktoru na koľko má on nafúkané pneu ? a prečo je na pásoch – prečo asi …fabrika sakramentsky rieši zhutňovanie – „komunistov“ v USA, Kanade Austrálii a už aj v Rusku tento problém veľmi veľmi, zaujíma…..( o zásluhách bruselských byrokratov ani nehovoriac)
   na večerné čítanie odporúčam J. Semetko traktory a automobily 3, Príroda 1981 ak si myslíte že sa od komunistov niečo zmenili – potom F. Bauer Traktory a jejich využití ProfiPress, 2013, atd., atd.,…..a pre slovenských „farmárov“ podstatu problému najlepšie vystihuje jedna reklama prikladám –>https://www.youtube.com/watch?v=twDi9kWobGo

   pozrite preštudujte, v knihách možno nájsť nielen pobavenie ale i poučenie….

 15. blank
  Leonard Slivka
  24. mája 2020

  Veľmi pekne sa tu žeriete.Bez želateľného výsledku. Viete prečo? Lebo vám nejde o spravodlivosť a nápravu, ale o to, aby ste sa dostali aj vy ku korytu a nabalili sa. Pritom nikoho z vás nezaujíma, že „výrobou“ Registrov obnovenej evidencie pozemkov (ROEP) bolo v záujme vás, veľkolatifundistov ukradnutých viac ako 40% výmery pozemkov t. j. viac ako osemsto tisíc hektárov od ich právoplatných alebo potenciálnych vlastníkov. A všetci si na nich bez hany a hanby mastíte kapsy. Jeden pán tu uviedol, že je mu 71 a vie o čom hovorí. Nuž mne je 81 a tiež viem o čo hovorím. Hovorím, že kým sa všetky pozemky nedostanú k svojim oprávneným vlastníkom, poriadok ani spokojnosť tu nebude. Podotýkam, že na realizácii ROEP-ov sa podieľali všetky vládnuce politické partaje a garnitúry – pravé, či ľavé, kresťanské, či komunistické. Všetci porušili a dodnes porušujú ústavné právo asi štyroch miliónov občanov na vlastníctvo majetku. Preto by podľa mňa mali ísť okamžite do basy prinajmenšom tieto persóny – všetcí doterajší : ministri poľnohospodárstva, predsedovia Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, riaditelia krajských a okresných poľnohospodárskych odborov a riaditelia krajských a okresných správ katastrov. Preto, lebo títo funkcionári celú lúpež legislatívne pripravili a dôkladne zrealizovali aj napriek rozporu s ústavou. Podotýkam, že ja nevlastním a nikdy som nevlastnil ani meter štvorcový poľnohospodárskeho pozemku, ale neprávosť je neprávosť. Nech sa týka kohokoľvek. Treba okamžite zastaviť pozemkové úpravy, zrušiť registre, vypracovať novú, spravodlivú evidenciu pozemkov, nezabetónovať súčasný vlastnícky stav a neplytvať ďalšími miliardami v záujme nenažrancov. Až vtedy, keď sa vykoná takáto náprava, je možné očakávať zmenu k lepšiemu v našom „chlebovom“ odvetví ako poľnohospodárstvo zvyknú nazývať tí, ktorí si na ňom voľkajú.

  Odpovedať
  1. blank
   SHR
   24. mája 2020

   Krátký príspevok k pánovi. Som SHR a v roku 2015 som zdedil pôdu ktorý bol v správe SPF. Užívať nemôžem lebo hospodárí na pôde s.r.o ktorý uzavrel zmluvu v r. 2013 so SPF na 10 rokov takže musím ešte počkať 4 roky aby som mohol užívať vlastnú pôdu. Je to spravodlivé?

  2. blank
   anton julény
   30. mája 2020

   pán Slivka, vaše názory vysvetľuje to, že nič nevlastníte. nezúčastnil ste sa ROEPov, nezúčastnil ste sa projektov pozemkových úprav a preberáte názory, ktoré s realitou veľa spoločného nemajú. vaša predstava reformy by nás doviedla presne do takého stavu, ktorý kritizujete. Ak sa udiali neprávosti, treba ich riešiť právnymi prostriedkami, lebo by vznikli nové – preto sa mnohé problémy v katastri dajú vyriešiť dohodou, a ak to nejde, tak súdnym konaním. Musíte si uvedomiť, že tu už máme aj druhú, tretiu generáciu vlastníkov. Spracovanie ROEP a aj projektov je závislé od samotných vlastníkov a vyžadujú ich aktívnu účasť a aktívne uplatňovanie svojich práv, nielen počas konania, ale neustále. Len tak zabezpečíte to, aby bol v údajoch katastra a užívacích vzťahoch poriadok.

