Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Sucho na hornej Nitre zasiahlo všetky plodiny, dážď zachránil jariny a repu

Sucho na hornej Nitre zasiahlo všetky plodiny, dážď zachránil jariny a repu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na hornej Nitre spadlo v minulom týždni 20 – 25 milimetrov zrážok. Pre poľnohospodárov boli záchranou v poslednej chvíli, uviedol Jozef Fabian z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi.

„Zrážky zachránili najmä jariny. Vďaka vlahe sa zotavili aj kukurica a cukrová repa, podobne ako hrach, zemiaky, ale aj ostatné plodiny vrátane ovocných sadov,“ priblížil Fabian s tým, že napriek tomu chýba na hornej Nitre 50 – 60 milimetrov zrážok na štvorcový meter pre normálny vývoj na úseku rastlinnej výroby.

Deficit vlahy sa podľa neho prejavuje nielen na ornej pôde, ale aj na trávnych porastoch. Pôda je na úrovni 50 – 60 % obsahu plnej vodnej kapacity, v dôsledku čoho sa zásoby pôdnej vlahy znižujú. V apríli zaznamenali len 10 – 15 milimetrov zrážok, čo je veľký prepad oproti minulým rokom.

Výpadok krmív až 40 – 50 %

„Dnes je ešte zavčasu hovoriť o výpadku úrody, lebo príroda si to na vegetácii vždy vedela kompenzovať. S určitosťou možno povedať, že výpadok krmív bude 40 – 50 %. Ozimné plodiny pomerne dobre znášajú sucho, keďže využili zimnú vlahu. Pri obilninách očakávame taktiež pokles úrod zrna a hlavne slamy. Až 50-percentný výpadok hlásia poľnohospodári pri zbere zelenej hmoty na senáž. Pri lucerne sa sucho taktiež prejavilo, ale z krmovín ho znáša najlepšie, keďže koreňová sústava tejto plodiny je veľká a dlhá, čím sa zvyšuje jej sacia schopnosť využiť vodu aj z väčšej hĺbky,“ doplnil Fabian s tým, že suchom sú viac alebo menej zasiahnuté všetky plodiny.

Ako dodal, na juhu prievidzského okresu je deficit pôdnej vody najvýraznejší. Smerom na sever okresu, ako aj do vyšších polôh je situácia len o niečo lepšia. Chovatelia hospodárskych zvierat oproti minulým rokom začali s pastvou podstatne skôr, a taktiež hlásia, že pastva je skromnejšia oproti minulým rokom. V minulosti v južnej časti okresu a v produkčných oblastiach vybudovali závlahy, ktoré počas tohtoročného sucha spustli.

„Nová štátna koncepcia s naším okresom nepočíta v rámci obnovy závlah, a tým sa stáva okres Prievidza problémovým a ponechaným napospas prírodným podmienkam,“ uzavrel.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments