Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Agrorezort spúšťa cielené kontroly múky z Ukrajiny

Agrorezort spúšťa cielené kontroly múky z Ukrajiny
insert_photoTASR

Štátna veterinárna a potravinová správa SR na základe požiadaviek domácich výrobcov múky spúšťa cielenú kontrolu múky nielen v mlynoch, ale v celej vertikále, teda i v pekárňach. Informoval o tom vo štvrtok odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v súvislosti so stredajšou výzvou Slovenskej spoločnosti mlynárov.

MPRV už v stredu avizovalo, že ŠVPS plánuje v krátkom čase ďalšie cielené kontroly múky na základe informácií, že sa na Slovensku vo väčšej miere používa múka z Ukrajiny.

Agrorezort predpokladá, že cenovo výhodnejšiu múku z Ukrajiny nakupujú aj pekári či cukrári. Tak ako v lete minulého roka, keď ŠVPS cielene kontrolovala obilie pôvodom z Ukrajiny v silách, mlynoch a u spracovateľov obilia, MPRV ubezpečuje spotrebiteľov, že múka vyrobená z obilia z Ukrajiny nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Tlačí podľa MPRV však na nižšie ceny u slovenských mlynárov.

Slovenskí mlynári 1. marca vyzvali agrorezort, aby pristúpil k bezodkladnej kontrole múky, ktorá sa dováža na Slovensko. Vzhľadom na neprehľadnú situáciu, ktorá vznikla pre vojnu na Ukrajine, sa podľa slov Milana Lapšanského, generálneho sekretára SSM, totiž na spoločný trh EÚ dostáva ukrajinská múka otáznymi spôsobmi. Pôvodne bola určená pre hladujúce krajiny severnej Afriky. Slovensko sa pritom podľa Lapšanského stalo jedným z najvýznamnejších spotrebiteľov ukrajinskej múky.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments