Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V areáli PD Močenok vyrástlo osem skladových veží

Poľnohospodárske družstvo Močenok ukončilo modernizáciu skladov v areáli družstva. Súčasťou modernizácie bola výstavba ôsmich vyše 25 metrov vysokých skladových veží na uskladnenie zrnín. Projekt v hodnote 1,5 milióna eur (45,2 milióna Sk) bol spolufinancovaný prostredníctvom eurofondov. Celú technológiu plánuje družstvo spustiť do prevádzky koncom tohto týždňa po kolaudácii stavby.

Modernizácia sa začala približne pred rokom úpravou pozberovej linky, po ktorej nasledovala výmena sušičky a dostavba skladov. Kapacita každej z veží je 1960 metrov kubických, čo predstavuje 1600 ton pšenice.

Celková skladovacia kapacita ôsmich veží umožňuje preskladovať súčasne takmer 13.000 ton zrnín. Ošetrenie chladeným vzduchom zabezpečuje bezproblémové uskladnenie materiálu minimálne rok, prípadne aj dva, uviedol podpredseda družstva Jozef Pápay. Použitá technológia podľa jeho slov umožňuje v každej z veží uskladňovať iný druh zrnín.

Za najväčší prínos investície považuje fakt, že kvalitne uskladnené produkty sa dajú na trhu predať s oveľa vyššou efektívnosťou ako pri bežnom skladovaní, keď sa už krátko po zbere prudko znižuje ich kvalita.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments