Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Hromadný útek poradcov od ministra Mičovského

Ministerstvo pôdohospodárstva

V priebehu tohto týždňa kontaktovalo agrorezort niekoľko poradcov ministra pôdohospodárstva, aby sa vzdali funkcie v poradnom zbore. Zdá sa, že odchod ľudí, ktorých si vybral Ján Mičovský neutícha, ale naopak, naberá na obrátkach.

Odchádzajú štyria rešpektovaní poľnohospodári

Po Samuelovi Vlčanovi,  štátnom tajomníkovi, Martinovi Ondrášovi, šéfovi poradného zboru a Tiborovi Gunišovi, generálnom riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry, v týchto dňoch, podľa informácií portálu poľnoinfo.sk, odchádzajú ďalší štyria blízki ľudia, ktorých si vybral šéf agrorezortu. Ide o členov poradného tímu, ktorí sú medzi poľnohospodárskou verejnosťou zapísaní ako dlhoroční odborníci.

Ešte začiatkom týždňa sa pozície v poradnom zbore vzdal Marián Radošovský, ktorý v minulosti pôsobil vo viacerých oblastiach poľnohospodárstva. V rokoch 2002 až 2005 bol štátnym tajomníkom na agrorezorte a neskôr poslancom parlamentu. V oboch pozíciách hájil farby KDH.

Druhým je Kamil Boroš, úspešný pestovateľ obilnín a olejnín, ale aj významný producent hrozna z okresu Nové Zámky. Napríklad hrozno z jeho vinohradov sa premieňa aj na oceňované vína jedných z najúspešnejších domácich vinárstiev u nás Mrva-Stanko alebo Vinárstva Juraja Zápražného.

Ďalším je Marián Kohút, ktorého agrárna verejnosť vníma z oblasti práce v poľnohospodárskej samospráve a dlhodobým angažovaním sa v téme znevýhodnených oblastí (ANC). Kohút hospodári v oblasti Turca a zo 420 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorú obhospodaruje, dokáže vyrobiť až 1,25 miliónov litrov surového kravského mlieka.

Posledným z poradného zboru, ktorý sa podľa informácií portálu poľnoinfo.sk vzdal funkcie poradcu, je Igor Nemčok. Ten pôsobí ako predseda Roľníckeho družstva Hron v Slovenskej Lupči, ktoré chová takmer 800 oviec. Samotný Nemčok má šľachtiteľský chov päťdesiatich oviec plemena lacaune. Desať rokov pôsobí aj ako predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Poradcovia ako zásterka odbornosti ministra a ministerstva?

V minulom týždni odišiel z poradného zboru ministra aj Milan Kyseľ, ktorý svoj odchod okomentoval aj pre média.

„Aby nedošlo k špekuláciám, moje skutočné dôvody odchodu sú, že zrejme bolo zneužité odborné, stavovské zázemie a mená jednotlivých členov poradného zboru pre navodenie dojmu odbornosti ministra a ministerstva,“ povedal M. Kyseľ pre webový portál aktuality.sk.

O menovaní poradného zboru informoval portál poľnoinfo.sk 20. mája 2020, keď minister svojich poradcov vymenoval. Vtedy uviedol mená sedemnástich poradcov, ktoré po aktualizácii doplnil o ďalšie dve osoby. Celkovo stálo vedľa ministra 19-ľudí. Dnes vieme, že minimálne šiesti z pôvodného počtu po necelých štyroch mesiacoch odišli.

