Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Mliekari: Vývoz surového mlieka by nás mrzel, ceny budeme oznamovať vopred

Mliekari: Vývoz surového mlieka by nás mrzel, ceny budeme oznamovať vopred
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Vladimír Chovan sa v relácii Farmárova nedeľa vyjadril, že prebiehajú rokovania so zahraničnými spracovateľmi mlieka.

„Rokujeme so spracovateľmi v zahraničí a je možné, že ešte v týchto dňoch sa uzatvoria konkrétne kontrakty, ktoré odsunú slovenské mlieko spracovateľom do iných krajín,“ uviedol predseda SPPK.

Dôvody na takýto krok sú podľa Chovana, nekorektné vzťahy s niektorými spracovateľmi. Ako uvádza, práve pri spracovateľoch, ktorí ponúkajú prvovýrobcom aj v súčasnom období 19 – 21 centové ceny, je predpoklad na ďalšiu spoluprácu.

„Všetci mliekari sme si vedomí, že ceny sú nízke a nemôžu dlhodobo pretrvávať, nakoľko by to farmári nevydržali. Vieme, že v rokoch 2007 – 2008, keď boli ceny vyššie, sa darilo obidvom stranám oveľa lepšie. Isté pozitívum vidíme v tom, že ceny momentálne prestali klesať a to je počiatočný signál, že by sa situácia mohla otáčať,“ povedal Ján Johanes, predseda predstavenstva spoločnosti Rajo a prezident Slovenského mliekarenského zväzu.

Čo sa týka presunu slovenského mlieka zahraničným spracovateľom, prezident SMZ hovorí o reálnosti tohto kroku zo strany prvovýrobcov. Na druhej strane ale uvádza, že pri väčších objemoch by musel nastať v týchto krajinách mierny nedostatok, aby dokázali mlieko od nás absorbovať.

„Určite by nás veľmi mrzelo, keby k tomuto došlo. Sme závislí od farmárov a farmári od nás. Chceme spracovávať slovenské mlieko,“ uviedol Johanes.

V Slovenskom rozhlase dal ďalej poľnohospodárom prísľub, za spoločnosť Rajo, že budú s poľnohospodármi o cenách jednať v predstihu. To znamená, buď na konci predchádzajúceho mesiaca, alebo na začiatku aktuálneho mesiaca. Ján Johanes uviedol, že podobné odporúčanie dá aj ostatným členom Slovenského mliekarenského zväzu.

Autor článku: Juraj Huba - spracované na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments