Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Zneužila Iniciatíva poľnohospodárov smrť roľníka Rybára?

traktory protest
insert_photoTASR

Keď občianske združenie Iniciatíva poľnohospodárov informovalo o zamýšľanom proteste, ako jeden z hlavných dôvodov uviedlo, že slovenskí poľnohospodári sú utláčaní. Členovia organizácie na spoločnom stretnutí s policajným prezidentom hovorili o násilnej smrti roľníka Vladimíra Rybára. Aktuálne vydanie týždenníka Plus 7 dní informuje, že protestujúci roľníci smrť hospodára zo Šamorína pravdepodobne využili k svojim vlastným cieľom a propagačným účelom.

Násilná smrť jedného z farmárov – Vladimíra Rybára pri Šamoríne prekročila pomyselnú hranicu. To je dôvod, prečo sme sa stretli s prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským. K násilnej smrti došlo tesne pred príchodom eurokomisárov (26. – 27. novembra 2018) do Sobraniec a Gyňova pri Košiciach. Máme za to, že táto smrť bola z tohto dôvodu zamietnutá pod koberec a nedostala sa do médií tak, ako sa mala. V čase, keď tu boli eurokomisári, keby toto farmári vedeli a vedeli to eurokomisári, asi inak by vyzeral výsledok záverečnej správy Európskej komisie, hoci aj tá vrhla veľmi zlý tieň na slovenské poľnohospodárstvo. V tom, akým spôsobom boli otvárané a zastavované kauzy malých farmárov,“ povedal podľa agentúry SITA 6. februára 2019 František Oravec z Iniciatívy poľnohospodárov.

V podobnom duchu opisoval situáciu pre agentúru SITA aj Patrik Magdoško z rovnakého občianskeho združenia. Ten pred médiami uviedol, že Vladimír Rybár sa podľa rodinných príslušníkov viackrát doma vyjadril, že pozemková mafia ide po jeho pozemkoch.

„Boli sme u rodiny zavraždeného niekoľko hodín a vieme, že ho vydierala novodobá mafia,“ povedal podľa Plus 7 dní František Oravec.

Starší syn nebohého roľníka taktiež Vladimír, však podľa menovaného týždenníka tvrdí, že to nie je pravda.

„My tých ľudí vôbec nepoznáme (poznámka Plus 7 dní: hovorí o farmároch), oni sa však tvárili, ako keby otca poznali sto rokov, no kým k nám neprišli, my sme o nich nikdy nepočuli,“ hovorí pre týždenník syn Vladimíra Rybára a pokračuje, že sa mu nepáči, že sa dali do pozície, ako keby boli vyšetrovatelia a vedeli, čo sa stalo.

Vladimír Rybár, mladší: Mám pocit, že smrť otca využívajú na svoje vlastné ciele

Členovia Iniciatívy poľnohospodárov vraj boli u nich dvakrát. Prvýkrát hovorili s manželkou nebohého a potom prišli, keď bola doma celá rodina.

„Mama si stále myslí, že niekto ho k tomu dohnal, alebo mu to niekto spravil, ale nie je to tak a nechápem, prečo to tak stále vidí. Máme pitevnú správu, cudzie zavinenie bolo vylúčené. Navyše otec mal problémy, o ktorých sa nehovorilo,“ hovorí jeho syn.

Podľa týždenníka tým myslí psychické problémy. Vladimír Rybár mladší si spätne uvedomuje, že ho otec na svoje rozhodnutie pripravoval. V septembri ho poslal na školenie riadiacich pracovníkov, pritom sa ho mal zúčastniť on. Už na jeseň predal celú úrodu, pritom zvykol počkať až do obdobia pred novým zberom, keď sú ceny spravidla vyššie. Keď si jeho syn chcel kúpiť nové auto, ponúkol mu svoje a odhovoril ho od kúpy.

„Až teraz si spätne uvedomujem, že sa s nami akoby lúčil. Dával do poriadku evidenciu a prenášal na mňa firemnú zodpovednosť,“ hovorí v aktuálnom čísle Plus 7 dní jeho syn.

Vladimír Rybár hospodáril na 450-tich hektároch poľnohospodárskej pôdy a pestoval tržné plodiny. Vo vyhodnotení ekonomickej súťaže Top Agro sa v kategórii samostatne hospodáriacich roľníkov za rok 2011 umiestnil z približne dvesto SHR na 4. mieste.

O tom, čo sa deje v súvislosti s protestami okolo otca nechcel jeho syn priveľmi hovoriť. Podľa týždenníka ma zjavne toho dosť a nevie čo si má o tom myslieť.

Mám pocit, že oni (farmári – poznámka Plus 7 dní) to zneužívajú na nejaké svoje vlastné ciele, propagačné účely,“ hovorí syn nebohého.

Podobizne Vladimíra Rybára sa dostali aj na protestujúce traktory a fotky roľníka držali v rukách predstavitelia Iniciatívy poľnohospodárov.

„Otec bol uzavretý človek, nikdy nehovoril o problémoch. Ja osobne tuším, čo sa mohlo stať, možno sme zanedbali odbornú pomoc. Musel sa niečím vnútorne trápiť a našiel takto úľavu,“ hovorí syn pre Plus 7 dní.

Tvrdenia syna nebohého si redaktorka Henrieta Ďurková chcela overiť priamo u aktivistu a farmára Františka Oravca. Odpovedí sa, podľa Plus 7 dní, nedočkala.

Podrobnejšie informácie prináša pod titulkom Zneužitý? týždenník Plus 7 dní v čísle 8/2019.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo
Ivo
24. február 2019 21:39

Tí grázloz východu sa už neštítia ničoho! Oravec, Magdoško a všetci tí, čo ste sa k nim pridali, ste hanbou slovenského poľnohospodárstva!

Michal K.
Michal K.
25. február 2019 9:09

Diskusia o poľnohospodárstve, farmároch a pod. je veľmi širokospektrálna. Myslím si však jedno, kto je naozaj ten farmár čo chce na pôde skutočne robiť a vyrábať aj pre spoločnosť. Treba povedať, áno všetky vlády doteraz na toto odvetvie zanevreli, vstup do EU a nešťastne vyplácané dotácie na každý ha, privábili… Celý komentár »

Milo
Milo
25. február 2019 15:28

Prečo sú hanbou za to že poukazujú na tento bordel a agrobaronovske praktiky!

Jan
Jan
25. február 2019 22:01

Ivo ty si hanbou tejto spolocnosti.iniciativa polnohospodarov komunikovala a komunikuje z rodinou Rybarovcou.jedina špina je Plus 7,Pentacky platok.daju kydat na svojich? Nedaju tak hladaju spinu tak jak neministerka Matečna.Rybarovci boli a su slušna rodina.a ty grazli z vychodu si len uctili pamiatku farmara p.Rybara.bol jeden z nas!FARMAR