Po odchode Boroša, Kohúta, Radošovského, Nemčoka a v minulom týždni Kyseľa, zostáva poľnohospodárstvo v poradnom zbore vo výraznej menšine. Už pri vymenovaní poradného zboru  sa pritom zdalo, že v ministrovej skupine prevládajú osobnosti z lesníctva a ochrany krajiny.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. Nohavica
  18. septembra 2020

  …celé to bolo zle postavené…niektoré profesie chýbali, niektorých tam bolo primoc a do toho samozvaný odborník na rozmiestňovanie regálov v tescu Ondráš…a nakoniec aj tak radia iní, ktorých nevidno…

  Odpovedať
  1. Martin
   20. septembra 2020

   Bývalo dobrým zvykom, že v minulosti sa pripravovaná legislatíva posielala na pripomienky do rozpočtových organizácii patriacich pod MPRV SR, pripomienky sa zozbierali, prezreli a zapracovali do vznikajúceho materiálu. Posledný polrok akoby uťal. Komunikácia smerom k organizáciám takmer neexistuje, prípadné návrhy na riešenie problémov (príklad viacnásobná deklarácia pôdy) neboli vypočuté, na porade s kolegami si ministerskí išli svoje, a namiesto systémového riešenia sa pýtali na konkrétne subjekty. Dosť studená sprcha, keďže človek čakal po voľbách zmenu. Zmenili sa postavičky, myslenie ostalo.
   Už takmer rok je známe, že členské krajiny EÚ majú ako povinnú formu kontroly používať monitoring cez satelitné dáta (nepretržité sledovanie poľohospodárskych plôch, kladivo na podvodníkov). Bola podaná cestovná správa z konferencie MARS 2019, kde členské štáty a ich agentúry prezentovali stav, v akom majú pripravený monitoring doplnej prevádzky. Slovensko ako jediné nemalo nič pripravené. Slovami iných štátov, príprava na monitoring kvôli trénovaniu strojového rozpoznávania vegetácie trvá rok až dva. Monitoring bude povinný od 2022, nemáš monitoring = nebudeš mať priame platby. Kde sme my? Spravilo sa jedno stretnutie pracovnej skupiny na MPRV, kde sa prítomní točili v kruhu a odvtedy nič. Asi si myslia, že sa kúpi hotové riešenie od nejakej firmy, lenže na toto treba pozbierať hromadu dát z terénu, keďže Slovensko má veľmi špecifické územie (príklad malé a úzke parciel v hornatých oblastiach, členitosť plôch).
   Ďalšou vecou je rozpočet pre organizácie patriace ministerstvu. V PPA sa roky dlabalo na technické vybavenie. Autá (fabia nie je terénne auto, už tri roky sa neúspešne súťažia nové), počítače (analytici nemajú výkon ani priestor), dátové úložisko (4 TB pre 650 zamestnancov dokopy je absurdne málo). Tento rok nie je dohoda s dodávateľom IS = namiesto plánovaných opráv systému dostanete na výber, ktorú z 2 nutných opráv chcete zapracovať, druhá nebude, lebo peniaze. Do toho plán MPRV znížiť počet zamestnancov agentúry o 10%, pričom výsledky certifikačného auditu hovoria o potrebe navýšenia zamestancov! (teda aspoň za kontrolu).
   S tým súvisiaca neochota MPRV zmeniť systém riešenia viacnásobnej deklarácie – kontrola priamych platieb je zavalená byrokraciou súvisiacou s vyhodnotením sporných plôch (skúmanie stoviek zmlúv a tisícok parciel katastra), hapruje medzirezortná spolupráca (mohol by sa prepojiť napríklad GIS SPF s GSAA), prakticky riešime občianske spory, ktoré sa majú v prvom rade riešiť na pozemkových úradoch. To spôsobuje odklad riešenia inej agendy (lebo zas nemáme ľudské zdroje…).
   Asi som odbočil. Ale možno to niekomu dokreslí skladačku dlhodobo neriešených problémov.
   Nečudujem sa, že odchádzajú poradcovia. Ak radíš, a nikto nepočúva alebo chýba spätná väzba, tak si proste demotivovaný.

