Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Tlačí SPPK do Grasalkovičovho paláca trojského koňa strany SMER?

chat_bubbleKomentáre: 13 visibilityZobrazenia: 1367

Dlhodobo najsilnejšia politická strana SMER-SD vytiahla eso z rukáva, keď na post prezidenta navrhla podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu a kariérneho diplomata Maroša Šefčoviča. Aj keď pozícia prezidenta nie je v parlamentnej demokracii tak významná, ostatných dvanásť mesiacov ukázalo, že existujú situácie, keď mieša a aj rozdáva karty. Okolnosti z pred roka prehĺbili nevraživosť medzi bývalým predsedom vlády Robertom Ficom a hlavou štátu Andrejom Kiskom.

Situácia po vražde dvoch mladých ľudí a vlne protestov by sa vyvíjala určite inak, ak by bol na čele štátu niekto iný. Bývalý prezident Gašparovič sa napríklad netajil tým, že sa cíti, akoby bol člen strany SMER. O súčasnom prezidentovi sa to povedať nedá. O to väčší záujem musí samozrejme existovať z prostredia najsilnejšej parlamentnej strany o zmenu pomerov v Grasalkovičovom paláci.

Maroš Šefčovič obieha spolu s expremiérom Robertom Ficom už niekoľko dní kultúrne domy po Slovensku. Na tradičných oslavách Medzinárodného dňa žien Robert Fico poľudšťuje svojho kandidáta na prezidenta. Napríklad otázkou, či je pod papučou, alebo či mu manželka žehlí košele. Keďže prezident by mal byť najmä fešák, aby jeho účes nevyzeral tak, ako jeho daňové priznanie, Robert Fico vie Marošovi Šefčovičovi zložiť aj poklonu. Zvýrazňuje tak ďalšie z radu jeho predností „Maroš, ty vyzeráš jak taký Jánošík. Krásny úsmev, veľké telo, namakaný si celý,“ citoval Roberta Fica v Brezne Denník N.

Zaujímavosť zo slovenského prostredia si všimla aj česká agentúra ČTK, ktorá mala na oslavách MDŽ v Košiciach svojho redaktora. V článku potom uviedli, že Maroš Šefčovič o svojej nadstraníckosti hovorí na tradičných podujatiach strany SMER.

SPPK si opäť komplikuje svoju úlohu nadstraníckosti

Je to približne rovnaká hlúposť, ako keď povieme, že Maroš Šefčovič, podpredseda EK pre Energetickú úniu by mal deväť dní pred prezidentskými voľbami hovoriť o spoločnej poľnohospodárskej politike a oživení agrosektora. Približne tak znie názov seminára, ktorý sa uskutoční 7. marca 2019 v Nitre. Organizátorom je SPPK a jediným hosťom predsedu organizácie poľnohospodárov bude spomínaný kandidát. Predpokladáme, že SMERovanie semináru je jasné. O tom, že ide o kandidáta na prezidenta nie je v pozvánke ani zmienka. A keďže sa podujatie koná naozaj len pár dní pred prvým kolom volieb, mohla by byť. Vtedy by sa ale napríklad núkala otázka, prečo SPPK nezorganizuje predvolebnú diskusiu s viacerými kandidátmi a rôznorodými pohľadmi na poľnohospodárstvo.

Prvou možnosťou by bolo, že k organizácii seminára bola SPPK donútená samotným kandidátom, alebo vládnou stranou za minuloročné otváranie dverí novému predsedovi agrokomory v Bruseli. Druhou, horšou možnosťou je, že ide o proaktívny prístup voči vládnej strane. Každopádne, obe alternatívy sa javia ako pretláčanie jedného kandidáta, ktorý mal ešte pred pár dňami najväčšiu šancu stať sa prezidentom. Dnes je situácia oveľa neistejšia a SPPK si opäť komplikuje svoju úlohu nadstraníckosti a dobrých vzťahov so širokým spektrom politickej reprezentácie.

