Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Hromadný útek poradcov od ministra Mičovského

Ministerstvo pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V priebehu tohto týždňa kontaktovalo agrorezort niekoľko poradcov ministra pôdohospodárstva, aby sa vzdali funkcie v poradnom zbore. Zdá sa, že odchod ľudí, ktorých si vybral Ján Mičovský neutícha, ale naopak, naberá na obrátkach.

Odchádzajú štyria rešpektovaní poľnohospodári

Po Samuelovi Vlčanovi,  štátnom tajomníkovi, Martinovi Ondrášovi, šéfovi poradného zboru a Tiborovi Gunišovi, generálnom riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry, v týchto dňoch, podľa informácií portálu poľnoinfo.sk, odchádzajú ďalší štyria blízki ľudia, ktorých si vybral šéf agrorezortu. Ide o členov poradného tímu, ktorí sú medzi poľnohospodárskou verejnosťou zapísaní ako dlhoroční odborníci.

Ešte začiatkom týždňa sa pozície v poradnom zbore vzdal Marián Radošovský, ktorý v minulosti pôsobil vo viacerých oblastiach poľnohospodárstva. V rokoch 2002 až 2005 bol štátnym tajomníkom na agrorezorte a neskôr poslancom parlamentu. V oboch pozíciách hájil farby KDH.

Druhým je Kamil Boroš, úspešný pestovateľ obilnín a olejnín, ale aj významný producent hrozna z okresu Nové Zámky. Napríklad hrozno z jeho vinohradov sa premieňa aj na oceňované vína jedných z najúspešnejších domácich vinárstiev u nás Mrva-Stanko alebo Vinárstva Juraja Zápražného.

Ďalším je Marián Kohút, ktorého agrárna verejnosť vníma z oblasti práce v poľnohospodárskej samospráve a dlhodobým angažovaním sa v téme znevýhodnených oblastí (ANC). Kohút hospodári v oblasti Turca a zo 420 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorú obhospodaruje, dokáže vyrobiť až 1,25 miliónov litrov surového kravského mlieka.

Posledným z poradného zboru, ktorý sa podľa informácií portálu poľnoinfo.sk vzdal funkcie poradcu, je Igor Nemčok. Ten pôsobí ako predseda Roľníckeho družstva Hron v Slovenskej Lupči, ktoré chová takmer 800 oviec. Samotný Nemčok má šľachtiteľský chov päťdesiatich oviec plemena lacaune. Desať rokov pôsobí aj ako predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Poradcovia ako zásterka odbornosti ministra a ministerstva?

V minulom týždni odišiel z poradného zboru ministra aj Milan Kyseľ, ktorý svoj odchod okomentoval aj pre média.

„Aby nedošlo k špekuláciám, moje skutočné dôvody odchodu sú, že zrejme bolo zneužité odborné, stavovské zázemie a mená jednotlivých členov poradného zboru pre navodenie dojmu odbornosti ministra a ministerstva,“ povedal M. Kyseľ pre webový portál aktuality.sk.

O menovaní poradného zboru informoval portál poľnoinfo.sk 20. mája 2020, keď minister svojich poradcov vymenoval. Vtedy uviedol mená sedemnástich poradcov, ktoré po aktualizácii doplnil o ďalšie dve osoby. Celkovo stálo vedľa ministra 19-ľudí. Dnes vieme, že minimálne šiesti z pôvodného počtu po necelých štyroch mesiacoch odišli.

Po odchode Boroša, Kohúta, Radošovského, Nemčoka a v minulom týždni Kyseľa, zostáva poľnohospodárstvo v poradnom zbore vo výraznej menšine. Už pri vymenovaní poradného zboru  sa pritom zdalo, že v ministrovej skupine prevládajú osobnosti z lesníctva a ochrany krajiny.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Nohavica
Nohavica
18. september 2020 11:00

…celé to bolo zle postavené…niektoré profesie chýbali, niektorých tam bolo primoc a do toho samozvaný odborník na rozmiestňovanie regálov v tescu Ondráš…a nakoniec aj tak radia iní, ktorých nevidno…

Martin
Martin
20. september 2020 21:57
Odpoveď na  Nohavica

Bývalo dobrým zvykom, že v minulosti sa pripravovaná legislatíva posielala na pripomienky do rozpočtových organizácii patriacich pod MPRV SR, pripomienky sa zozbierali, prezreli a zapracovali do vznikajúceho materiálu. Posledný polrok akoby uťal. Komunikácia smerom k organizáciám takmer neexistuje, prípadné návrhy na riešenie problémov (príklad viacnásobná deklarácia pôdy) neboli vypočuté, na… Celý komentár »

Mirec
Mirec
18. september 2020 23:37

Ktosi nechápe realitu – ministerstvo má min. 300 zamestnancov, z toho desiatky riadiacich, ktorí ich majú riadiť na dennej báze a spolu tvoriť kľúčové analýzy, strategické dokumenty, koncepcie, legislatívne navrhy a pod., zbor poradcov je skor na podávanie spätnej väzby a návrhov na vylepšenia, ale nemôže prevziať túto hlavnú úlohu… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
19. september 2020 8:35
Odpoveď na  Mirec

…veď práve, ten úrad má nejakých riadiacich pracovníkov, ale na fotkách je všade Ondráš a šéfovia sekcií takmer vôbec…navyše sa poradcovia potulujú po ministerstve a do všetkého sa starajú…toto má byť riadenie ?

DoesntMatter
DoesntMatter
19. september 2020 10:35
Odpoveď na  Mirec

@Mirec ‘Keby chcel mohol, výjsť SPPK v ústrety, nasmerovať koryto k veľkým ako všetci ministri doposiaľ a mohol si hovieť v kresle a ešte by ho Machovci všade chválili. No chce viac, chce elementárnu spravodlivosť, ktorá v konečnom dôsledku dovedie SK aj ku kvalitnejším potravinám, lepšiemu hospodáreniu s prírodnými zdrojmi… Celý komentár »

Milos
Milos
19. september 2020 10:10

Ani sa nečudujme útekom….

Starý Gazda
Starý Gazda
21. september 2020 8:39

všetky rozhodnutia ministerstva zatial nepomahaju malim začinajucim alebo rozvoju agrosektoru ale velkym darebakom a investorom ludia zobudte sa a začnite mysliet rozumom