Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

ČR: Veterinári prestali kvôli extrémnym teplotám odbavovať zvieratá

ČR: Veterinári prestali kvôli extrémnym teplotám odbavovať zvieratá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Veterinári kvôli vysokým teplotám pozastavili odbavovanie hospodárskych zvierat z Českej republiky na vzdialenosť dlhšiu ako 600-kilometrov.

Obmedzenie platí od stredy do piatku. Pokiaľ budú veľmi vysoké teploty pokračovať aj naďalej, môžu opatrenia predĺžiť. ČTK to povedal hovorca Štátnej veterinárnej správy (SVS) Petr Vorlíček. Podľa veterinárov na extrémne počasie zareagovali aj ďalšie európske krajiny, napríklad Maďarsko.

Veterinári pripomínajú nariadenie Európskej únie, podľa ktorého musia byť zvieratá prevezené v teplotách medzi piatimi a 30° C s toleranciou piatich stupňov.

“Pri vonkajších teplotách ovzdušia nad 30° C je prakticky nemožné udržať predpísanú teplotu v priestore so zvieratami bez použitia temperovaného vozidla,” dodal hovorca.

Niektoré ďalšie štáty prijali podobné opatrenia. Maďarsko neumožňuje certifikáciu zásielok.

“Navyše neumožňuje zložiť zvieratá k odpočinku na kontrolných stanovištiach na svojom území. Tranzit územím Maďarska bez zastávky je aj naďalej možný,” dodal hovorca SVS.

Veterinárna správa podľa neho už v prvej polovici júna upozornila chovateľov a dopravcov, že musia dodržiavať dobré životné podmienky pri preprave zvierat.

“Pre tohtoročné leto potom SVS zaviedla systém spätných kontrol. V rámci neho musia dopravcovia zaslať príslušnej krajskej veterinárnej správe do 30 dní od ukončenia cesty kópiu knihy jázd a teplotného záznamu,” dodal ústredný riaditeľ SVS Zbyněk Semerád.

Vývoz sa rozbehne opäť na jeseň

Ak pri kontrole dokumentov zistia veterinári pochybenia, alebo ak dopravca dokumenty nedodá, uložia mu veterinári pokutu.

“Ďalšie zásielky rovnakým vozidlom pri teplote nad 30 ° C na vzdialenosti cez 600 km potom nebudú rovnakému dopravcovi zo strany krajskej veterinárnej správy odbavené. S dopravcom, u ktorého bude zistený obdobný priestupok trikrát, bude začaté konanie o pozastavení činnosti. V prípade zahraničného subjektu začne konanie o dočasnom zákaze prepravy zvierat na území ČR,” uzavrel hovorca.

Zástupkyňa ochranárskej spoločnosti Compassion in World Farming v ČR Romana Šonková ČTK povedala, že by bolo najlepšie, keby sa v aktuálnych teplotách neprevážali živé zvieratá vôbec. Organizácia dlhodobo usiluje o to, aby sa nemohli v akýchkoľvek teplotných podmienkach prevážať hospodárske zvieratá dlhšie ako osem hodín. Opatrenie, hoci nie je podľa nej ideálne, víta.

Riaditeľ Českého zväzu chovateľov mäsového dobytka Kamil Malát ČTK povedal, že aktuálne sa napríklad do Turecka, ktoré bolo jednou z hlavných vývozných destinácií pre mäsový dobytok, príliš nevyváža. Dôvodom je podľa neho pokles tamojšej líry, ale aj to, že sa kvôli sezónnosti dobytok exportuje viac na jeseň.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments