Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Predseda SPPK opäť na rokovaniach v Bruseli

Predseda SPPK opäť na rokovaniach v Bruseli
insert_photoSPPK

Počas prvého dňa rokovaní 4. septembra absolvoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho stretnutie s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom.

Napriek vysokej pracovnej vyťaženosti podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča sa predsedovi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emilovi Machovi podarilo s ním stretnúť a informovať ho o významných krokoch, ktoré sa SPPK za posledné obdobie dosiahla. Jedným z nich je aj snaha SPPK o obnovenie členstva v COPA COGECA za pomoci finančnej dotácie rezortného ministerstva.

Ďalšou pozitívnou informáciou pre slovenských poľnohospodárov je, že vo vzťahu k SPP 2020+ hovoríme s rezortným ministerstvom jednotným jazykom. Zároveň informoval eurokomisára o pripravovanej konferencii „Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore“, ktorá sa uskutoční v Bratislave 17. – 18. októbra 2018 za účasti európskeho komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phila Hogana, ministrov poľnohospodárstva krajín V4 a ďalších významných hostí.

Podpredseda EK Maroš Šefčovič vyjadril svoju podporu SPPK pri jej aktivitách a pri jej motivácii slovenských prvovýrobcov na výrobu. Emil Macho na záver spoločného stretnutia uviedol: „Po dvoch nie dobre využitých PRV máme jedinečnú a možno poslednú možnosť zmeniť smerovanie slovenského agropotravinárskeho sektora. Z tohto pohľadu sa SPP po roku 2020 javí ako zásadná. Preto je aktívna účasť SPPK na lobingu v Bruseli nevyhnutná. Aby sme boli úspešní, je potrebné hovoriť o našich požiadavkách. Naša argumentácia by mala byť, že cieľom slovenského poľnohospodárstva je trvalo udržateľné životné prostredie, zdravé potraviny, krajinotvorba, život na vidieku. Práve reálne aktivny farmár, špeciálna rastlinná a živočíšna výroba predstavujú nástroje na dosiahnutie tohto cieľa.“

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho bol vyzvaný politickým grémiom COPA COGECA a jej generálnym sekretárom Pekka Pesonenom na vystúpenie na zasadnutí, ktoré sa konalo 4.9.2018 v Bruseli. Požiadavka na vystúpenie predsedu SPPK vzišla zo žiadosti, ktorú SPPK adresovala COPA COGECA. Žiadosť sa týkala prijatia SPPK ako plnohodnotného člena COPA COGECA.

Členstvo v COPA COGECA predstavuje pre SPPK a jej členov významný míľnik, nakoľko sa v tomto období kreuje Spoločná poľnohospodárska politika po roku 2020 a pozícia COPA je veľmi blízka pozícii, ktorú už dlhšiu dobu prezentuje aj SPPK: odmietanie zastropovania, konvergencia platieb, citlivé komodity a definícia skutočného farmára, tieto témy by mali byť ponechané výhradne na členské krajiny.

Predseda SPPK bol na zasadnutí politického grémia privítaný a zároveň mal možnosť predstaviť SPPK ako budúceho člena COPA COGECA. Predseda prítomných na politickom grémiu informoval, že jednou z priorít vedenia SPPK je aktívne sa podieľať na tvorbe agropotravinárskej politiky EÚ, čo bez členstva v COPA COGECA je prakticky nemožné. Emil Macho predstavil SPPK ako najväčšiu a jedinú relevantnú agropotravinársku samosprávnu organizáciu, ktorá má viac ako 1 300 členov hospodáriacich na viac ako 63 % poľnohospodárskej pôdy a ktorej členovia chovajú viac ako 60% všetkých hospodárskych zvierat na Slovensku.

COPA COGECA predstavuje silnú európsku štruktúru, ktorá združuje profesionálne organizácie poľnohospodárov a potravinárov z krajín EÚ. Členstvo v tejto organizácii zabezpečí SPPK možnosť lobovať na úrovni EÚ za záujmy slovenských poľnohospodárov.

Snahou SPPK je, aby Prezídium COPA COGECA rozhodla o prijatí SPPK za svojho člena a to už od 14.9.2018. Tento deň je významný z hľadiska schvaľovania pozície COPA k SPP po roku 2020. SPPK má záujem zúčastniť sa tohto hlasovania a aktívne sa doň zapojiť. 

„SPPK sa svojím členstvom bude aktívne zapájať do činností COPA COPAGA a veríme, že Prezídium našu žiadosť o členstvo podporí a príjme“, dodal predseda SPPK Emil Macho.

Ďalšie informácie z rokovania počas druhého dňa vám prinesieme v najbližších dňoch na stránke sppk.sk a aj na našom Facebooku.

Autor článku: SPPK
Zdroj obrázku: SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Držím palce!
Držím palce!
6. september 2018 19:52

Pán predseda, zatiaľ všetko kroky správnym smerom.

realista
realista
6. september 2018 21:19

áno – správnym smerom preto má komora už len viac ako 1300 členov …čo je cca 16,5 roľníka resp. fariem na okres….

Jozef Artim
Jozef Artim
7. september 2018 7:13

Dobrý deň, keďže už druhýkrát dnes reagujem na „realistu“, mám pocit že lepšie by sa hodilo meno pre diskutujúceho pod týmto pseudonymom „pesimista“ :).

realista
realista
7. september 2018 12:42

p. Artim realita je pesimistická ….alebo azda viete o nejakých dobrých správach v Bratislave my na vidieku sme si nejako nevšimli…..

Jozef Artim
Jozef Artim
7. september 2018 18:29

Dobrý deň, ak sa pozrieme na makroekonomické čísla a náladu v rezorte máte pravdu.