 16. blank
  Robert Dohál
  24. mája 2020

  A JEEEEEEJ !!!!!!
  Pán nie len nenávidí ešte sa aj priznáva, že je SPRAVODLIVÝ.
  Tu už je ale každá rada márna.Ale možno predsa len niečo:
  Lk 18,9-14
  Tým, čo si namýšľali, že sú spravodliví a ostatnými pohŕdali . . .
  A tomu odborníkovi na orbu ? Utuženie pody sa nehodnotí zamyslením ani pohľadom z cesty ale objektívnym meraním . Napr. penetrometrom .
  Tiež hospodárime s 400 ps traktormi,na dvojmontážach, alebo flotačných pneu podhustených na 0,9, kombajn na pásoch s 12m lištou,odvážame s poľa s prekladacím vozom. . . A utlačenie pody ? To nepoznáme,lebu ju jednoducho neutlačíme.Aj podrývak máme, ale ho už 5 rokov nepoužívame.
  Niet čo podrývať, keď neutlačíme. Penetrácia našich parciel musí byť po prejazde stroja rovnaká ako tam kadiaľ koleso,resp. pás neprešiel. Čiže žiadna.
  Zdá sa vám to neuveriteľné ? Tak si pozrite: pfanzenforschung.de, notillfarmer.com atď.
  Ale ak ste s tých čo neuverí kým neuvidí, ozvite sa . Ukážem, predvediem, vysvetlím.
  robert.dohal@gmail.com

  Odpovedať
  1. blank
   Rudolf Bella
   25. mája 2020

   8. Prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy: obsahom novely je aj nové zmenené ustanovenie § 13 ods. 2, pričom prednostné právo zostáva nájomcovi zachované, okrem prípadov, ak prenajímateľ (vlastník) alebo blízka osoba prenajímateľa podniká v poľnohospodárstve alebo ak došlo k prevodu / prechodu vlastníckych práv k pozemku. Na druhej strane, ak prenajímateľ (vlastník) pozemkov prenajme pozemky inej osobe a tým poruší prednostné právo, takýto právny úkon prenajímateľa je neplatný.

  2. blank
   jozef R
   25. mája 2020

   Pán Bella, ten §13 ods.2 teda hovorí, že vlastník sa k svojej pôde dostane iba vtedy, keď sa stane podnikateľom v poľnohospodárstve ? Takže, keď vlastním 15 árov OP a budem si chcieť dopestovať zemiaky a kapustu pre svoju rodinu, tak mám začať podnikať v poľnohospodárstve ? Inak sa k svojmu majetku nedostanem a musím ho naďalej prenajímať ? To kto hlasoval za tento zákon ? Celý zákon o nájme je potrebné zrušiť, lebo do neho neokomunisti postupne prepašovali množstvo protiústavností, aby ešte vo väčšej miere mohli parazitovať na majetku niekoho iného. Slobodná vôla zmluvných strán je tu len trpká fráza.

  3. blank
   stašek
   26. mája 2020

   Podľa vyjadrení niektorých vyznávačov mechanizácie s hmotnosťou a rozmermi menších tankov sa musí týmto monštrám prispôsobiť výmera jednotlivých honov (dokonca podľa niektorých tvrdení im fandiacich laikov sa tí „obri“ na menšej parcele ani neobrátia – zrejme obrazne myslené). Trošku však zabúdajú na zásadu ,podľa ktorej mechanizácia by sa mala prispôsobovať prostrediu ,v ktorom má pracovať a nie prostredie mechanizácii.Aj na tom najlepšie vidieť ako sa naši súčasní kryptokomunistickí veľko“farmári“ vzdialili prírode a ako sa ešte stále riadia komunistickou dogmou vytýčenou kedysi pre „socialistické poľnohospodárstvo“ : INTEGRÁCIA ,ŠPECIALIZÁCIA, KOOPERÁCIA. Áno – bolo by to pekné ,keby sa touto cestou v poľnej krajine zároveň zabezpečili aj podmienky pre život iných živých organizmov čiže pre aspoň takú biodiverzitu ,akú môžeme vidieť tam ,kde sa hospodári na rodinných farmách (Rakúsko, Nemecko, Francúzsko….vlastne celá západná Európa,stačí si kliknúť na satelitnú mapu Európy a už podľa veľkosti honov poznáte bývalú hranicu „železnej opony“ ). Lenže to chce hlavne jedno : a to aby sa u nás obnovil roľnícky stav .A obávam sa ,že to bude proces veľmi dlhý a zložitý.Lenže inej cesty niet . Lebo naši neokomunistickí „veľkofarmári“ majú od roľníka veľmi ďaleko .Sú to len bezduchí vykorisťovatelia bez úcty k pôde .Žiadny div ,veď drvivá väčšina z nej im nepatrí a tak sa voči nej aj správajú …Po nich potopa …