Podobne, ako pred desiatimi rokmi, keď na obálke denníka Nový čas vyšiel inzerát, kde tri samosprávne organizácie roľníkov, vrátane SPPK, vyhlasovali, že podporujú do Európskeho parlamentu kandidáta Hnutia za demokratické Slovensko – Petra Baca. Ten bol poslancom Európskeho parlamentu od roku 2004 do roku 2009. Aj napriek tlaku a výzve samospráv sa ním už v nasledujúcom období nestal. Komora však už nikdy nezmyla zo seba podporu kandidáta tejto v minulosti vládnucej strany.

Ministrovanie Ľubomíra Jahnátka bolo premárnenou šancou

Zdá sa, že história by sa mohla opakovať. Pokiaľ Peter Baco ale urobil pre slovenské poľnohospodárstvo aj veľa dobrého a preto je istým spôsobom pochopiteľné, že ho samospráva podporila, tak pri strane SMER by sme museli veľmi uvážlivo vyberať čriepky pozitívnych opatrení v prospech chlebového odvetvia.

SPPK naozaj nemá žiadny dôvod podporovať stranu (a jej kandidáta), za ktorej vlády, alebo skôr desať mesiacov, sme dokázali vycucnúť väčšinu prostriedkov z aktuálneho Programu rozvoja vidieka. Veď tento fakt nové vedenie SPPK vo svojich vyhláseniach aj veľmi často kritizuje. Ministrovanie Ľubomíra Jahnátka bolo premárnenou šancou. Vládna strana, pod ktorú spadali všetky ministerstvá, mohla priniesť komplexné systémy na naštartovanie nášho rezortu v podobe celkovej reformy rezortu. Neudialo sa ale nič. Zostali len popísané listy nábehovými krivkami zo strednodobej koncepcie nášho rezortu, ktoré neboli podporené legislatívou, ani finančnými zdrojmi.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1463 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

13 komentárov

 1. Apolitik
  3. marca 2019

  Po tomto bude SPPK svoju apolitickosť vysvetľovať veľmi ťažko.

  Odpovedať
 2. agrárnik zHN
  3. marca 2019

  Myslím, že SPPK to robí dobre. Otázka, ale znie pre koho? SPPK už obsadením predstavenstva a hlavy komory deklarovalo koho záujmy bude reprezentovať. Malý a strední hospodári na pôde budú robiť štafáž pre vyvolené finančné skupiny aby mohli deklarovať transparentnosť. Žiaľ deklarujú len svoju veľkosť a globalizačný efekt korporácií, ktoré dohnali agrárne záporné saldo do -1,7 mld.€. T.j. výsledok práce dnešných agrobarónov a agrárnej oligarchie, ktorá povýšila hodnotu peňazí nad obyčajnú sedliacku česť. Pán predseda SPPK sa musí politicky angažovať lebo jeho TOUR DE SLOVAKIA až po Brusel cez vopred otvorené dvere nebolo zadarmo. SMER SD sympatizant pána Babiša, ktorého predseda SPPK na Slovensku zastupuje je len výsledok ako sa stal predseda. Teraz po odokrytí kariet je len otázne kde bude smerovať SPPK a čo na to povedia ostatní členovia s roľníckou hrdosťou .

  Odpovedať
 3. Marian
  4. marca 2019

  Nie je to žiadne prekvapenie. SPPK pokračuje v politike riťolezectva k vládnej strane. Keby tomu tak nebolo,nebolo by sa stalo to,čo samotna SPPK kritizuje z predchádzajúcich obdobia vládnutia Smeru. Je to smutné.

