Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Tlačí SPPK do Grasalkovičovho paláca trojského koňa strany SMER?

Tlačí SPPK do Grasalkovičovho paláca trojského koňa strany SMER?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dlhodobo najsilnejšia politická strana SMER-SD vytiahla eso z rukáva, keď na post prezidenta navrhla podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu a kariérneho diplomata Maroša Šefčoviča. Aj keď pozícia prezidenta nie je v parlamentnej demokracii tak významná, ostatných dvanásť mesiacov ukázalo, že existujú situácie, keď mieša a aj rozdáva karty. Okolnosti z pred roka prehĺbili nevraživosť medzi bývalým predsedom vlády Robertom Ficom a hlavou štátu Andrejom Kiskom.

Situácia po vražde dvoch mladých ľudí a vlne protestov by sa vyvíjala určite inak, ak by bol na čele štátu niekto iný. Bývalý prezident Gašparovič sa napríklad netajil tým, že sa cíti, akoby bol člen strany SMER. O súčasnom prezidentovi sa to povedať nedá. O to väčší záujem musí samozrejme existovať z prostredia najsilnejšej parlamentnej strany o zmenu pomerov v Grasalkovičovom paláci.

Maroš Šefčovič obieha spolu s expremiérom Robertom Ficom už niekoľko dní kultúrne domy po Slovensku. Na tradičných oslavách Medzinárodného dňa žien Robert Fico poľudšťuje svojho kandidáta na prezidenta. Napríklad otázkou, či je pod papučou, alebo či mu manželka žehlí košele. Keďže prezident by mal byť najmä fešák, aby jeho účes nevyzeral tak, ako jeho daňové priznanie, Robert Fico vie Marošovi Šefčovičovi zložiť aj poklonu. Zvýrazňuje tak ďalšie z radu jeho predností „Maroš, ty vyzeráš jak taký Jánošík. Krásny úsmev, veľké telo, namakaný si celý,“ citoval Roberta Fica v Brezne Denník N.

Zaujímavosť zo slovenského prostredia si všimla aj česká agentúra ČTK, ktorá mala na oslavách MDŽ v Košiciach svojho redaktora. V článku potom uviedli, že Maroš Šefčovič o svojej nadstraníckosti hovorí na tradičných podujatiach strany SMER.

SPPK si opäť komplikuje svoju úlohu nadstraníckosti

Je to približne rovnaká hlúposť, ako keď povieme, že Maroš Šefčovič, podpredseda EK pre Energetickú úniu by mal deväť dní pred prezidentskými voľbami hovoriť o spoločnej poľnohospodárskej politike a oživení agrosektora. Približne tak znie názov seminára, ktorý sa uskutoční 7. marca 2019 v Nitre. Organizátorom je SPPK a jediným hosťom predsedu organizácie poľnohospodárov bude spomínaný kandidát. Predpokladáme, že SMERovanie semináru je jasné. O tom, že ide o kandidáta na prezidenta nie je v pozvánke ani zmienka. A keďže sa podujatie koná naozaj len pár dní pred prvým kolom volieb, mohla by byť. Vtedy by sa ale napríklad núkala otázka, prečo SPPK nezorganizuje predvolebnú diskusiu s viacerými kandidátmi a rôznorodými pohľadmi na poľnohospodárstvo.

Prvou možnosťou by bolo, že k organizácii seminára bola SPPK donútená samotným kandidátom, alebo vládnou stranou za minuloročné otváranie dverí novému predsedovi agrokomory v Bruseli. Druhou, horšou možnosťou je, že ide o proaktívny prístup voči vládnej strane. Každopádne, obe alternatívy sa javia ako pretláčanie jedného kandidáta, ktorý mal ešte pred pár dňami najväčšiu šancu stať sa prezidentom. Dnes je situácia oveľa neistejšia a SPPK si opäť komplikuje svoju úlohu nadstraníckosti a dobrých vzťahov so širokým spektrom politickej reprezentácie.

Podobne, ako pred desiatimi rokmi, keď na obálke denníka Nový čas vyšiel inzerát, kde tri samosprávne organizácie roľníkov, vrátane SPPK, vyhlasovali, že podporujú do Európskeho parlamentu kandidáta Hnutia za demokratické Slovensko – Petra Baca. Ten bol poslancom Európskeho parlamentu od roku 2004 do roku 2009. Aj napriek tlaku a výzve samospráv sa ním už v nasledujúcom období nestal. Komora však už nikdy nezmyla zo seba podporu kandidáta tejto v minulosti vládnucej strany.

Ministrovanie Ľubomíra Jahnátka bolo premárnenou šancou

Zdá sa, že história by sa mohla opakovať. Pokiaľ Peter Baco ale urobil pre slovenské poľnohospodárstvo aj veľa dobrého a preto je istým spôsobom pochopiteľné, že ho samospráva podporila, tak pri strane SMER by sme museli veľmi uvážlivo vyberať čriepky pozitívnych opatrení v prospech chlebového odvetvia.