  4. blank
   Nohavica
   26. mája 2020

   Načo je tam sedem farmárov a šesť lesníkov ? Kde sú potravinári, krajinári, vinári, veľkí farmári, pozemkové úpravy atď…..? Úplne to popiera zámery z PVV. Z tejto zostavy asi ani p. minister nie je nadšený.

  5. blank
   anton julény
   30. mája 2020

   @jozef.r využite zákonné postupy, aby ste sa k užívaniu svojej pôdy dostal. využite §12a, lebo sa dá predpokladať, že nemáte len jeden pozemok. na druhej strane máte pozemkové úpravy, aby vám umiestnili pozemok podľa vašich predstáv, možností a primeranosti. ale ak chcete hospodáriť, tak verím tomu, že sa nájde riešenie, ktoré vás uspokojí.

 17. blank
  Rudolf Bella
  26. mája 2020

  Pán Jozef ten §13 odst. 2 ste nepochopili. Zmluva ktorú podpísal SPF na 10 rokov sa ruší ak sa stane majiteľom nový majiteľ vlastník pôdy na LV.
  Kúpou pozemku, dedením pozemku – prevod/ prechod vlastníckych práv.
  Písomne požiadajte nájomcu, SPF, okresný pozemkový úrad o navrátenie pôdy na Základe zmeny vlastníka pôdy.

  Odpovedať
  1. blank
   anton julény
   31. mája 2020

   a využite §12a, aby ste mohol hospodáriť na scelených podnájomných pozemkoch. to je jeden z prípadov, na ktorý §12a funguje tak, ako má – teda pre vás ako nárokovateľný postup.

  2. blank
   dedo jozef
   31. mája 2020

   vymeniť okamžite legislativcov,inak budu meniť zakony len pre svojich pritakavačov aj 5 krat za rok.ten kto ma uzatvorenu zmluvu na 10 rokov na akukolvek prevadzku rata s tym ,že mu zmluva konči po 10 rokoch,zakon na polnohospodarsku podu dava tiež ochranu min.5 rokov max.15 rokov,tak ake prednostne prava,rovnaka štartovacia čiara,mlady to ma ovela ťachšie začinať ako doterajši,ak nie tak aspon 50 na 50,čo sa tyka spf,takto zasahovať do sukromnej pody je fakt ako za socializmu,prve zmluvy su podmienene kupov podniku,dnes niekde žiadne podniky,len prednostne prava,ktore ktovie ako vznikli, len same klamstva,podeliť si podu bolo lahke,vzdať sa jej je ťažke,dnes menia zakony ti isti ľudia ktory ich tvorili,

  3. blank
   SHR
   31. mája 2020

   SPF v takých prípadoch kedˇ hlásí pôvodný vlastník ku koncu oktobra bežného roka už neeviduje pôdu vo svojej správe dˇalej. Problém robí väčšinou nájomca s vrátením, a ešte niečo : rozdrobené parcely, ktoré tvoria podstatnú časť v katastri, nie je možné vziať do užívania kedˇ v príslušnej parcele nevlastníte nadpolovičnú väčšinu. Prečo? Ani vtedy kedˇ som podnikateľ?

  4. blank
   jozef R
   1. júna 2020

   Pán Julény, ten §12a je po pozemkových úpravách z r.2013 bezpredmetný.

  5. blank
   anton julény
   2. júna 2020

   Jozef R, slovné spojenie „scelené podnájomné pozemky“ nie sú pozemkové úpravy, je to len zvýraznenie faktu, že rozdrobené a roztrúsené podielové vlastníctvo sa cez §12a scelí do zmysluplného podnájomného pozemku.

