Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Z červeného a bieleho vína ružový mok v EÚ vznikať nebude

Z červeného a bieleho vína ružový mok v EÚ vznikať nebude
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ako vás už poľnoinfo.sk 31. marca informovalo, v Európskej únii vznikol návrh, aby ružové víno vznikalo miešaním červeného a bieleho moku. Po protestoch Európska komisia včera /8. júna/ príslušný návrh stiahla z obehu.

Návrh Komisie rozhorčil predovšetkým vinárov vo Francúzsku. V ich radoch začalo dochádzať k vážnemu znepokojeniu. Tí tvrdili, že miešaním červeného a bieleho vína sa získava celkom iná výsledná kvalita než v prípade, keď sa nápoj vyrába tradičným a osvedčeným technologickým postupom. Na kvalitné ružové víno sa musia používať aj špeciálne odrody hrozna.

Európska komisia chcela odstrániť niektoré obmedzenia pre produkciu ružového vína, čím sa malo odstrániť určité znevýhodnenie európskych vinárov na svetovom trhu s týmto produktom. Tradične sa ružové víno získava z bobúľ červeného hrozna, ale pri jeho výrobe sa používa iná technológia.

Komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová-Boelová uviedla, že väčšina vinárov je proti výrobe ružového vína miešaním červeného a bieleho moku, lebo sa obávajú poškodenia svojej povesti. Komisárka dodala, že je vždy ochotná vypočuť si kvalifikované argumenty a riadiť sa nimi.

Členské štáty koncom tohto mesiaca rozhodnú o reforme európskeho vinárstva. Úvahy o zmenách v ňom sa rozvinuli v minulom roku, ale z návrhu, o ktorom rozhodnú členské štáty sa pasáž o výrobe ružového vína vypustila.

Pre viac informácií odporúčame článok nášho spolupracovníka Martina Germana z 31. marca s názvom Európske víno chce podliezť latku kvality, ktorý je uverejnený v kategorii Európska únia..

Autor článku: správa TASR, úpravy poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments