Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Rastlinná výroba Z domova

Včela ako chránený druh?

blank

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) chce, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Taktiež chce spolu s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽaNO) obmedziť chemické postreky, ktoré poškodzujú včely.

Povedal to na stredajšom tlačovom brífingu pri príležitosti Svetového dňa včiel, ktorý pripadá na 20. mája.

„Včela je podobne dôležitá ako iný opeľovací hmyz a zaslúži si, aby si to ľudia uvedomili väčšmi a aby sa nazývala chráneným druhom,“ uviedol Budaj.

Dodal tiež, že okolo 40 percent včiel je v Európe ohrozených otepľovaním a chemickými postrekmi. Budaj má s Mičovským plán, ktorým chce obmedziť chemizáciu polí a aj čas, kedy sa postrekuje.

Dôvodom je, aby sa nepráškovali polia v období, keď včely vylietavajú na polia. Dodal, že 75 percent úrody závisí od toho, či včely sú alebo nie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  Realist
  20. mája 2020

  Pan Budháj a pan Ničomsky zase predviedli svoje nevedomie. Keby si nastudovali legislativu tak by vedeli ze insekticid ( to je postrek proti hmyzu) apropo boli EU ktorej sme clenmi zakazane pouzivat neonikotinody a to kvoli vcelam a je mozne pouzivat iba pyrethroidy a tie su asi take škodne ako cukrova voda aby vedeli tak uz nemusia nic robit a pani pripominam uz zijeme 21 storoci

  Odpovedať
 2. blank
  Fero
  21. mája 2020

  Myslím si že niekto by mal navrhnúť za ohrozený druh normálneho poľnohospodára. Aj ten potrebuje ochranu pred…..

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.