 2. Mirec
  18. septembra 2020

  Ktosi nechápe realitu – ministerstvo má min. 300 zamestnancov, z toho desiatky riadiacich, ktorí ich majú riadiť na dennej báze a spolu tvoriť kľúčové analýzy, strategické dokumenty, koncepcie, legislatívne navrhy a pod., zbor poradcov je skor na podávanie spätnej väzby a návrhov na vylepšenia, ale nemôže prevziať túto hlavnú úlohu tvorcu domácej agro-politiky.
  Žiaľ dobehla nás a p. ministra roky zanedbávaná štátna personálna politika, ktorá kryla klientelistické dosadzovanie neschopných na riadiace posty, až to dospelo do stavu, že stavovské org. nemajú s kým pracovať… Tiež ale treba povedať, že tento stav manipulovania úradníkov už 30 rokov náramne vyhovoval rôznym záujmovým skupinám, osobitne SPPK a jej čelným predstaviteľom od čias Baca či Koncoša, tí za desaťročia vyťažili maximum a narástli na úkor ostatných. Preto by mali prejaviť väčšiu sebareflexiu a netlačiť na pílu… p. Macho/Artim/ zašlí Semnačíkovci a tí ešte starší… !
  Minister to vníma správne, hoc nie je polnohosopodár a dáva si na čas, keď očakáva túto sebareflexiu od SPPK a snaží sa vtiahnúť do diskusií aj zástupcov z opačného „pólu“. Vybral si ťažšiu, ale jedinú správnu cestu napravenia dekád krívd a nerovností. Keby chcel mohol, výjsť SPPK v ústrety, nasmerovať koryto k veľkým ako všetci ministri doposiaľ a mohol si hovieť v kresle a ešte by ho Machovci všade chválili. No chce viac, chce elementárnu spravodlivosť, ktorá v konečnom dôsledku dovedie SK aj ku kvalitnejším potravinám, lepšiemu hospodáreniu s prírodnými zdrojmi a k „reálnemu“ rozvoju vidieka cez zvýšenie zamestnanosti a nie iba k nárastu hospodárskych dvorov s megatraktormi na vidieku. Ďakujeme, že sa odhodlal na túto zmenu.

  Odpovedať
  1. Nohavica
   19. septembra 2020

   …veď práve, ten úrad má nejakých riadiacich pracovníkov, ale na fotkách je všade Ondráš a šéfovia sekcií takmer vôbec…navyše sa poradcovia potulujú po ministerstve a do všetkého sa starajú…toto má byť riadenie ?

  2. DoesntMatter
   19. septembra 2020

   @Mirec
   ‚Keby chcel mohol, výjsť SPPK v ústrety, nasmerovať koryto k veľkým ako všetci ministri doposiaľ a mohol si hovieť v kresle a ešte by ho Machovci všade chválili. No chce viac, chce elementárnu spravodlivosť, ktorá v konečnom dôsledku dovedie SK aj ku kvalitnejším potravinám, lepšiemu hospodáreniu s prírodnými zdrojmi a k „reálnemu“ rozvoju vidieka cez zvýšenie zamestnanosti a nie iba k nárastu hospodárskych dvorov s megatraktormi na vidieku. Ďakujeme, že sa odhodlal na túto zmenu.‘
   Vazeny pane, keby robil to, co pisete, predpokladam, ze ani Milan Kysel by zo zboru neodisiel. Problem je v tom, ze minister nerobi vobec nic. Zakladne veci nefunguju a ani fungovat nebudu, lebo tito ludia nechapu zasadne a pritom kazdodenne veci a suvislosti. Im nic nehovori to, ze vysadite vinohrad, mate na krku uver a zrazu zmenia vysku podpory o cca. 40%. Statny tajomnik Fecko sa ‚realizuje‘ na svojich nezmysloch (zakony 504, 120…) a to je tak vsetko. Preco odchadza Gunis? Lebo to bude spravodlivo nastavene? Preco odisiel Ondras? Porozmyslajte.

 3. Milos
  19. septembra 2020

  Ani sa nečudujme útekom….

  Odpovedať
 4. Starý Gazda
  21. septembra 2020

  všetky rozhodnutia ministerstva zatial nepomahaju malim začinajucim alebo rozvoju agrosektoru ale velkym darebakom a investorom ludia zobudte sa a začnite mysliet rozumom

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.