SPPK naozaj nemá žiadny dôvod podporovať stranu (a jej kandidáta), za ktorej vlády, alebo skôr desať mesiacov, sme dokázali vycucnúť väčšinu prostriedkov z aktuálneho Programu rozvoja vidieka. Veď tento fakt nové vedenie SPPK vo svojich vyhláseniach aj veľmi často kritizuje. Ministrovanie Ľubomíra Jahnátka bolo premárnenou šancou. Vládna strana, pod ktorú spadali všetky ministerstvá, mohla priniesť komplexné systémy na naštartovanie nášho rezortu v podobe celkovej reformy rezortu. Neudialo sa ale nič. Zostali len popísané listy nábehovými krivkami zo strednodobej koncepcie nášho rezortu, ktoré neboli podporené legislatívou, ani finančnými zdrojmi.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
13 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Apolitik
Apolitik
3. marec 2019 17:04

Po tomto bude SPPK svoju apolitickosť vysvetľovať veľmi ťažko.

agrárnik zHN
agrárnik zHN
3. marec 2019 18:42

Myslím, že SPPK to robí dobre. Otázka, ale znie pre koho? SPPK už obsadením predstavenstva a hlavy komory deklarovalo koho záujmy bude reprezentovať. Malý a strední hospodári na pôde budú robiť štafáž pre vyvolené finančné skupiny aby mohli deklarovať transparentnosť. Žiaľ deklarujú len svoju veľkosť a globalizačný efekt korporácií, ktoré… Celý komentár »

Marian
Marian
4. marec 2019 6:59

Nie je to žiadne prekvapenie. SPPK pokračuje v politike riťolezectva k vládnej strane. Keby tomu tak nebolo,nebolo by sa stalo to,čo samotna SPPK kritizuje z predchádzajúcich obdobia vládnutia Smeru. Je to smutné.

MichalK
MichalK
4. marec 2019 8:44

K otázke SPPK a diskusie okolo pretláčania kandidáta do prezidentských volieb. Predovšetkým chcem zdôrazniť, že SPPK je stavovská organizácia a tak by sa mala aj správať. Novozvolený predseda zrejme ešte nie je dosť skúsený v oblasti svojej funkcie a tak sa môže chybička stať. Na zodpovednosť však chcem brať takmer… Celý komentár »

zuzka
zuzka
4. marec 2019 11:23

Súhlasím s autorom, že ministrovanie Ľubomíra Jahnátka bolo premárnenou šancou, ale nesúhlasím už s nadväzujúcim tvrdením, že „vládna strana, pod ktorú spadali všetky ministerstvá, mohla priniesť komplexné systémy na naštartovanie nášho rezortu v podobe celkovej reformy rezortu“… – Chvála Bohu, že smeráci nestihli reformu rezortu, lebo by tu za pár… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
4. marec 2019 11:58

Komisár Šefčovič je jediným vysokým predstaviteľom Slovenska na úrovní EÚ, s ktorým SPPK komunikuje už od roku 2011 na tému Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Ako jediný z kandidátov na prezidenta požiadal predsedu SPPK o zorganizovanie stretnutia s poľnohospodármi na odbornú tému, tému, ktorá je výsostne aktuálna a ktorej rozumie. Chybičkou organizátora… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
4. marec 2019 20:56

@Artim A kde bol pan Sefcovic doteraz? Zrazu, prave teraz a nie inokedy = pocas kampane, treba riesit SPP po roku 2020? Na co sa tu hrame p. Artim? Su veci nezakonne a su veci v sulade so zakonom. V ziadnom pripade to vsak neznamena, ze ked je nieco zakonne,… Celý komentár »

agrisato
agrisato
4. marec 2019 21:06

Budú niekedy aj voľby , ktoré poľnohospodárov spoja ? Preto treba pred každými organizovať ,,poľnohospodársky gril“ všetkých kandidátov, ktorí majú záujem o naše hlasy! Možno sa raz zhodneme …

realista
realista
5. marec 2019 8:14

pohľad z inej strany – SPPK zorganizovala (nie je to práve šťastné rozhodnutie, ale keď nemáme klasickú agrárnu stranu tak asi kto) a dala každému roľníkovi možnosť sa opýtať ako sa bude kandidát spolupodieľať na riešení ich problémov. Tí majú možnosť vo voľbách vyjadriť sa (o tom je demokracia) –… Celý komentár »

andrej
andrej
5. marec 2019 8:25

Komora poľnohospodárov potvrdzuje svoju politickú servilitu voči SMER-u ! Opäť sa točí dokola očakávajúc ďalšie nesplniteľné vládne a ministerské sľuby. SPPK si musí strážiť svoju politickú nezávislosť, mala by byť objektívne a nebojácne kritická voči zlým rozhodnutiam každej vlády. Ináč to nedosiahne, ako so silným predsedom, autoritou na jej čele,… Celý komentár »

MichalK
MichalK
5. marec 2019 9:18

Chyba sa stala v minulosti, keď komora súhlasila s nepovinným členstvom.Aj napriek vznesenej kritike musím sa predsa len zastať komory, ktorej členovia hospodária na 80 % výmere pôdy v SR. Predstavte si keby takáto komora vôbec neexistovala, kde by sa už poľnohospodárstvo nachádzalo.Len vďaka tým vytrvalým a aj odborne skúseným… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
5. marec 2019 10:03

@MichalK Suhlasim. Nemam nic proti p. Sefcovicovi, urcite ma potencial, avsak tento pocin komory je uz za ciarou. Komora potrebuje ozivit clensku zakladnu, aby bola schopna zastresit vsetkych rolnikov a ziskala tym jednotnost, vyjednavaciu silu a mozno aj dalsie kompetencie. Taketo akcie vsak doveru a naklonnost voci komore urcite nezvysia.… Celý komentár »