Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Legislatíva Z domova

Traktory a kombajny získali výnimku

chat_bubbleKomentáre: 3 visibilityZobrazenia: 3363

Traktory a ďalšie poľnohospodárske stroje sa na cesty dostanú aj v dosiaľ nedostupných časoch. Policajné prezídium potvrdilo výnimku zo zákona o cestnej premávke, podľa ktorej by tieto vozidlá nemali na cesty  prvej a druhej triedy vychádzať v pracovných dňoch od 7.00 do 9.00 a v piatok, počas víkendov a sviatkov ani od 16.00 do 20.00. Týka sa to traktorov a pracovných strojov samohybných, povinne opatrených tabuľkou s evidenčným číslom.

„Prezídium Policajného zboru vyšlo v ústrety všetkým poľnohospodárom a  výnimku povolilo.  Platnosť výnimky je od 1. júla 2019 do 30. novembra 2019. V prípade, ak sa za vozidlom vytvorí kolóna vozidiel, je vodič povinný umožniť jeho bezpečné predchádzanie,“ uvádza Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia policajného zboru.

Udelenie výnimky ocenila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá už v minulosti žiadala o vypustenie paragrafu zákona, ktorý pohyb traktorov a ďalších poľnohospodárskych strojov na cestách vo vymedzených časoch zakazuje.

V rámci zmeny zákona SPPK uplatnila pripomienku

„Oceňujeme udelenie výnimky Prezídia Policajného zboru pre poľnohospodársku techniku, ktorá vstupuje na cestnú komunikáciu, aj naďalej však požadujeme vypustenie spomínanej časti v zákone. Práce na poliach sa totiž vykonávajú takmer celý rok,“ vyjadril sa Matej Korpáš zo SPPK.

Podľa komory je poľnohospodárstvo charakteristické práve tým, že sa na poliach dá pracovať len vtedy, keď to dovoľujú prírodné podmienky a stav plodín. Práve tomu sa musia roľníci prioritne prispôsobovať.

„Obmedzenie vyjsť na cestu počas istých hodín, ako ustanovuje zákon, neumožňuje dostať sa na výkon práce a po výkone práce na čas. Môže tak dôjsť nielen k zníženiu príjmov poľnohospodárov, ale k ujme na zdraví prítomných pracovníkov a poškodeniu strojov, nakoľko musia na poliach zotrvať často dlhšie ako je potrebné a aj počas nepriaznivých poveternostných podmienok,“ dodal Korpáš.

Aj napriek udelenej výnimke polícia upozorňuje, že k obmedzeniam za istých okolností môže dôjsť.

„Ak si to bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky vyžiada, policajt bude aj napriek tejto výnimke oprávnený zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas, alebo mu prikázať smer jazdy,“ dodala Baloghová.

Návrh na vypustenie obmedzení zo zákona by sa malo dostať aj pred poslancov. V rámci novely zákona o cestnej premávke pripomienky uplatnila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Vláda návrh schválila 19. júna, teraz čaká na predloženie do parlamentu.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1463 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. aksds@aksds.sk
  27. júna 2019

  Musím poznamenať, že zmenu zákona v schválenom zneni iniciovala a vyvolala rokovania AKS v zastúpení s Ing.Beringerom a s preds.Združenia rod.fariem s pánom Sochom. Na ministerstve dopravy za prítomnosti odborníka Policajného zboru prebehli ťažké rokovania, nakoľko v rámci MPK neboli akceptované tieto požiadavky. AKS oslovila ministerku Sakovú a ministra Érseka, aby viacročná požiadavka aktívnych poľnohospodárov bola zákonom riešená. Argumentovali sme, že poľnohospodári mali pri výkone svojej práce obmedzenia, alebo zaplatili pokutu v prípade nedodržania časového obmedzenia, lebo porasty potrebovali ošetrenia a počasie im to predikoval. Upravený termín komunikuje s pracovnými činnosťami počas hospodárskeho roka. V zimnom období obmedzenie
  nerobí problémy potvrdili aktívny poľnohospodári.
  H.Patasiová -AKS

  Odpovedať
 2. Tomas
  29. júna 2019

  Len aby to vedeli policajti

  Odpovedať
  1. ZVPaRFS
   30. júna 2019

   Pán Tomáš už to vedia.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.