   V odmietnutej novele zákona o pozemkových úpravách bol nový §12d, ktorý riešil práve problém podnájomných pozemkov po pozemkových úpravách, od §12a sa líšil tým, že vytvorenie podliehalo súhlasu dotknutého vlastníka. V §12a sa vlastníkom len oznamuje, že na ich pozemkoch vznikol podnájomný pozemok.

 18. blank
  realista
  26. mája 2020

  Re „Stašek“ tak skúsme pohľad za európsky plot – hlavný konkurent napr.
  USA:
  https://earth.google.com/web/@40.40812627,-88.50819755,243.25582147a,25174.65845566d,35y,-0h,0t,0r

  skúste aj napr. Austráliu ….všade samí komunisti

  Odpovedať
  1. blank
   Robert Dohál
   27. mája 2020

   Nechaj tak, nenamáhaj sa
   Ten je z tej katogórie cit.: „V r..i bol a h…o vie.“
   A tak bohužiaľ aj ostane.
   Tiež som chcel napísať niečo o Ohio. Keď tam v r. 1903 dávali pionierom tých 90 acres . . .
   A keďže sú tam dnes 1000 – 3000 ha farmy, tak by tam ten SPRAVODLIVÝ mal ísť poupratovať, vyhnať neokomunistov a obnoviť roľnícky stav.
   Ale čo už ?
   Bože, a či sme všetci tvoji ?

  2. blank
   stašek
   28. mája 2020

   Tiež by som mohol dať príklad – Japonsko, kde má poľnohospodárska výroba takmer záhradkársky charakter – a vysokú produkciu .V skutočnosti sa dá povedať, že v tomto platí základná úmera : čím väčšia hustota obyvateľstva ,tým menšia výmera hospodárstiev. A my žijeme v Európe kde sú oproti Sev.Amerike značne odlišné ekologické ,hlavne klimatické a pedologické a tiež aj demografické podmienky ( hustota obyvateľstva v USA 30 ľudí/km2,Kanada „až“ 3 ľudia /km2 ,Slovensko „len“110 obyv./km2!).Obrovské farmy a lány v Sev.Amerike vznikli na stabilizovaných ekologických podmienkach prérií (s hlbokými pôdami),podobne ako napr.ukrajinské a ruské stepi -celiny a preto si tento vyložene veľkovýrobne kapitalistický spôsob môžu dovoliť. Slovenská poľná krajina (tak ako v takmer celej Európe) bola kedysi vlastne súvislým lesom a vznikla po jeho postupnom odlesnení a to väčšinou v krajinách aluviálneho typu (v povodiach najväčších európskych vodných tokov a ich prítokov) .Hĺbka pôdnych horizontov je v str.a západnej Európe preto vo všeobecnosti menšia ako v Sev.Amerike a preto v rozumne riadených (a komunistami neznásilnených) európskych štátoch prevládlo jednoznačne citlivejšie hospodárenie na menších rodinných farmách.A bolo by tomu určite aj u nás keby sme neboli zločincami nútení absolvovať dobrodružstvo nazývané socialistickou“kolektivizáciou“poľnohospodárstva.Takže tak vážený pane ! Zase sme pri tom ,že treba zohľadňovať predovšetkým prírodné,čiže ekologické podmienky.Predtým by ste ich však museli najprv poznať .A nie len to, že raz prší,raz je sucho a obrovský traktor (kúpený aj z dotácií ) mi odvedie aj obrovskú robotu .Ale to sme zase pri tom o čom som tu už písal .O „úrovni“ absolventov nášho poľnohospodárskeho školstva ,o ktorých platí -podľa istého diskutéra – že všade boli a všetko vedia .Len o pôde vedia veľké hov.o !

 19. blank
  agrarnik zHN
  28. mája 2020

  ten STAŠEK asi na niečom fičí

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   28. mája 2020

   Fičím na tom, čo evidentne chýba väčšine našich postkomunstických tzv. poľnohospodárov – na láske k prírode a ľuďom, na dlhoročne získavaných vedomostiach a schopnosti veci analyzovať a syntetizovať . .. Pre nechápavých a zákerných ľudí Vášho typu je zrejme symptomatické nepohodlných označiť za bláznov ,alebo narkomanov.Keď už sa nenosí triedny nepriateľ …

