Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Napriek nárastu sú ceny ošípaných nižšie ako pred rokom

Napriek nárastu sú ceny ošípaných nižšie ako pred rokom
insert_photoGRAF: PPA - ATIS

Ponúkame prehľad cien jatočných zvierat v 22. týždni podľa Agárnych trhových informácií Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Na trhu s jatočným dobytkom sa počas 22. týţdňa 2009 v porovnaní s 20. týţdňom zníţil nákup býkov spolu o 8,7 %. Pri kravách a jaloviciach sa nákup zvýšil o 12,8 % a o 9,3 %.

Priemerná cena mladých jatočných býkov spolu klesla vo všetkých triedach okrem triedy P, v ktorej posilnila o 1,1 %. Nákupná cena sa najviac zníţila v triede R (-1,4 %) a oslabila v triede O (-0,8 %). Priemerná nákupná cena mladých býkov spolu klesla oproti 20. týţdňu o 1,6 % na 2,69 €/kg j. hm. (1,48 €/kg ţ. hm.).

Nákupné ceny jatočných kráv sa zvýšili vo všetkých triedach. Cena vyskočila v triede R aţ o 49,6 %. V triedach O a P nákupná cena stúpla o 2,1 % a 6,3 %. Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu sa zvýšila aţ o 11,1 % na 1,77 €/kg j. hm. (0,91 €/kg ţ. hm.).

Pri jatočných jaloviciach spolu priemerná nákupná cena stúpla o 1,6 % oproti 20. týţdňu 2009, pričom sa dostala na úroveň 1,86 €/kg j. hm. (0,96 €/kg ţ. hm.).

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa priemerná nákupná cena zníţila pri všetkých druhoch jatočného dobytka. Najviac klesla pod úroveň minulého roka nákupná cena jatočných kráv (-9,5 %). Priemerná cena oslabila aj pri mladých jatočných býkoch (-4,3 %) a jaloviciach (-8,6 %).

Predpokladáme, ţe v najbliţšom období by sa ceny jatočných býkov a kráv mohli zvýšiť, naopak priemerná cena jalovíc môţe oslabiť.

Jatočné ošípané

V priebehu 22. týţdňa nestačila ponuka pokryť zvýšený dopyt po jatočných ošípaných. Oproti 20. týţdňu sa nakúpilo o 5,1 % menej zvierat.

Priemerné ceny sa zvýšili v porovnaní s 20. týţdňom vo všetkých triedach. Nákupná cena vyskočila v triede S o 6,1 %. Ceny stúpli aj v triedach E (+4,7 %), U (+4,0 %) a R (+3,5 %). Najmenej posilnila nákupná cena v triede O (+2,5 %). Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S aţ P spolu sa v 22. týţdni zvýšila o 4,9 % na 1,50 €/kg j. hm. (1,19 €/kg ţ. hm.).

Napriek posilňovaniu nákupnej ceny jatočných ošípaných za triedy S aţ P spolu bola v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pod jeho úrovňou (-12,1 %).
Očakávame, ţe cena jatočných ošípaných v najbliţších týţdňoch bude ďalej posilňovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: GRAF: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments