Doležal: Nevyhovujúci slovenský mak bol v minulosti miešaný s českým a kazil ceny
Českí pestovatelia maku prišli pre konflikt na Ukrajine o výraznú časť odbytu v zahraničí. Každoročne sa z ČR vyváža zhruba 80 percent produkcie a veľká časť smerovala do Ruska a na Ukrajinu. V tlačovej správe to uviedol prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal.
Vlani osevné plochy maku v ČR podľa Českého štatistického úradu klesli zhruba o 40 percent na 26 125 hektárov. Pestovatelia majú podľa komory obavy z neistej budúcnosti a možno očakávať, že rekordných osevných plôch ako bolo v rokoch 2020 a 2021 tento rok pravdepodobne mak nedosiahne.
Doležal upozornil na to, že v rokoch 2020 aj 2021 presahovali osevné plochy maku 40 000 hektárov. Vlani sa z viac ako 26 000 hektárov zožalo 21 964 ton maku.
“Pestovatelia majú podľa informácií z našej členskej základne obavy z neistej budúcnosti, a to pre vysoké náklady, zhoršenej situácie v oblasti ochrany rastlín, potenciálneho zaradenia maku do erózne nebezpečných plodín a obmedzených možností odbytu,” uviedol.
Do zahraničia sa podľa neho vlani vyviezlo najmenšie množstvo maku od roku 2007.
Upozornil tiež na to, že v posledných rokoch sa znížil dovoz maku, ktorý bol z pohľadu českých pestovateľov problematický. Išlo hlavne o mak zo Slovenska, Maďarska a čiastočne z Turecka.
“Tento parametricky nevyhovujúci mak bol s naším makom miešaný a ďalej dodávaný do tretích krajín podstatne lacnejšie, čím českým poľnohospodárom kazil ceny,” doplnil Doležal.
Prezident komory ďalej uviedol, že v západnej Európe sa väčšinou pestuje mak s vyšším obsahom alkaloidov, ktorý sa používa vo farmaceutickom priemysle a pre mak používaný v potravinárstve sa kladie vysoký dôraz na kvalitu a nízke množstvo alkaloidov. Od minulého roka platia v EÚ prísnejšie pravidlá pre množstvo alkaloidov obsiahnutých v maku pri jeho použití v potravinárstve. Český mak tieto normy spĺňa.