  Odpovedať
 4. MichalK
  4. marca 2019

  K otázke SPPK a diskusie okolo pretláčania kandidáta do prezidentských volieb. Predovšetkým chcem zdôrazniť, že SPPK je stavovská organizácia a tak by sa mala aj správať. Novozvolený predseda zrejme ešte nie je dosť skúsený v oblasti svojej funkcie a tak sa môže chybička stať. Na zodpovednosť však chcem brať takmer dvadsaťčlenné predstavenstvo tejto komory navrhované z členských organizácií , ktoré by malo mať dostatok skúseností v takýchto otázkach zvážiť postoj komory, tobôž keď medzi nimi sedí aj bývalý dlhoročný predseda p. Semančík. Záujmy poľnohospodárov musia smerovať k naplneniu poslania agrorezortu a spokojnosti občanov tohto štátu zabezpečovať zdravé a kvalitné potraviny a ochraňovať krajinu ako celok z hľadiska ekosystému. Na zabezpečenie tohto poslania je potrebná zodpovedná politika a prístup vlády a riadiaceho rezortu, úloha prezidenta v tejto oblasti, tak ako aj v iných je len vo forme hlavy štátu, ktorá nemá vplyv ani kompetencie na usmerňovanie takejto stratégie. Preto si myslím, že počin SPPK je možno len aktom slušnosti a verím, že nie poslušnosti, súhlasím tiež s tým, že keď riešiť odbornosť a prístup k rezortu ako celku, mali byť na aktív pozvaní viacerí kandidáti na funkciu hlavy štátu. Skôr by som však kládol dôraz na voľby do europarlamentu, kde by sa mala venovať väčšia starostlivosť o to , kto z europoslancov by mal zastupovať v centre deja poľnohospodárskej politiky Slovensko a možno samotní poľnohospodári by mali navrhnúť z vlastných radov odborného kandidáta a usilovať o podporu niektorej zo strán , aby ho preferovala, lebo tu sa jedná vyslovene o odbornú znalosť , čo by bolo pre všetkých viac prospešné. A tu znovu pripomínam jednotnosť postupu farmárov či malých stredných , veľkých a hlavne mladých, to by bolo dobrou správou pre slovenských poľnohospodárov, aby sa ujednotili na spoločnej kandidátke svojho zástupcu tam kde sa veci tvoria , navrhujú a pripomienkujú. Vyzývam preto všetkých predsedov združení samospráv, komôr , zväzov konajte v záujme nás všetkých, ktorých pôda je živiteľkou a výrobným prostriedkom.

  Odpovedať
 5. zuzka
  4. marca 2019

  Súhlasím s autorom, že ministrovanie Ľubomíra Jahnátka bolo premárnenou šancou, ale nesúhlasím už s nadväzujúcim tvrdením, že „vládna strana, pod ktorú spadali všetky ministerstvá, mohla priniesť komplexné systémy na naštartovanie nášho rezortu v podobe celkovej reformy rezortu“…
  – Chvála Bohu, že smeráci nestihli reformu rezortu, lebo by tu za pár rokov dostávali dotácie už len oligarchovia, prípadne poslušní odvádzači provízií…