 20. blank
  JanoSK
  29. mája 2020

  Vážený p.stašek, Ste sa rozpísal dosť agresívne, napriek tomu, že fičíte na láske k pôde a ľudom..
  Vy máte sen o návrate roľníckeho stavu, ako jedine správneho riešenia. Nechcem Vám brať ilúzie o tom, ako dnes fungujú malé rodinné farmy v Nemecku a pod…. spájajú sa do väčších celkov, kupujú väčšie stroje, aby sa práca urobila efektívnejšie, resp.koľko percent príjmu je poľnohospodárska činnosť ( pojem aktívny farmár ). Ani nechcem písať o tom, či orba s malým Zetorom je to, po čom pôda prahne..resp ako trpí pod gumennými pásmi veľkých strojov s tlakom na podložku menej ako 0,5 kg/cm2 ( keď idete po poli pešo, mali by Ste mať snežnice, aby Ste nespôsobili väčšie zhutnenie ).

  Vy máte sen. To znamená, že niečo chcete, vidíte to v diaľke, ale neviete ako sa tam dostať. Okrem sna jestvuje aj cieľ. To znamená, že vidíme kam sa chceme dostať, aj čo treba spraviť, ako sa tam dostať. To je kvalitatívna úplne iná úroveň. Takže poďme z Vášho sna spraviť cieľ. Slovensko má 1.4 M Ha ornej pôdy. Koľko ha má mať ten ideálny správny sedliak ? Dajme mu 20 ha ( zároveň navrhnite, koľko ha už nesmie mať, lebo bude kulak., resp. iný nepriateľ dobrého sedliaka a to sa nesmie – 40 ha ? ). Koľko z tých 1.4 M Ha rozdelíme medzi dobrých sedliakov ? Pre začiatok tak 1/3 celkovej výmery ? Keď sa to rozbehne, postupne môžeme spraviť aj zvyšné 2/3 rozlohy. Takže zoberieme 466.000 ha pôdy a rozdelíme ju po 20 ha, tým nám vznikne 23.300 nových šťastných sedliakov. Keďže všetko nezvládnu sami, priradíme im ešte 0,5 manželky/syna a pod, takže ďalších cca.11.500 ľudí. Je jasné, že sa každý bude potrebovať dostať na tú svoju parcelu, takže vybudujeme poľné cesty, remízky a pod., čo síce bude tak 10% plochy, ale to beriem ako drobnosť. No a keďže tých 23.300 nových sedliakov má základný prostriedok – pôdu, asi bude potrebovať aj nejakú techniku – taký malý traktorík 25 HP s pluhom, sejačku, rozmetadlo, vlečku, až sa hanbím povedať že aj postrekovač, 50.000 EUR každý rád vytiahne z ponožky. ( samozrejme bez dotácii !). To zatiaľ len pre rastlinnú výrobu, živočíšnu rozbehne až v druhej fáze. Ako vidíte osevné plány ? 3 ha pšenice, trochu cvikle, zemiaky, ľan..? určite nie repku. Trochu by som potreboval pomôcť s tým, ako pozberáme úrodu na 23.300 nových parcelách – nevadí, namiesto kombajnov s dennou výkonnosťou 30 ha a ročne 800 ha budeme potrebovať zopár nových menších, lišta 3 m, tak 6 ha denne aj s presunmi. Budeme potrebovať pozberať pšenicu – tak 1/4 plochy z 466.000 ha , teda asi 115.000 ha za 3 týždne ? 5.500 ha denne pri 6 ha, je len okolo 900 kombajnov s obsluhou. Môže dobrý sedliak odviezť a predať svoju úrodu obilia napr.z 2 ha teda asi 10 ton pšenice do veľkého sila Babišovi? Alebo môže tam aspoň skladovať , resp.má si postaviť svoju vlastnú sýpku? Môže šťastný sedliak mať aj iné zamestnanie ? Alebo mu stačí keď bude žiť z tržby čo dorobil na svojich 20 ha?
  Slovensku je zamestnaných ( teda v produktívnom veku ) asi 2.5 milióna ľudí, nájsť na úvod 25.000 ľudí nemôže byť problém, to je iba 1% zamestnaných ! Retro je dnes in, prísť s ideou back to 1947 bude mať šancu na úspech, vtedy pracovalo v poľnohospodárstve na Slovensku 60% obyvateľstva, a to ešte nemali ani ten Zetor 25…
  Držím palce..
  Trochu Ste si to zjednodušili a našli Ste si nepriateľa – zlú veľkovýrobu a zároveň aj správne riešenie – dobrého sedliaka. Realita je asi ale trochu zložitejšia ako rétorika z Rudého Právo z roku 1972, čo obsahom a formou tak trochu pripomína Vaše príspevky. Slovenské poľnohospodárstvo nie je v dobrom stave, to nie je žiadna prekvapivá novinka – je to dlhodobý proces úpadku, filozofovať kedy a kto ho spôsobil je zbytočné. Smutné je to, že aktuálna vízia najbližšieho obdobia neprináša optimizmus. Trochu by mohol pomôcť väčší záujem obyvateľom o kvalitu potravín a sledovateľnosť pôvodu výrobkov. Kde bude väčší dopyt, bude vznikať aj ponuka. Viniť za aktuálny stav to, že u nás jestvujú od roku 1948 veľké farmy je asi trochu scetné

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   30. mája 2020

   Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody…Dali ste si prácu dokázať mi,ako to nejde. S „logikou“ typickou pre komunistických poľnohospodárskych „odborníkov“, ktorí si myslia, že keď sa má niečo urobiť ,tak to musí byť hneď ,najlepšie zajtra a keď to nejde inak tak aj nasilu.A hlavne nasilu ! Nikde som nenapísal, že by to malo byť tak rýchlo, ako keď Vaši ideologickí predchodcovia ,doslova takmer za noc „spáchali „socialistickú kolektivizáciu poľnohospodárstva“. Nikde som nenaznačil časový rámec ,v ktorom by sa mali tieto ,pre krajinu určite pozitívne zmeny uskutočniť .Veľmi dobre si uvedomujem, že to bude proces dlhý a bolestný (nielen pre šéfov terajších poľnomolochov) ,ale aj pre tých malých farmárov, ktorí svoje sily možno precenia a tých ,ktorým by sa možno aj darilo ,lenže ideologickí zástupcovia veľkovýroby im hádžu a aj budú hádzať polená pod nohy. Úplne zbytočne tu argumentujete tým, že malý sedliak si nebude môcť dovoliť to čo si dnes môže dovoliť „pohrobok“ JRD či ŠM. Toto ste nejako nedomysleli,lebo musí byť jasné, že charakteru poľnovýroby sa budú musieť prispôsobiť aj naväzujúce odberateľsko – dodávateľské vzťahy a technická infraštruktúra.. Tak ako to funguje tam, kde poznajú hlavne rodinné farmy .Píšete,že v Nemecku sa farmári sami grupujú do väčších celkov.Chcete mi hádam tvrdiť, že sa dobrovoľne vzdávajú práva vlastniť a užívať podľa vlastného uváženia svoju vlastnú pôdu a stávajú sa „bírešmi“ na svojom vlastnom majetku ?! To hádam nie ! Nepochybujem ,že nejeden nemecký „kulak“ by rád vlastnil tisíce ha veľkú farmu .On by však chcel len preto ,aby sa mohol správať ako naši novodobí latifundisti .Veľké hony,veľká mechanizácia =lacnejšia výroba .Na ostatné ako je krajina a jej ekológia sa vys..ť. Lenže niečo im stojí v ceste : a to je vlastníctvo , väčšinou predkami ťažko nadobudnutej a po týchto predkoch zdedenej pôdy,ktorej scudzenia sa hrozí každý poriadny roľník. .. Preto sa naša neokomunistická poľnomafia snaží úspešne torpédovať všetky snahy po komasácii pozemkov ,lebo keby sa z podielnikov (vyprodukovaných uhorským a komunistickým právnym poriadkom) stali výluční vlastníci ,vznikol by u nás trh s pôdou a už by chudákom drobným fiktívnym podielnikom nemohli (v podstate diktovať) smiešne nájomné zmluvy a naďalej si na ich pôde robiť čo sa im zachce…Ja som si nepriateľa v podobe poľnej veľkovýroby nehľadal.Ten sa sám vyprofiloval tým ,že na státisícoch hektárov slovenskej pôdy sa dopustil nielen jej zneúrodnenia ,ale aj genocídy iných foriem života. Na rozdiel od väčšiny západných štátov, s ktorými sa v kvalite poľnej krajiny nemôžeme ani len približne porovnávať…Bohužiaľ …

 21. blank
  zootechnička
  30. mája 2020

  Tragédia je a nikdy nikam nevedie ničenie zabehnutého.Treba skvalitniť už vybudované.Nehádzať polená pod nohy druhým.Pôda predsa niekomu patrí a mala by mu stále patriť.Ani komunisti ju ľudom neukradli .Stále je majetkom vlastníkov pôdy.A Myslím ,že rozumný vlastník sa jej nikdy nevzdá. Možno preto sú trňom v oku práve doterajší najomníci,ktorí platia za pôdu dane do miest a obcí /NIE MALU/ a umožňujú obyčajným ľudom si pôdu ponechať vo svojom vlastníctve.