  Odpovedať
 6. Jozef Artim
  4. marca 2019

  Komisár Šefčovič je jediným vysokým predstaviteľom Slovenska na úrovní EÚ, s ktorým SPPK komunikuje už od roku 2011 na tému Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
  Ako jediný z kandidátov na prezidenta požiadal predsedu SPPK o zorganizovanie stretnutia s poľnohospodármi na odbornú tému, tému, ktorá je výsostne aktuálna a ktorej rozumie. Chybičkou organizátora je, že sa toto stretnutie neprezentovalo priamo ako stretnutie poľnohospodárov, na ktorom sa zúčastní aj kandidát na prezidenta.
  A ešte k prezidentským voľbám – predseda SPPK sa zúčastnil diskusie s prezidentskými kandidátmi, ktorú organizovala AZZZ a otvoril tému agropotravinárskeho sektora. Táto diskusia z 17.0.2019 je na webe a môžete si pozrieť odpovede jednotlivých kandidátov na otázky týkajúce sa agrosektora.
  SPP po roku 2020 sa kreuje teraz a v Bruseli nezáleží na tom, či sú v Slovenskej republike prezidentské voľby alebo nie.
  Príprava Strategického plánu silne rezonuje – a aj preto sme pripravili stretnutie s pánom Šefčovičom. Minimálne až do októbra 2019 zostane komisárom a podpredsedom EK, ktorý sa v problematike SPP vyzná a môže ju ovplyvniť, bez ohľadu na to či sa stane alebo nestane prezidentom SR.
  Komisár Šefčovič a jeho šéf kancelárie pán Nociar (absolvent SPU Nitra) sa zúčastnili a odborne podieľal i na viacerých odborných podujatiach hlavne k téme SPP, ktoré SPPK organizovala. Napríklad v roku 2011 v Nitre pod názvom „Ekonomické dopady SPP na roky 2007-2013 na slovenské poľnohospodárstvo a príprava SPP na roky 2014-2020“, sa pán Šefčovič osobne zúčastnil na konferencií „Spoločná poľnohospodárska politika na roky 2014-2020 dňa 01.03.2012 v Nitre. 13.mája 2014 vystúpil na medzinárodnej konferencie POTRAVINY A OBCHOD 2014 k dôsledkom nevyvážených obchodných vzťahov v potravinovom reťazci v Bratislave, ktorá je jedným z míľnikov riešenia nekalých obchodných praktík na úrovni EÚ. V decembri 2015 prijal zástupcu SPPK v EHSV na tému situácie v agrosektore a preto logicky stretnutia pokračujú aj v lete 2018 a budú pokračovať aj ďalej.
  Položme si teda otázku – ako chceme robiť poľnohospodársku politiku, ak nie s politikmi. Koľko poľnohospodárov a potravinárov, resp. ich zástupcov máme v parlamente EÚ, koľko v EK, koľko schopných zástupcov sektora máme v parlamente doma, ako silní sú naši zástupcovia vo vláde. Aké relevantné a dostatočne silné samosprávne organizácie, schopné komunikovať a prinášať riešenia, máme v agropotravinárskom sektore.
  Je isté, že doma za pecou si kašu, ktorú budeme jesť po roku 2020 nenavaríme. Ani ak budeme anonymne kritizovať každého, kto má chuť a vôľu niečo zmeniť.
  Aj tesár (autor článku) sa utne, obrazne – teraz si ale uťal nohu a mohol radšej ruku.

  „Ak si myslíte, že vhodné podmienky budúcej SPP po roku 2020 pre vašu krajinu vybojuje za vás niekto iný, mýlite sa,“ Pekka Pessonen, výkonný riaditeľ organizácie COPA na zasadnutí komôr V4 v Maďarsku, 01.12.2016

  Odpovedať
 7. Juraj Huba
  4. marca 2019

  Jozef, Maroš Šefčovič Európsku komisiu oficiálne požiadal o neplatené volebné voľno, čo potvrdzuje, že v súčasnosti sa venuje iba kampani. Zo stanoviska EK vyberám „Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič požiadal o neplatené volebné voľno, ktoré čerpá od 1.2. do 17.3.2019, v prípade postupu do druhého kola volieb sa toto voľno predĺži a potrvá až do 31.3.2019. Neplatené voľno znamená, že nepoberá plat a ani nevyužíva žiadne zamestnanecké či materiálne zdroje Komisie.“

  Odpovedať
 8. DoesntMatter
  4. marca 2019

  @Artim A kde bol pan Sefcovic doteraz? Zrazu, prave teraz a nie inokedy = pocas kampane, treba riesit SPP po roku 2020? Na co sa tu hrame p. Artim? Su veci nezakonne a su veci v sulade so zakonom. V ziadnom pripade to vsak neznamena, ze ked je nieco zakonne, musi to byt aj moralne. SPPK ma byt apolitickou organizaciou. A ked si p. Sefcovic nenasiel cas doteraz, teraz uz nemusi, aj ked mu to teraz kua, ale kua vyhovuje….

  Odpovedať
 9. agrisato
  4. marca 2019

  Budú niekedy aj voľby , ktoré poľnohospodárov spoja ? Preto treba pred každými organizovať ,,poľnohospodársky gril“ všetkých kandidátov, ktorí majú záujem o naše hlasy! Možno sa raz zhodneme …

  Odpovedať
 10. realista
  5. marca 2019

  pohľad z inej strany – SPPK zorganizovala (nie je to práve šťastné rozhodnutie, ale keď nemáme klasickú agrárnu stranu tak asi kto) a dala každému roľníkovi možnosť sa opýtať ako sa bude kandidát spolupodieľať na riešení ich problémov. Tí majú možnosť vo voľbách vyjadriť sa (o tom je demokracia) – ináč osobne si myslím, že spomínaný kandidát má potenciál pre slovenských poľnohospodárov vylobovať viac ako napr. kandidát na europoslanca istý p. Štefanec….

  Odpovedať
 11. andrej
  5. marca 2019

  Komora poľnohospodárov potvrdzuje svoju politickú servilitu voči SMER-u ! Opäť sa točí dokola očakávajúc ďalšie nesplniteľné vládne a ministerské sľuby. SPPK si musí strážiť svoju politickú nezávislosť, mala by byť objektívne a nebojácne kritická voči zlým rozhodnutiam každej vlády. Ináč to nedosiahne, ako so silným predsedom, autoritou na jej čele, zázemím v parlamente a v Bruseli. Komora je už dlho pre farmárov obyčajným vyberačom členských príspevkov.

  Odpovedať
 12. MichalK
  5. marca 2019

  Chyba sa stala v minulosti, keď komora súhlasila s nepovinným členstvom.Aj napriek vznesenej kritike musím sa predsa len zastať komory, ktorej členovia hospodária na 80 % výmere pôdy v SR. Predstavte si keby takáto komora vôbec neexistovala, kde by sa už poľnohospodárstvo nachádzalo.Len vďaka tým vytrvalým a aj odborne skúseným členom komora dokázala viac vecí odkomunikovaťm či už na rezortnej alebo vládnej úrovni a v prospech celej poľnohospodárskej verejnosti, žiaľ réžiu za činnosť komory znášajú len jej stáli členovia. Ak by sme šli po vzore napr. susedného Rakúska kde je komora povinná s istými pravidlami a zároveň má ďalekosiahle kompetencie, dnes by to aj u nás vyzeralo úplne ináč . Nemuseli by sa štiepiť niektorí farmári a ísť do ulíc a nakoniec na zasadnutí vlády zažiť veľký trapas, keď si nevedia naformulovať ani svoje požiadavky. Takáto vizitka je ťažká ujma na vrub celého sektoru a myslím si, že toto by malo byť iniciátorom, nad tým aby sme sa zamysleli a rýchlo našli východisko keď už sa nevieme zhodnúť na jednej silnej agrárnej strane, hoci štruktúry máme nato veľmi dobre vybudované po celom Slovensku, mali by sme vytvoriť silnú platformu pre to aby sme boli silným partnerom pri vyjednávaní našich pozícii či už s vládou, alebo miisterstvom. Táto úloha by mala byť prvoradá aj pre nového predsedu SPPK a tým by sa predišlo takému fiasku ako zažila iniciatíva farmárov.

  Odpovedať
 13. DoesntMatter
  5. marca 2019

  @MichalK Suhlasim. Nemam nic proti p. Sefcovicovi, urcite ma potencial, avsak tento pocin komory je uz za ciarou. Komora potrebuje ozivit clensku zakladnu, aby bola schopna zastresit vsetkych rolnikov a ziskala tym jednotnost, vyjednavaciu silu a mozno aj dalsie kompetencie. Taketo akcie vsak doveru a naklonnost voci komore urcite nezvysia. A v tom je ten problem.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.