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   31. mája 2020

   Pani zootechnička : veľmi ,ale naozaj veľmi chabý a demagogický pokus …Čo je to za vlastníctvo a ako môžem s ním nakladať, keď ako podielnik vlastním približne 2 ha pôdy ,lenže najväčší môj podiel predstavuje tretina (asi 0,90 ha) z jednej parcely (ktorú môj prastarý otec kúpil od grófa za peniaze ,ktoré krvopotne zarobil za 8 rokov driny v pensylvánskych baniach v USA ?!A zvyšok „vlastním“ na asi 12 parcelách s približne ďalšou stovkou spolupodielnikov. A to nie na každej parcele tých istých.Áno vlastníci sme,ale len na papieri !Dať túto roztrieštenú držbu do poriadku môže len úradná komasácia! Lenže načo komasáciu, keď vám ,pohrobkom JRD a ŠM súčasný stav mimoriadne vyhovuje ?! Zrejme aj Vám osobne.Že celá socialistická kolektivizácia bola len dobre maskovaná krádež ,a jej následkami dodnes nemôžu uplatniť všetky svoje vlastnícke práva státisíce ľudí a jej súčasným finálnym „výsledkom“ je zneúrodnená pôda ,a krajina s vyvraždenými inými formami života ,to vám nejako nedochádza.A možno aj dochádza ,ale prečo sa vzdávať niečoho z čoho žijete ,však ?A zrejme nie najhoršie … Že je to vlastne parazitácia a teda je to minimálne nemorálne , to Vás a Vám podobných ani len nenapadne …Vôbec by ma neprekvapilo, keby ste boli dokonca tuhá veriaca.Ako nejeden tvrdý komunista za totality …

 22. blank
  zootechnička
  31. mája 2020

  No velmi jednoducho ,,vlastnik je vlastnik,, osobne vlastnim asi viac pody ako vy.A ja som Vas osobne vobec nenapadala tak preco ta žlč.

  Odpovedať
  1. blank
   Robert Dohál
   31. mája 2020

   Pani kolegyňa, toho človeka neriešte.
   Dal som tie jeho „výplody“ prečítať susedovi – psychiatrovi a diagnóza ?
   Bolo by to na dlho, ale v skratke:
   P A C I E N T

  2. blank
   stašek
   31. mája 2020

   Zootechnička : ja Vám Vašu pôdu neberiem ,ale Vy a Vám podobní mi upierate právo s vlastnou pôdou nakladať podľa mojej vôle . ..A ak toto nechápete, tak ste ( o.i.) zrejme absolventka nejakej naše poľnohospodárskej školy a to veľa vysvetľuje …
   Robertko Dohál : vrana k vrane sadá,rovný (zlodej) rovného si hľadá …Veľa (zlodejov) a príživníkov = pohrobkovia JRD a ŠM ….A o Vašom susedovi (ak je to vôbec pravda) len maličkosť : je známe, že každý psychiater sa po čase sám stáva bláznom …

  3. blank
   jozef R
   1. júna 2020

   Stašek, v prvom rade si musíš uvedomiť, že tí, ktorí Ťa tu posielajú k psychiatrovi, na tabletky a neviem kde všade, majú strach z nastolenia normálnych a zákonných pomerov.

 23. blank
  realista
  31. mája 2020

  Re „stašek“ čo nové na farme,? platia dobre ?

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   31. mája 2020
  2. blank
   stašek
   31. mája 2020

   Čo súdruh ,dochádzajú Vám argumenty ?!Netrápte sa ,to sa hlupákom stáva …

 24. blank
  esháerkár
  6. júna 2020

  stašek a jozef R-samozrejme že máte pravdu. Sú naučení sa držať zuby-nechty, konšpirovať a vykrikovať. Bez pomoci vlády by boli nuly. Nikdy nepochopím, prečo ako rentu za môj majetok musím dostať obvyklé nájomné?? Sused mi síce dáva podstatne viac,no vďaka tomuto štátu si nesmiem prilepšiť…

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.